Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція XXXVIII. РОЗПОДІЛ СТЯГНУТИХ ГРОШОВИХ КОШТІВ МІЖ СТЯГУВАЧАМИ

Загальні правила розподілу стягнутих коштів між стягувачами

1. З одного і того ж боржника можуть бути стягнуті грошові кошти на користь кількох стягувачів. При цьому грошових коштів, що надійшли від боржника, може виявитися недостатньо для повного задоволення всіх вимог стягувачів. У цьому випадку законом передбачено спеціальний механізм розподілу стягнутих коштів між стягувачами (ст. 532 - 536 ЦПК).

2. У відповідності зі ст. 532 ЦПК із стягнутих з боржника грошових коштів у першу чергу покриваються витрати по виконанню. Інші грошові кошти надходять на задоволення вимог стягувачів. Грошові кошти, що залишилися після задоволення всіх вимог, видаються боржника.

Кошти, стягнені з боржника, зараховуються судовим виконавцем на депозитний рахунок суду, а потім видаються або перераховуються стягувачу.

Грошові кошти, що підлягають зарахуванню в дохід держави, вносяться судовим виконавцем безпосередньо на відповідний рахунок фінансового органу

3. У випадках, коли щодо одного й того самого боржника відкрито кілька виконавчих проваджень, вони за рішенням начальника управління юстиції обласного (Мінського міського) виконавчого комітету об'єднуються у зведене виконавче провадження. На майно боржника у межах загальної суми стягнення і передбачуваних витрат по виконанню накладається арешт, що дозволяє виконати всі виконавчі документи незалежно від арештів майна боржника, вироблених в забезпечення іншого позову (ч. I ст. 533 ЦПК).

Якщо виконавчі провадження щодо одного й того ж боржника порушено в кількох судах області (р. Мінська), то вони об'єднуються у зведене виконавче провадження за місцем проживання боржника або місцем знаходження виконавчого органу юридичної особи за рішенням начальника управління юстиції обласного (Мінського міського) виконавчого комітету.

Якщо виконавчі провадження щодо одного й того ж боржника порушені у судах різних областей (р. Мінська), то виконання зазначених вимог здійснюється Міністром юстиції Республіки Білорусь або його заступником (ч. III ст. 533 ЦПК).

При недостатності стягнутих з боржника грошових коштів для задоволення всіх вимог за виконавчими документами ці кошти розподіляються між стягувачами в порядку черговості, встановленої ст. 534 ЦПК.

4. З метою здійснення контролю за станом виконання виконавчих документів управління юстиції (Мінського міського) виконавчих комітетів. Міністерство юстиції Республіки Білорусь створюють банки даних про порушення в судах виконавчих проваджень.

Черговість задоволення вимог стягувачів

1. Стаття 534 ЦПК передбачає п'ять черг задоволення вимог стягувачів.

У першу чергу задовольняються вимоги щодо стягнення аліментів; вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю або здоров'ю громадянина.

У другу чергу задовольняються вимоги працівників, що випливають з трудових правовідносин; вимоги членів виробничих кооперативів, колективних та орендних підприємств, пов'язані з оплатою їх праці; вимоги про виплату авторської винагороди.

У третю чергу задовольняються вимоги щодо податків та зборів; вимоги страхових організацій по обов'язковому страхуванню; вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної злочином або адміністративним правопорушенням юридичним особам.

У четверту чергу задовольняються вимоги щодо соціального страхування та вимоги громадян про відшкодування збитків, заподіяних їх майну злочином або адміністративним правопорушенням, а також забезпечені заставою вимоги про стягнення з вартості заставленого майна.

У п'яту чергу задовольняються всі інші вимоги.

Черговість задоволення вимог при ліквідації юридичної особи, в тому числі і у зв'язку з визнанням його банкрутом, визначається законодавством Республіки Білорусь.

Порядок розрахунків між юридичними особами, індивідуальними підприємцями в Республіці Білорусь регламентовано Указом Президента Республіки Білорусь від 29 червня 2000 року № 359.

2. Чинним законодавством передбачені наступні загальні правила задоволення вимог стягувачів.

Вимоги кожної наступної черги задовольняються після повного погашення вимог попередньої черги.

Наприклад, якщо заявлені вимоги відносяться до першої черги, то до повного задоволення вимог цієї черги стягувачі наступних черг не можуть претендувати на задоволення їх вимог.

При недостатності стягнутих з боржника грошових коштів для повного задоволення усіх вимог однієї черги ці вимоги задовольняються пропорційно належній кожному стягувачеві сумі. Наприклад, до судового виконавця надійшло два виконавчих листа однієї черги, з них один лист на стягнення 500 тис. рублів і другий лист на стягнення 400 тис. рублен. Кошти, стягнені з боржника, становлять 540 тис. рублів. В даному випадку на кожен рубль стягнень буде припадати 0,6 рубля- 540 000: (500 000 + 400 000). Таким чином, на першому аркуші буде передано стягувачу 300 тис. рублів (500 000 х 0,6), а з другого листу - 240 тис. рублів (400 000x0,6).

3. При наявності кількох стягувачів та недостатності стягненої з боржника суми для повного погашення всіх вимог судовий виконавець складає розрахунок розподілу коштів між стягувачами та подає його на затвердження суду (ч. I ст. 536 ЦПК).

На ухвалу суду про затвердження або зміну розрахунку судового виконавця може бути подана приватна скарга чи принесений приватний протест.

4. Закон передбачає черговість виконання вироку в частині конфіскації майна. Згідно ст. 535 ЦПК, реалізація майна, при виконанні вироку суду в частині конфіскації майна повинна проводитися після задоволення всіх пред'явлених до боржника вимог, що виникли до накладення органами попереднього слідства чи судом арешту на майно засудженого.

Вимоги про стягнення аліментів і про відшкодування шкоди, заподіяної життю або здоров'ю громадянина, задовольняються і в тому випадку, якщо вони виникли після накладення арешту на майно засудженого (ч. II ст. 535 ЦПК).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розподіл стягнутих сум між стягувачами
Методи формування звіту про рух грошових коштів
АНАЛІЗ ЗВІТУ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ
Розподіл стягнутих сум між стягувачами
Правило найменших витрат
Основні напрямки аналізу руху грошових коштів
Черговість задоволення вимог кредиторів
Черговість погашення вимог
Розподіл стягнутих сум між стягувачами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси