Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Структура і розміщення галузей господарського комплексу

В народному господарстві Росії Південний федеральний округ займає важливе місце.

Основу економіки округу складають міжгалузеві комплекси, серед яких особливо виділяються агропромисловий, машинобудівний та курортно-рекреаційний. Саме вони визначають обличчя району в територіальному поділі праці, причому поглиблення спеціалізації за даними напрямками в ринковій економіці є неминучим. Помітну роль у господарстві округу відіграють також хімічний, паливно-енергетичний, металургійний, виробництво цементу і інших будівельних матеріалів-комплекс галузей з виробництва непродовольчих товарів народного споживання.

Галузі спеціалізації. Потреби розвиненого в окрузі сільського господарства в необхідних машинах і обладнанні визначили спеціалізацію машинобудівного комплексу. Сьогодні він один з найбільш великих виробників сільськогосподарської техніки. Завод "Ростсільмаш" виробляє зернозбиральні комбайни. Волгоградський тракторний випускає гусеничні і колісні трактори сільськогосподарського призначення), завод "Червоний Аксай" (Ростовська область) - тракторні культиватори. У Краснодарі організовано виробництво запасних частин для сільськогосподарських машин.

До профілюючих галузей належать також транспортне, енергетичне машинобудування і виробництво нафтегазопереробного обладнання. Найбільше підприємство з виробництва магістральних електровозів знаходиться в Новочеркаську. Більша частина виробництва парових котлів у Росії припадає на частку Таганрозького заводу "Червоний казаняр". Завод "Атоммаш" випускає обладнання для атомних електростанцій. Волгоград - великий центр виробництва устаткування для нафто - і газопереробних підприємств.

Розвинені і інші види машинобудування. Так, в Астрахані виробляють суду, у Волгограді - підшипники і засоби обчислювальної техніки, в Краснодарі - компресори та електровимірювальні прилади і т. д.

Курортно-рекреаційний комплекс Південного федерального округу має виняткове значення для Росії. Великою популярністю користуються курорти Чорноморського узбережжя Краснодарського краю (Сочі, Анапа, Геленджик). У зв'язку з проведеуием р. в Сочі Jлимпиады-2014 очікується значний приплив інвестицій в інфраструктуру Чорноморського узбережжя Краснодарського краю.

Агропромисловий комплекс. АПК Південного федерального округу дає більше половини всього сукупного продукту. Центральною ланкою його є сільське господарство, для розвитку якого тут є винятково сприятливі умови. Досить сказати, що в розрахунку на душу населення в регіоні виробляється сільськогосподарської продукції вдвічі більше, ніж у середньому по Росії.

Південь - найбільший постачальник зерна. Головна зернова культура - пшениця, широко поширені також посіви кукурудзи. Значні площі зайняті під такою цінною зерновою культурою, як рис. Він вирощується в низов'ях Кубані (Кубанські плавні), на поливних землях Астраханської і Ростовської областей.

Велике значення регіону у виробництві важливих технічних культур - соняшнику, цукрових буряків, гірчиці, тютюну. Південь Росії - найбільший район садівництва і виноградарства. Тут знаходиться більше третини всіх плодово-ягідних насаджень і виноградників Російської Федерації. Тут на території Росії вирощуються субтропічні культури - чай, цитрусові, хурма, інжир (головним чином на Чорноморському узбережжі Краснодарського краю). Південь Росії найбільший виробник овочів та баштанних культур. Вони вирощуються на всій території регіону, але особливо виділяється Волго-Ахтубинская заплава. Астраханські і Волгоградські кавуни і помідори знає і по достоїнству оцінює їх якість все населення країни.

Високої товарністю відрізняється тваринництво. Тут розводять велику рогату худобу, свиней, птицю. У регіоні заготовлюється велика частина тонкої вовни Російської Федерації. Південь знаменитий також племінним конярством.

Особливість розвитку харчової промисловості Південного округу - важливої складової частини АПК - полягає не тільки в її масштабах, але і в найбагатшому асортименті вироблених продуктів харчування, значна частина яких надходить в усі райони країни. Тут функціонує велика кількість підприємств різних галузей харчової промисловості - м'ясної, рибної, плодоовочеконсервною, цукрова, борошномельно-круп'яної, маслобойно-жировий, виноробної, чайної, тютюнової та ін. Всесвітньою популярністю користується продукція рибогосподарського концерну "КАСПРЫБА" (Астраханська область), в який входять ікорному-балычное об'єднання, ряд великих рыбокомбинатов, рыборазводный завод з вирощування молоді осетрових риб. Не менш відомі шампанські вина комбінати "Абрау-Дюрсо". Практично у всі регіони країни відправляється продукція Кримського і Адигейського плодоовочеконсервних заводів, Краснодарського і Кропоткинского масложирових комбінатів і багатьох інших підприємств. Разом з тим треба відзначити, що переробні потужності не повною мірою відповідають сировинній базі. Найбільш гостро це проявляється в маслоробному і крахмалопаточном виробництвах. Недостатній рівень технічного оснащення багатьох підприємств, особливо в м'ясній та плодоовочеконсервною галузях. Не вистачає баз зберігання і холодильників. Якнайшвидше вирішення цих проблем - найбільш важливий напрям розвитку АПК. У цілому ж агропромисловий комплекс Південного округу відрізняється високою ефективністю і неоціненна його роль у продовольчому забезпеченні населення Росії.

Галузі, що доповнюють територіальний комплекс. Важливою складовою частиною господарства Південного округу є паливно-енергетичний комплекс. Видобуток вугілля в окрузі зосереджена в Ростовській області (Шахти, Новошахтинськ і ін), на території якої знаходиться східне крило Донбасу. Хоча із-за глибокого залягання (на окремих ділянках більше кілометра) і малої потужності (0,7 м) вугільних пластів собівартість видобутку висока, вигоди географічного положення роблять її доцільною.

Ще в 1970-ті роки нафтова промисловість мала міжрайонне значення. На території Південного округу видобуток нафти ведеться в Волгоградської, Астраханської областях і Краснодарському краї. Переробка нафти здійснюється на нафтопереробних заводах у Волгограді, Туапсе, Краснодарі.

Видобуток природного газу ведеться на найбільшому в європейській частині Росії Астраханському родовищі, а також на родовищах Краснодарського краю.

В електроенергетиці округу переважають теплові електростанції, але велика роль і гідроелектроенергетики. Найбільш великі з теплових - Новочеркаська, (2,4 млн квт) Краснодарська. З гідравлічних електростанцій особливо слід виділити найбільшу на Волзі і на всій території європейської частини країни Волзьку ГЕС (Волгоград), потужністю 2,5 млн кВт. Функціонує (хоча і з перебоями) енергоблок на Ростовській атомної електростанції - єдиною в федеральному окрузі. Слід сказати, що доцільність розвитку атомної енергетики в окрузі досить проблематична. Південні райони його знаходяться в сейсмічно небезпечній зоні, з-за чого відмовилися від спорудження Краснодарської АЕС, так і майданчик, де споруджена Ростовська АЕС, вибрана дуже невдало - її корпусу розмістилися в 13 км від Волгодонська і в 10 км від Цимлянска, причому на самому березі Цимлянського водосховища. Це може бути чревате серйозними екологічними проблемами.

Найбільш розумним і найдешевшим способом вирішення енергетичних проблем півдня Росії (та й не тільки його) є максимальна економія всіх видів паливних ресурсів, якнайшвидше впровадження у виробництво і побут енергозберігаючих технологій. Про це переконливо свідчить досвід промислово розвинених країн. Наприклад, Японія, виробляючи продукції в три рази більше, витрачає електроенергії в три рази менше. Від США за цим показником Росія відстає в чотири рази.

Металургійний комплекс округу включає підприємства як чорною, так і кольоровою металургії. З підприємств чорної металургії (всі вони відносяться до передельным) слід виділити Волгоградський завод "Червоний Жовтень", що випускає високоякісну стати для тракторних і автомобільних заводів, Красносулинский і Таганрозький заводи. На виробництві сталевих труб спеціалізується трубний завод у Волзькому.

Кольорова металургія представлена Волгоградським алюмінієвим заводом.

Хімічний комплекс розвивається переважно на місцевій сировині та виробляє різноманітні види продукції. На хімічних заводах Волгограда і Волзького виробляються хімічні волокна і нитки, пластмаси, синтетичні смоли. Штучні волокна виробляє Кам'янський комбінат (Ростовська область). На Білоріченському хімкомбінаті (Краснодарський край) виробляються фосфорні добрива, в Волгодонську - синтетичні миючі засоби.

Серед галузей промисловості будівельних матеріалів особливо виділяється виробництво цементу. Новоросійські цементні заводи, що працюють на місцевих мергелях, постачають високоякісний цемент різних марок в багато районів країни і на експорт. Великим виробником цементу є Волгоградська область. Інші галузі промисловості будівельних матеріалів (виробництво цегли, шиферу, азбоцементних виробів і т. д.) мають місцеве значення

Провідне місце в комплексі галузей з виробництва непродовольчих товарів народного споживання займають галузі легкої промисловості, орієнтовані на переробку тваринницької сировини: шкіряно-взуттєва промисловість (великі підприємства у Волгограді, Ростові-на-Дону, Шахтах), виробництво митої вовни і вовняних тканин, килимарство (Краснодар). В Камишній знаходиться один з найбільших в країні комбінатів по виробництву бавовняних тканин. Їх випуск організований і в місті Шахти. Широко поширене виробництво швейних, трикотажних виробів. Організовано виробництво меблів (Ростов-на-Дону, Волгоград, Краснодар, Армавір, Майкоп і ін)

Транспорт та економічні зв'язки. Провідна роль у міжрайонних перевезеннях належить залізничному транспорту. Головними залізничними магістралями є Міллерово - Ростов - Армавір - Махачкала - Баку і Волгоград - Сальськ - Краснодар - Новоросійськ, перетинаються в Тихорецке. Від них відходять лінії в Центр, Поволжі, на Україні, в Закавказзі. Залізницею Астрахань - Гур'єв південь пов'язаний з Казахстаном і Середньою Азією.

У внутрішньорайонних перевезеннях переважає автомобільний транспорт. Округ має розвинуту мережу автомобільних доріг. По його території проходить Транскавказская автомагістраль (Ростов - Баку), Військово-Грузинська і Військово-Сухумська дороги. Морські шляхи, забезпечуючи зв'язку округу з країнами ближнього і далекого зарубіжжя, мають не тільки внутрішнє, але й зовнішньоторговельне значення. Найбільші порти - Новоросійськ і Туапсе на Чорному морі, Таганрог - на Азовському, Астрахань - на Каспійському. Важливе значення має річковий транспорт. По території округу протікає найважливіша водна артерія країни - Волга, за якої як вгору, так і вниз за течією перевозиться велика кількість вантажів. Волго-Донському каналу, протяжністю 101 км здійснюється її зв'язок з іншою важливою транспортною артерією - рікою Дон. Судноплавство розвинене також на Кубані, Сіверському Дінці. Найбільші річкові порти - Волгоград, Астрахань, Ростов, Калач та ін Розгалужену мережу має трубопровідний транспорт.

У міжрайонному обміні округ виступає передусім як постачальник продукції агропромислового комплексу, сільськогосподарського енергетичного і транспортного машинобудування, устаткування для нафтової і газової промисловості. Вивозяться також цемент, вугілля, природний газ. Основні продукти ввезення - деякі види мінеральних добрив, ділова деревина, автомобілі та ін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Структура і розміщення галузей господарського комплексу
Структура і розміщення провідних галузей господарського комплексу
Структура господарського комплексу
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Машинобудівний комплекс
Отграничение господарського права від суміжних галузей права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси