Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Походження права: теорія і практика

Причини виникнення права

Виникнення права являє собою одне з найважливіших надбань людства. На зміну хаосу, породженому тваринам егоїзмом людини, сваволі сильного приходить розуміння необхідності відомих меж прояву агресивності і панування сили.

Однак, перш ніж стати рівним масштабом, обший мірою можливого і дозволеного поведінки, право пройшло тривалу еволюцію разом з розвитком людини. Поява права - закономірний процес. В його основі лежало ускладнення господарської і соціальної організації догосударственного суспільства.

Перехід від присваивающей економіки до виробляючої, викликаний зростанням потреб людини, призвів до суспільного поділу праці. Певні групи людей закріплювалися за конкретним видом діяльності.

На Сході перехід до виробляючої економіці, а отже, і до осілого способу життя зумовить розподіл населення громад на керуючих і керованих.

Необхідність в організації землеробських громад для іригаційного землеробства призвела до створення розгалуженого апарату чиновників, який міг об'єднати зусилля розрізнених сімейно-кланових груп, не здатних самостійно обробляти землю та збирати врожай. Так з'являється шар організаторів виробництва, які одночасно були і контролерами, і розподільниками виробленого.

Управлінські пости дають займає їх людям великі матеріальні вигоди, і тепер вироблений продукт не ділиться порівну. Природно, порушенням колишніх звичаїв рівного розподілу незадоволені рядові общинники. Для їх утихомирення і одночасно закріплення свого статусу привілейованої групи адміністративно-общинна знати створює право. З появою писемності правові норми фіксуються в офіційних джерелах держави.

У 1901 році французька археологічна експедиція р. Сузи (недалеко від Вавилона), знайшла базальтовий стовп, по обидві сторони якого були вибиті 282 статті Зводу законів царя Вавилону Хаммурапі. На самому верху стовпа зображений сам Хаммурапі. Він стоїть перед тропом, на якому сидить верховний бог Вавилона - Мардук. У руках Хаммурапі жезл - символ суддівської влади, вручений царю самим богом. Цим підкреслювався божественний характер походження влади і права у древніх законодавців.

На Заході перехід до виробляючої економіці призвів до суспільного поділу праці: виділення землеробства, скотарства, появи ремісників і торговців. Все це сприяло підвищенню ефективності виробництва, можливості окремим сім'ям самостійно існувати незалежно від громади. Надлишки продуктів, які з'являлися в результаті вдосконалення знарядь праці і культури виробництва, породили майнова нерівність, поява приватної власності і накопичення багатства.

Розподіл суспільства на багатих і бідних неминуче посилює конфлікти і суперечності. Звичаї, релігійні та моральні норми не в змозі забезпечувати порядок у такому суспільстві. Тоді і з'являється право: з одного боку, як міра суспільної і особистої свободи виробника-власника, а з іншого - як фактор узгодження різних, незбіжних інтересів людей, регулятор їх різноманітних взаємин, особливо у сфері обміну товарами і послугами.

Таким чином, поява права йшло одночасно з розвитком держави, оскільки саме право складало основу організації державної влади, структури державних органів, визначало порядок і процедуру заняття державних посад, їх повноваження.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПОХОДЖЕННЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
Теорії походження права
Походження держави: теорія і практика
Теорії походження держави.
Введення в теорію держави і права
Причини виникнення конфліктних відносин
Основні причини виникнення пожеж
Дефіцит державного бюджету та причини його виникнення
Інфляція: сутність, форми прояву та причини виникнення
Особливості виникнення і формування права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси