Меню
Головна
 
Головна arrow Бухгалтерський облік і аудит arrow Облік цінних паперів і фінансових вкладень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Знецінення фінансових вкладень

Пунктом 37 ПБО 19/02 введено нове поняття - розрахункова вартість фінансових вкладень, за якими поточна ринкова вартість не обчислюється. Вона показує, як змінилася загальна сума потенційних економічних вигод від вкладення. Якщо вартість фінансових вкладень стійко і істотно знижується, організації можуть створювати резерв під знецінення.

Стійке зниження вартості дорівнює різниці між обліковою і розрахунковою вартістю цінних паперів. При цьому облікова вартість - це ціна, за якою фінансове вкладення відображено в бухгалтерському обліку, а розрахункова вартість - це ціна, яку організація планує одержати за актив у даний конкретний момент часу за мінусом суми зниження вартості.

Зниження вартості фінансових вкладень може вважатися стійким тільки при одночасному виконанні наступних умов:

o на дві попередні звітні дати облікова вартість вкладень істотно (на 5% і більше) вище їх розрахункової вартості;

o протягом звітного року розрахункова вартість тільки знижувалася;

o відсутні дані про те, що розрахункова вартість в майбутньому може підвищуватися.

Необхідно зауважити, що резерв під знецінення створюється тільки по фінансових вкладеннях в цінні папери, ринкова ціна на які на фондовій біржі не встановлюється, тобто не котирується.

Щоб створити резерв під знецінення фінансових вкладень, організація не рідше одного разу на рік за станом на 31 грудня повинна провести перевірку наявності умов стійкого зниження вартості активів. Тільки в цьому випадку на виявлену різницю між обліковою і розрахунковою вартістю підприємство створює резерв під знецінення.

Резерв під знецінення фінансових вкладень враховується на рахунку 59 "Резерви під знецінення фінансових вкладень". Сума створеного резерву під знецінення включається до складу інших витрат, при цьому робиться бухгалтерська запис: Дебет 91-2 Кредит 59.

При складанні річного бухгалтерського балансу показник рядка "Фінансові вкладення" визначається розрахунковим шляхом як різниця між сальдо рахунків 58 і 59 (особливо в частині акцій).

Приклад 19. Станом на 31 грудня 2009 р. ВАТ "Тріумф" перевірив свої фінансові вкладення. В ході перевірки встановлено стійке зниження їхньої вартості. Розмір зниження склало 30 000 руб. На цю суму був створений резерв під знецінення фінансових вкладень.

У бухгалтерському обліку ВАТ "Тріумф" це відображається таким чином (руб.):

Дебет 91-2

Кредит 59

30 000 - на суму створеного резерву.

Якщо надалі розрахункова ціна вкладень, за якими вже створений резерв, буде підвищуватися або знижуватися, то на ці відхилення його слід скорегувати. У разі продажу такого активу організація повинна списати (відновити) використану суму раніше створеного резерву шляхом складання зворотної проводки: Дебет 59 і Кредит 91-1.

Приклад 20. Звернемося до умов прикладу 19. Припустимо, що в січні 2010 р. ВАТ "Тріумф" продало фінансові вкладення, за якими раніше створило резерв. У цьому випадку бухгалтер повинен списати (відновити) суму резерву. Таким чином, в січні 2010 р. в бухгалтерському обліку ВАТ "Тріумф" роблять такий запис (руб.):

Дебет 59

Кредит 91-1

30 000 - на суму створеного резерву по проданим фінансових вкладень.

У податковому обліку резерв під знецінення фінансових вкладень не створюється (п. 10 ст. 270 НК РФ). Однак професійні учасники ринку цінних паперів мають право формувати даний резерв (ст. 300 НК РФ).

Здійснюючи операції з фінансовими вкладеннями, організації можуть отримувати доходи і витрати. Особливості їх обліку розглядаються в наступному розділі посібника.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Доходи і витрати за фінансовим вкладенням
Відображення збитків від знецінення у фінансовій звітності
ОБЛІК ФІНАНСОВИХ ВКЛАДЕНЬ
Класифікація фінансових вкладень
Оцінка фінансових вкладень
Бухгалтерський облік фінансових вкладень
;Фінансові вкладення"
ІНВЕСТИЦІЇ У ФОРМІ КАПІТАЛЬНИХ ВКЛАДЕНЬ
Аналіз довгострокових фінансових вкладень
Короткострокові фінансові вкладення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси