Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 14. Становлення Великого князівства Литовського. Федеративний характер держави (XIII - перша половина XIV ст.)

З середини XIII ст. на землях Верхнього і Середнього Понеманья почало складатися Велике князівство Литовське. Причинами цього є: 1) виникнення племінних князівств у литовських племен і боротьба литовських князів за "верховне князювання": 2) зовнішня небезпека з боку хрестоносців і монголо-татар змушувала західноруські князівства шукати захисту в тісному союзі з Литвою: 3) литовські феодали визнавали за давньоруськими землями широкі права на автономію. Першим літописно відомим князем ВКЛ вважається Міндовг, який в результаті жорстокої боротьби у 1235 р. зумів підпорядкувати значну частину литовських племінних князівств. Своєю резиденцією Міндовг зробив Новогрудок. Восени 1246 р. він прийняв православ'я і був обраний новогрудским князем. Так виникла "Литва Міндовга", територія якої в кінці 40-х - початку 50-х роках XIII ст. включала литовські та білоруські землі з містами Новогрудком, Гродно, Волковыском, Слонимом, Браславом.

Піднесення Міндовга викликало стурбованість у галицько-волинських князів. За допомогою Міндовг звернувся до ризького єпископа. Папа римський Інокентій IV благословив хрещення Міндовга в католицтво і його коронацію. В 1252 або 1253 р. Міндовг отримав титул короля. У 1263 р. в результаті змови був убитий Міндовг. У 1263-1264 рр. почалася боротьба між литовськими князями за класти. В результаті князем став син Міндовга Войшелк. Він включив до складу литовської держави Нальшаны, Дяволтву та інші землі. Його владу визнали Полоцьк і Вітебськ. Підпорядкувати великокнязівської влади майже всі землі в верхній течії Німану зумів князь-язичник Трайдень (1270-1282 рр.). Розширення території ВКЛ і зміцнення держави продовжилося при князі Витене (1295-1316 рр.). До складу ВКЛ увійшли Полоцька (1307 р.) і Берестейська (1315 р.) землі. З метою зміцнення верховної влади Витень ввів загальнодержавний герб "Погоня".

Майже вся територія сучасної Білорусі була включена до складу ВКЛ при князі Гедимине (1316-1341 рр .. ). У 1323 р. Гедимін зробив столицею держави р. Вільно.

Гедимін правил майже 25 років, залишався язичником, але терпимо ставився до інших релігій. Спадкоємцем його влади в обхід старших синів став молодший - Евнут. Старші - Ольгерд і Кейстут об'єдналися і змістили Євнута. У 1345 р. великим князем було проголошено Ольгерд. який до цього княжив у Вітебську. В результаті домовленості брати поділили владу. Західною частиною ВКЛ (Жемайтия, Тракай. Гродно) правил Кейстут. а східної та іншими областями - Ольгерд. Ольгерд проводив активну зовнішню політику. ВКЛ при ньому стало однією з найбільших держав Європи.

В державі панувала литовська династія. Литовська знать переважала в органах державного управління та у війську. У "російських" князівствах, як правило, престол займали найближчі родичі великого князя. У першій половині XIV ст. сини Гедиміна княжили в Пінську (Наримунт), Новогрудку (Коріат), Вітебську (Ольгерд), в Заславлі (Евнут).

Білоруські та інші землі входили до складу ВКЛ різними шляхами, основними з яких були: військові захоплення, договори, шлюбні союзи. ВКЛ складалося як балто-слов'янське політичне об'єднання у формі своєрідної федерації. Ядром цієї держави були східнослов'янські ("руські") землі. Федеративний характер держави знайшов відображення в офіційній назві - Велике князівство Литовське і Руське (після приєднання Жемайтії - Велике князівство Литовське, Руське і Жемойтское).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зовнішня політика Великого князівства Литовського у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII - середині XV вв
Стародавня Русь, Золота Орда і Велике князівство Литовське: історичні альтернативи державно-політичного розвитку середньовічної Русі в XIII-XV ст.
Державний лад Великого князівства Литовського
Внутрішньополітичне становище ВКЛ у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Розвиток Російської держави в першій половині XVI ст
Місцеве управління у X - першій половині XIX століття
Народження і становлення кіновиразності: кіно першої половини XX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси