Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Берегові тераси

Більшість стародавніх поселень пов'язано з річковими терасами. Проводячи пошуки археологічних пам'яток на місцевості, необхідно передусім розібратися в системі освіти прирічкових і озерних терас.

У будь річковій долині можна побачити сліди того, як вода поступово відступала вниз, залишивши у вигляді терас сліди рівнів колишнього стояння. Тераси властиві також берегах озер і морів. При цьому спостерігається наступна закономірність: чим вище тераса, тим вона давніша, і самими пізніми будуть тераси, розташовані безпосередньо біля води. Вік терас і перекривають їх відкладень рекомендується встановлювати, проконсультувавшись з геолого-морфологами, так як цей природно-хронологічний чинник має дуже велике значення для пошуків і визначення віку археологічних пам'яток. Це ж відноситься до берегів озер і морів, які не раз змінювалися.

При цьому треба розрізняти дві історичні закономірності. Перша пов'язана з льодовикової і ранньої післяльодовикової часом, коли йшов процес утворення сучасного ландшафту і формувалися обриси сучасних морів і озер, їх корінні береги. Другий процес - підняття та опускання суші, повільні зміни обрисів берегів - триває досі. Ці коливання відбуваються з різною швидкістю. Тим не менш пов'язані з ними зміни берегів мають істотне значення для пошуків археологічних пам'яток, насамперед поселень, завжди пов'язані з береговими терасами. Так, не позбавлені підстави легенди про затоплених морем містах. Це доведено десятками відкритих затоплених античних поселень Причорномор'я. З іншого боку, там, де море відступає, які стояли раніше, на березі моря поселення виявляються далеко від води. Така картина спостерігається, наприклад, на Каспії.

Ці явища, мабуть, ще більшою мірою характерні для озерних берегів, які змінювалися багато разів протягом післяльодовикового періоду. В основному коливання пов'язані з періодами зволоження і посушливості клімату. Багатьма дослідниками відзначається посушливість, почалася з періоду енеоліту, коли рівень води в Середній, Південній Європі та південній частині Сибіру був нижче сучасного. Згодом він знизився ще більше і досяг максимально низького значення до кінця епохи бронзи. Цей період відступання озер був пов'язаний з періодом посушливого клімату. Тому для приозерних поселень велике значення має точне встановлення стратиграфії і характеристики шарів берегових відкладень.

Лес і делювії

Багато давні тераси виявляються перекритими лесом або делювием. Делювії - це відкладення, що утворюються в результаті розмивання водними потоками з узвиш продуктів вивітрювання гірських порід, які відкладалися нижче на терасах. По складу вони можуть бути різними: глинистими, пісковиковими, лесовидними, залежно від порід, які вимиваються і відкладаються шарами.

Від делювиальных відрізняються потужні лесові відклади південній частині Західної Європи, Молдавії, Середній Азії та інших районів. Вони нерідко досягають великих розмірів. Лес, як ми вказували раніше, - це пилоподібна маса, що складається з дуже дрібних частинок польового шпату, кварцу і т. д., які в давнину переносилися вітром і відкладалися у величезних кількостях у вигляді пагорбів.

До палеолітичною знахідкам лесові відклади мають пряме відношення - лес часто перекриває палеолітичні знахідки, містить їх у своїй товщі.

Річки і яри

Річки для археолога мають особливу значимість: прирічкові тераси були найбільш населеними місцями в усі епохи. Необхідно навчитися зв'язувати поселення різних епох з певними терасами і збирати дані для реконструкції тієї ймовірної обстановки, яка оточувала стародавнє поселення. Треба мати на увазі, що річки по-різному поводяться, мають різні берегові структури і впливають на навколишнє середовище в залежності від типу річок (гірських, долинних, степових).

Відомо, що русло річки завжди мінливе. Річка завжди підмиває і руйнує увігнутий берег і відступає від протилежного, відкладаючи тут опади (пісок, мул, глини). Крутизна закруту поступово змінюється, і течія річки може випрямлятися і утворювати дугоподібні стариці. Ці зміни треба "читати" і не шукати археологічні пам'ятники там, де їх не повинно бути.

Ступінь швидкості річкових потоків, характер змін берега також залежать від цілого ряду причин. Якщо берег складається з стійких порід, що протистоять руйнівній дії водного потоку, то русло змінюється повільно. Зовсім іншу картину можна спостерігати, якщо береги складені з крихких і легко розмивних грунтів. У таких випадках руйнування відбувається інтенсивно. Змінюючи свій напрямок, ріки розмивають береги, на яких знаходилися стародавні поселення та могильники, оголюють культурний шар і створюють сприятливу обстановку для вивчення відслонень. Таким шляхом було відкрито багато археологічних пам'яток.

З річковою мережею незмінно пов'язані яри. Дія води і розмивання порід сприяють їх утворенню та поступовому розширенню. При пошуках археологічних пам'яток це також необхідно враховувати.

В залежності від давнини ярів на їх схилах можуть бути розташовані стародавні стоянки. При пошуках археологічних пам'яток слід виділяти вершину, середню частину і гирло яру, встановити діючий чи яр або згаслий, зарослий. У чинному яру у розмивах і осипах виявляються переотложенные археологічні предмети, шари стародавніх поселень або винесені водою з культурного шару предмети.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси