Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Шумові впливи

Шумові впливи відносяться до одного з видів фізичного забруднення середовища проживання. Існуючі джерела шуму в умовах міського, виробничого і житлового середовища можна підрозділити на дві основні групи: розташовані у вільному просторі (поза будинками) і знаходяться всередині будівель.

Джерела шуму, розташовані у вільному просторі, за своїм характером поділяються на рухливі і стабільні.

Для джерел шуму, розташованих усередині будівель, що мають значення характер розміщення джерел шуму по відношенню до оточуючих захищеним об'єктів і їхню відповідність пропонованим до них вимогам. Внутрішні джерела шуму можна підрозділити на кілька груп:

o технічне оснащення будівель (ліфти, пральні, трансформаторні підстанції, теплообмінні станції, воздухотехническое обладнання тощо);

o технологічне оснащення будівель (морозильні камери магазинів, машинне обладнання невеликих майстерень тощо);

o санітарне оснащення будівель (водопровідні мережі, мережі для розподілу теплої води, водопровідні крани, змивні крани туалетів, душові тощо);

o побутові прилади (холодильники, пилососи, міксери, пральні машини, поодинокі агрегати опалення поверхів та ін);

o апаратура для відтворення музики, радіоприймачі і телевізори, музичні інструменти;

o верстати та обладнання на робочих місцях виробничого підприємства.

В останні роки відзначається зростання шуму в містах, що пов'язано з різким збільшенням транспортних потоків (автомобільного, рейкового, повітряного).

Транспортний шум за характером впливу є непостійним зовнішнім шумом, так як рівень звуку змінюється в часі більш ніж на 5 дБ.

Рівень різних шумів залежить від інтенсивності і складу транспортних потоків, планувальних рішень (профіль вулиць, висота і щільність забудови) та наявності окремих елементів благоустрою (тип дорожнього покриття проїзної частини, зелені насадження). Спостерігається залежність рівнів звуку на магістралях від фактичних режимів руху транспорту.

Діапазон коливань між фоновими і максимальними (піковими) рівнями звуку, що характеризують шумовий режим примагистральной території, в денний час складає в середньому 20 дБ.

В нічний період доби розмах коливань максимальних рівнів звуку відносно фону збільшується. Це пов'язано з зміною інтенсивності руху, що в періоди між годинами пік, як правило, знижується в 2-2,5 рази.

З віддаленням від транспортного потоку в глиб житлової території спостерігається звуження діапазону коливання еквівалентного рівня звуку, викликане швидким зниженням високих максимальних рівнів звуку, які характеризують короткочасний шум окремих транспортних засобів.

Вплив шуму на організм. Суб'єктивна оцінка впливу різних факторів внутрижилищной і навколишнього середовища на комфортність проживання підтверджує суттєву роль шуму у створенні несприятливих умов в житлових будинках.

Вплив шуму може викликати наступні реакції організму:

o органічне розлад слухового аналізатора;

o функціональний розлад слухового сприйняття;

o функціональний розлад нейрогуморальної регуляції;

o функціональні розлади рухової функції та функції відчуттів;

o розлади емоційної рівноваги.

Загальна реакція населення на шумовий вплив - почуття роздратування. Негативно впливає звук здатний викликати роздратування, що переходить в психоемоційний стрес, який може призвести до психічних і фізичних патологічних змін в організмі людини.

Суб'єктивна реакція людини як інтегральний показник функціонального стану організму на шумовий вплив залежить від ступеня розумового і фізичного напруження, віку, статі, стану здоров'я, тривалості впливу та рівня шуму.

Серед населення завжди є люди, більш чутливі до шуму, що пояснюється їх невротичностью.

Впливу шуму на людину можна умовно підрозділити на:

o специфічні (слухові) - вплив на слуховий аналізатор, яке виражається в слуховому стомленні, тимчасової або постійної втрати слуху, розлади чіткості мови і сприйняття акустичних сигналів;

o системні (внеслуховые) - вплив на окремі системи та організм у цілому (на захворюваність, сон, психіку).

Рівні комунального шуму майже завжди значно нижче від межі, встановленої для робочої зони (85-90 дБ). Однак є комунальні шуми, максимальні значення яких досягають зазначеного верхньої межі (від телевізора, відтворення музики, ударних музичних інструментів, мотоциклів). Зниження гостроти слуху може сприяти тривалий вплив на людину транспортного шуму. Несприятливий вплив на слух виявляється в тих випадках, коли людина піддається дії шуму, як на виробництві, так і вдома.

Зниження шуму в джерелі його виникнення є дієвим і найбільш ефективним шляхом боротьби з ним. Тому заходи по зниженню шуму повинні проводитися в процесі проектування будівель і споруд і конструювання машин і обладнання. Істотний вплив на шумовий режим мікрорайонів надають ширина захисної територіальної смуги до джерела інтенсивного зовнішнього шуму, ступінь її озеленення. На кожне подвоєну відстань від точкового джерела шуму зниження його рівня становить 3 дБ.

Велике значення має використання раціональних планувальних прийомів містобудування, обґрунтоване рішення об'ємно-просторової композиції житлової території, врахування особливостей рельєфу місцевості і т. д.

За рахунок використання конфігурації місцевості можна досягти значного ефекту захисту від шуму при відносно невисоких витратах.

Для зниження рівня шуму на житловій території необхідно дотримуватися такі принципи:

o поблизу джерел шуму розміщувати малоповерхові будівлі;

o будувати шумозахисні конструкції, які відокремлюють зону знаходження людини від транспортної магістралі;

o групувати житлові об'єкти в закриті або напівзакриті квартали;

o будівлі, які не потребують захисту від шуму (склади, гаражі, деякі майстерні тощо), використовувати в якості бар'єрів, що обмежують поширення шуму.

Екрануючі об'єкти, що використовуються для боротьби з шумом, повинні розташовуватися якомога ближче до його джерела, причому велике значення мають безперервність таких об'єктів по всій довжині, їх висота і ширина. Поверхня протишумових екранів, звернена до джерела, повинна бути виконана по можливості із звукопоглинального матеріалу.

В умовах щільної міської забудови та дефіциту вільної території доцільно здійснювати будівництво спеціальних шумозахисних (бар'єрних) будівель-екранів (житлового та нежитлового призначення), фронтально розміщуються вздовж магістралей і утворюють акустичну тінь за цими екранами.

В якості екранів для захисту від шуму крім протяжних будинків можуть використовуватися спеціальні споруди типу стінок, виїмок, насипів, естакад і т. п. Екрани, виконані у вигляді вертикальної захисної стінки, отримали застосування в умовах сформованої забудови, як більш компактні порівняно з іншими типами шумозахисних екранів.

Велике значення для зниження рівня шуму в житловому середовищі має оформлення лоджій і балконів. З допомогою звукопоглинальне облицювання цих елементів фасаду та застосування щільних (без отворів) перил можна досягти досить значного зниження інтенсивності шуму, проникаючого всередину приміщення, особливо на більш високих поверхах.

Транспортний шум зменшують (до 25 дБ) типові конструкції вікон з підвищеною звукоізоляцією за рахунок збільшення товщини стекол і повітряного простору між ними, потрійного скління, ущільнення притворів, використання звукопоглинаючою прокладки по периметру віконних рам.

Розроблені і впроваджені в практику спеціальні конструкції віконних блоків з пристроєм вентиляційних клапанів-глушників ("шумозахисне вікно"), що забезпечують природну вентиляцію приміщень при одночасному зниженні транспортного шуму.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Шумове забруднення
Хімічні аварійні впливу
Психологічні методи переконуючого впливу
Вплив на людину іонізуючих випромінювань та інших небезпечних факторів
п'ятий. ЗАХИСТ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ВІД ЕНЕРГЕТИЧНИХ ВПЛИВІВ
Вплив вражаючих факторів на продовольство і харчова сировина
Акустичні коливання, джерела шуму, класифікації, дія, нормування
Вібраційні впливу
Моделі впливу реклами
Формування переконуючого впливу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси