Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Заходи щодо забезпечення безпеки та зниження шкоди

Важливим заходом попередження надзвичайних ситуацій (поряд з їх запобіганням) є пом'якшення наслідку надзвичайних ситуацій, т. е. зниження розмірів можливих втрат і збитків, зменшення масштабів наслідків.

Відомо, що в основі виникнення стихійних лих і природних катастроф лежать процеси і явища, енергетична потужність яких незрівнянна з можливостями людства щодо протидії їм. Людина здатна запобігти лише малу їх частину (деякі селі, лавини, град та ін).

У зв'язку з цим профілактична робота по відношенню до таких небезпечних природних та техногенних явищ зводиться не тільки до їх запобігання, але в основному до прийняття заходів щодо зниження збитку, що наноситься ними людей і навколишнього природного середовища.

Комплекс завчасних заходів щодо пом'якшення можливих наслідків надзвичайних ситуацій включає:

- превентивну локалізацію зон можливого впливу вражаючих факторів;

- підготовку до ліквідації НС (підтримання в готовності системи управління, сил і засобів територіальних і функціональних підсистем);

- створення запасів матеріальних засобів; підготовку до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, підтримання в готовності аварійно-рятувальних формувань, вдосконалення аварійно-рятувальних засобів; створення страхового фонду документації тощо);

- підготовку об'єктів економіки і систем життєзабезпечення населення до сталого функціонування в умовах надзвичайних ситуацій;

- захист населення (забезпечення засобами захисту, підготовку евакуаційних заходів) та багато іншого;

- здійснення першочергового життєзабезпечення в умовах надзвичайних ситуацій.

Заходи щодо підготовки до захисту населення повинні здійснюватися завчасно. Саме вони в основному забезпечують при виникненні надзвичайної ситуації пом'якшення її наслідків. Ці заходи плануються і здійснюються диференційовано з урахуванням особливостей конкретних районів, міст і об'єктів економіки, ступеня реальної природного і техно-

генної небезпеки, природно-кліматичних та інших місцевих умов. Обсяги, зміст та строки проведення цих заходів визначають виходячи з принципу розумної достатності, економічних можливостей держави або окремих регіонів щодо їх реалізації.

Складовою частиною комплексу заходів захисту в НС, крім розглянутої інженерного захисту, є радіаційна, хімічна, медична, протипожежна захист населення, а також його евакуація.

Одним з напрямів діяльності в галузі зниження ризиків та пом'якшення наслідків НС є підготовка органів управління, сил та засобів до ліквідації надзвичайних ситуацій, оперативного проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт. Від того, наскільки швидко буде надано допомогу потерпілим, прийняті заходи по локалізації та ліквідації вогнищ ураження, значною мірою залежать масштаби наслідків НС. Досвід показує, що скорочення часу початку аварійно-рятувальних робіт у завалах будівель з 6 до 1 год зменшує людські втрати на 30-40%, а підвищення темпів робіт у два рази збільшує кількість врятованих на 35%.

Завчасна підготовка до ліквідації можливих надзвичайних ситуацій організується і проводиться федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, встановлених Федеральним законом "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру" на основі відповідних програм і планів.

У процесі таких робіт здійснюють також підготовку до виконання першочергового життєзабезпечення населення в умовах надзвичайної ситуації, що при успішному його проведення дозволяє знизити втрати серед населення і таким чином пом'якшити наслідки НС.

В основі організації цих робіт лежать завчасно розроблені плани дій щодо попередження та ліквідації НС. Ці плани розробляються на основі оцінки ризику виникнення НС для відповідної території, прогнозування варіантів можливої при цьому обстановки, аналізу можливих рішень на проведення робіт.

Плани дій щодо попередження та ліквідації НС уточнюються при виникненні загрози і безпосередньо в процесі робіт з ліквідації надзвичайної ситуації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Забезпечення системою охоронної безпеки
Умови безпеки об'єкта. Оцінка збитку, безпека життєдіяльності, прогноз і управління ризиками
Економічні основи забезпечення безпеки в соціальній сфері
Заходи по забезпеченню безпеки при надзвичайних ситуаціях техногенного характеру
Оцінка безпеки будівель і споруд.
Пріоритетні цілі забезпечення комплексної безпеки міста
Забезпечення пожежної безпеки
Економічні і соціальні питання безпеки
Економічний ефект заходів з безпеки життєдіяльності
Законодавчо-правове і нормативне забезпечення безпеки та якості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси