Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правоохоронні органи Російської Федерації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Провадження в Конституційному Суді Російської Федерації

Приводом для розгляду справи в Конституційному Суді РФ служить звернення у формі запиту, клопотання чи скарги. Підставою для розгляду справи служить обнаружившаяся невизначеність у питанні про те, чи відповідає Конституції РФ закон, інший нормативний акт, договір між органами державної влади, не набув чинності міжнародний договір, або виявилося протиріччя в позиціях сторін про належність повноваження у спорах про компетенцію, або обнаружившаяся невизначеність у розумінні положень Конституції РФ, або висування Державної Думою обвинувачення Президента РФ у державній зраді або здійсненні іншого тяжкого злочину.

Звернення у Конституційний Суд РФ обкладається державним митом. Якщо мито була оплачена, то звернення підлягає обов'язковій реєстрації.

При невідповідності звернення пропонованим до нього вимогам заявнику повідомляють про необхідність усунути недоліки. Після цього заявник має право знову направити звернення в Конституційний Суд РФ.

Якщо звернення явно не підвідомче Конституційному Суду РФ, Секретаріат суду надсилає його в державні органи чи організації, в компетенції яких знаходиться вирішення питання.

Голова Конституційного Суду РФ доручає попереднє вивчення звернення одному або кільком суддям. Строк такого попереднього вивчення не може перевищувати двох місяців з моменту реєстрації звернення. Висновок судді (суддів) за результатами попереднього вивчення звернення доповідається в засіданні Конституційного Суду РФ.

Рішення з питання про прийняття звернення до розгляду приймається не пізніше місяця з моменту завершення попереднього вивчення звернення, про що повідомляються сторони.

У невідкладних випадках Конституційний Суд РФ може звернутися до відповідним органам або посадовим особам з пропозицією призупинити дію оспорюваного акта, процес вступу в силу міжнародного договору РФ до завершення розгляду справи.

Конституційний Суд РФ виносить рішення про відмову у прийнятті звернення до розгляду у випадках, коли: дозвіл питання не підвідомче Конституційному Суду РФ; звернення відповідно до вимог закону не є допустимим; по предмету даного звернення Конституційним Судом РФ раніше було винесено постанову, що зберігає свою силу. Таке рішення виноситься у формі визначення, яке повинно бути вмотивованим.

Для підготовки справи до слухання, складання проекту рішення, а також викладу матеріалів у засіданні призначає один або кілька суддів-доповідачів.

Учасниками процесу в Конституційному Суді РФ є сторони, їх представники, свідки, експерти, перекладачі.

В якості сторін виступають: заявники (органи або особи, які направили звернення); органи або посадові особи, що видали чи підписали акт, конституційність якого підлягає перевірці. Якщо вирішується питання про компетенції, то сторонами виступають державні органи, компетенція яких оспорюється. Сторони або їх представники зобов'язані з'явитися за викликом Конституційного Суду РФ, дати пояснення і відповісти па питання. Неявка сторони або її представника в засідання Конституційного Суду РФ не перешкоджає розгляду справи. Виняток становлять випадки, коли сторона, що клопоче про розгляд справи за її участю і підтверджує поважну причину своєї відсутності.

У призначений час головуючий відкриває судове засідання і повідомляє, яка справа підлягає розгляду. Головуючий засвідчується в явку учасників процесу, перевіряє повноваження представників сторін, роз'яснює сторонам, їх представникам права і іншим учасникам процесу права та обов'язки.

Дослідження по суті справи починається з повідомлення судді-доповідача. У повідомленні викладаються привід і підстава до розгляду справи, суть питання, утримання наявних матеріалів та заходи, які були вжиті з підготовки справи до розгляду. Інші судді вправі поставити судді-доповідачу питання.

Потім суд заслуховує пропозиції сторін і приймає рішення про порядок дослідження питань. В рамках дослідження заслуховуються пояснення сторін, висновки експертів, показання свідків, оголошуються документи.

Підсумкове рішення приймається в закритій нараді відкритим голосуванням шляхом поіменного опитування суддів. Головуючий у всіх випадках голосує останнім.

Підсумкове рішення по справі оформляється постановою. Якщо розглядається запит про дотримання встановленого порядку висування обвинувачення Президента РФ у державній зраді або здійсненні іншого тяжкого злочину, то рішення виноситься у формі висновку. Рішення Конституційного Суду РФ повинні бути засновані на матеріалах, досліджених у судовому засіданні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ. КОНСТИТУЦІЙНІ (СТАТУТНІ) СУДИ СУБ'ЄКТІВ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Державний устрій Російської Федерації
Право на звернення в конституційний суд Російської Федерації
ОРГАНИ ПО ОХОРОНІ КОНСТИТУЦІЙНОГО ЛАДУ ТА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЕРЖАВНОЇ БЕЗПЕКИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Про застосування судами норм глави 48 кримінально-процесуального кодексу Російської Федерації, що регламентують виробництво в наглядовій інстанції
Конституційні основи російської державності
Конституційні (статутні) суди суб'єктів Російської Федерації
Повноваження і структура Конституційного Суду Російської Федерації
Принципи діяльності Конституційного Суду Російської Федерації
Зазначені аспекти знаходять своє відображення в рішеннях Європейського Суду з прав людини та Конституційного Суду Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси