Меню
Головна
Бальна оцінка при визначенні показників якості товаруКоротка характеристика хімічних методів визначення показників...Коротка характеристика мікробіологічних методів визначення...Коротка характеристика фізико-хімічних методів визначення...Вимірювальні методи визначення показників якості товаруВстановлення номенклатури показників якості товаруХарактеристика номенклатури споживчих властивостей і показників.Розрахункові методи визначення якості товаруПриблизний перелік показників, необхідних для визначення...

Розрахунковий метод грунтується на використанні інформації, одержуваної з допомогою теоретичних або емпіричних залежностей споживчих показників якості від технічних характеристик. Як самостійний метод він широко застосовується при визначенні ціни споживання, показників ресурсозбереження, розрахунку коефіцієнтів вагомості і комплексних показників якості.

Експериментальний метод полягає у використанні інформації, одержуваної в результаті експерименту - дослідної експлуатації. Необхідність експлуатаційних випробувань викликана тим, що вимірювальні методи не завжди дозволяють повно відтворити реальні умови роботи виробів. До експлуатаційних випробувань часто вдаються у багатьох галузях промисловості. У взуттєвій промисловості багатьох країн дослідна експлуатація (шкарпетки) практикується давно. Як правило, новий вид взуття отримує "путівку в життя" тільки при позитивних результатах дослідної шкарпетки. Гідність цього методу полягає у визначенні сукупності споживчих показників - відповідності товару призначенням, зручності користування, надійності.

В апробації непродовольчих товарів (автомобілів, спортивних товарів тощо) широко застосовуються тест-драйви (від англ. testdrive - перевірка в процесі поїздки, прогулянки). Вони здійснюються на етапі дослідної експлуатації експертами або покупцями. Так, Федерація мандрівників використовує два сценарії проведення тестів спортивного спорядження: один - для продукції вітчизняних виробників, інший - для спорядження, надходить з-за кордону. У першому випадку стоїть завдання дати рекомендації виробника щодо подальшого поліпшення вироби, у другому - донести до покупця інформацію про достоїнства продукції та особливості застосування.

Традиційною формою оцінки функціональної придатності нових товарів з лікувальним ефектом є клінічні випробування, проведені в медичних установах. В одних випадках потрібні нетривалі і нетрудомісткі випробування (лікувальний ефект зубної пасти або бактерицидного мила), в іншому - тривалі клінічні випробування. Останні тривають кілька років і охоплюють величезну кількість пацієнтів. Як правило, застосовують "подвійний сліпий метод": одній половині дають досліджуване засіб, інший - "плацебо" (пустушку). Не знають про це ні хворі, ні лікарі. Така умова об'єктивності.

Цей метод використовується також для перевірки продуктів харчування для тварин. Великі фірми, що випускають корми для тварин, мають розплідники. Перевіряють ефективність кормів протягом шести місяців годування. На упаковці кормів, які пройшли експериментальну перевірку, повинна бути напис: "Продукт тестується на тваринах". Дрібні компанії з фінансових причин не можуть собі дозволити проведення експериментальної перевірки, а тому вони змушені складати рецептуру розрахунковим шляхом, без випробування. Організація паралельної дослідної експлуатації цілого ряду виробів-аналогів є дуже ефективним, хоча і дорогим методом оцінки конкурентоспроможності товарів.

Експертний метод заснований на використанні та узагальненні думок висококваліфікованих фахівців-експертів. Як і при органолептичному методі, джерелом первинної інформації є відчуття людей, що сприймають своїми органами почуттів окремі характеристики товару. Але участь в оцінці фахівців дозволяє отримати в порівнянні з органолептичним методом більш об'єктивні результати. У групи включають дизайнерів, дегустаторів, товарознавців і т. п. Ці групи періодично або функціонують епізодично в якості експертних комісій. З допомогою експертних методів визначаються такі показники якості, які не можуть бути встановлені іншими методами або визначені достатньо об'єктивно. Мова йде про визначення смаку і запаху харчових продуктів, запаху парфумерних товарів, естетичних показників якості товарів. Достовірність експертної оцінки визначається рівнем організації роботи експертної комісії.

Соціологічні методи здійснюються шляхом збору, аналізу та узагальнення думок споживачів. Збір думок проводиться шляхом усних опитувань, розповсюдження анкет-запитальників. Соціологічні методи так само, як і експертні, базуються на окремих органолептичних оцінках. За допомогою цих методів визначаються значення таких показників якості, які або не можуть бути оцінені іншими методами (наприклад, зручність користування), або визначаються іншими методами щодо наближено (середній термін служби, ремонтопридатність).

При необхідності комбінують методи визначення показників якості. Наприклад, дуже часто поєднують вимірювальний метод з розрахунковим. Цінні результати дозволяє одержати експертно-соціологічний метод. Комбінований метод дуже надійний при визначенні ремонтопридатності товарів за даними опитування фахівців сервісних служб. Експертно-соціологічний метод застосовується не тільки для визначення значення споживчих показників якості, але й ступеня їх значущості - коефіцієнтів вагомості.

Встановлення значимості показника якості товару. Для різних за призначенням товарів окремі споживчі показники якості мають неоднакове значення. Наприклад, для цвяхів і ламп розжарювання естетичні показники не будуть мати практичного значення, в той час як для декоративних виробів вони будуть головними. У товарів, але близьких призначенням, за значенням, можуть відрізнятися не комплексні, а одиничні показники. Наприклад, для пальтових тканин значимість такого естетичного показника, як фактура, буде вище, ніж показник колористичного оформлення; для платтєвих тканин співвідношення цих показників вагомості буде зворотним.

Ступінь важливості споживчих показників оцінюється коефіцієнтом вагомості. Інтервал зміни коефіцієнтів встановлюється в межах 0-1, 0-10, 0-100. Необхідна вимога: сума коефіцієнтів вагомості повинна бути величиною постійною і складати 1; 10 або 100.

Існують різні методи визначення вагомості. Найбільш широко використовуються експертні методи, зокрема метод рангів. Методика його застосування викладена в роботі [60]. Для уточнення значущості головних показників заслуговує на увагу метод винахідницької активності [112]. Він заснований на припущенні, що чим більше з року в рік виникає винаходів з метою підвищити цей показник, тим вагомішим цей показник з точки зору поліпшення споживчих властивостей даної продукції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Бальна оцінка при визначенні показників якості товару
Коротка характеристика хімічних методів визначення показників якості товарів
Коротка характеристика мікробіологічних методів визначення показників якості товарів
Коротка характеристика фізико-хімічних методів визначення показників якості товарів
Вимірювальні методи визначення показників якості товару
Встановлення номенклатури показників якості товару
Характеристика номенклатури споживчих властивостей і показників якості товарів
Розрахункові методи визначення якості товару
Приблизний перелік показників, необхідних для визначення досліджуваного товару