Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ремесло

Широкий розвиток ще в Стародавній Русі (IX - XIII ст.) набуло ремісниче виробництво, центрами якого були численні міста, такі як Київ, Новгород, Полоцьк, Смоленськ, Суздаль та ін. Чисельність міст, що виникли до монголо-татарської навали, наближалося до 300. У скандинавських сагах Русь називалася "Гардарик" - країна міст. Серед них перше місце займав Київ - найбільший ремісничий і торговий центр формується держави.

У великих містах ремісники селилися компактно, утворюючи вулиці за професійною ознакою, наприклад Гончарний і Плотницький кінці - у Новгороді, Кожум'як - в Києві. Міські ремісники об'єднувалися в ремісничі корпорації, що нагадували західноєвропейські цехи. Збереглися вказівки про існування учнівства у іконописців, шевців та інших ремісників.

Рівень ремісничого виробництва в Стародавній Русі був досить високим. Вправні ковалі, будівельники, гончарі, срібних і золотих справ майстри, емальєри, іконописці, інші фахівці працювали в основному на замовлення. З часом ремісники перейшли від роботи на замовлення до виготовлення виробів на ринок.

Зброярі Києва освоїли виробництво різноманітної зброї і військового спорядження (мечі, списи, обладунки тощо). Їх продукція була відома всій країні. Відзначалася навіть певна уніфікація найбільш досконалих видів зброї, свого роду "серійне виробництво. Тільки з заліза давньоруські майстри виготовляли понад 150 видів різних виробів. Київські металурги володіли зварюванням, литтям, куванням металу, наварюванням і загартуванням сталі. У Давньоруській державі налічувалося понад 100 різних ремісничих спеціальностей. Продукція ряду ремісничих виробництв, наприклад ювелірна "кузнь", навісні замки, дворучні (росіяни) мечі, разом з традиційними товарами йшли на експорт.

Ремісниче виробництво отримало широкий розвиток (наприклад ковальство, гончарство тощо) також і в сільській місцевості. Один гончар обслуговував 3-4 села, виготовляючи господарську посулу, начиння для зберігання зерна, меду і т. д. Застосування гончарного кола дозволило підвищити якість та розширити асортимент виробів.

Рівень спеціалізації і технології російського середньовічного ремесла був не нижче, ніж у відомих ремісничих центрах Західної Європи і Близького Сходу. Але вже в цю епоху виявилося своєрідність російських міст: більш тісний зв'язок городян з сільським господарством, відсутність розвинених органів міського самоврядування. За винятком Новгорода, всі давньоруські міста перебували під державно-князівської юрисдикцією, не мали органів самоврядування і не володіли автономією.

Татаро-монгольська навала завдало найтяжчий шкоди ремісниче виробництва і торгівлі. Десятки міст були перетворені в руїни, а їх населення загинуло або було вивезено в рабство. Ремісників насильно переселяли з російських міст в монгольські улуси. Все це призвело до різкого падіння продуктивних сил країни, втрати багатьох видів ремесла, зниження якості ремісничих виробів. Одним з наслідків монгольського вторгнення стало порушення зв'язків ремесла з ринком. Процес перетворення ремесла у дрібне товарне виробництво сповільнилося. Сталася натуралізація господарських відносин у цій сфері.

У період XIV-XV ст. почалося відродження російських міст. Але не як торгово-ремісничих, а як адміністративних центрів з князівськими резиденціями, боярськими і церковними дворами, без всяких західноєвропейських міських "вольностей". У міста поступово поверталася "економіка": відроджувалося ливарна справа, мистецтво емальєрів, обробка металу, дерева, шкіри, ковальська та ювелірна справа; виникали нові ремісничі спеціальності і удосконалювалися старі ремесла, поглиблювалася їх диференціація. Великих успіхів досягла металургійне виробництво. У виробництві заліза спостерігалося відділення процесу видобутку руди і плавки металу від подальшої сто обробки. Ковальська справа набувало все більш спеціалізований характер. З нього виділилися майстри з виготовлення окремих видів продукції - гвоздочники, лучники, пищальники.

З кінця XIV ст. на Русі стали лити гармати, дзвони, було освоєно виробництво вогнепальної зброї і боєприпасів. Розширення кам'яного будівництва, виділення в самостійну галузь цегельного виробництва сприяли появі нових професій. У великих містах набирав сили процес переходу від ремесла до дрібнотоварного виробництва, орієнтованого на ринок. Вже у XVI ст. в містах Росії налічувалося до 220 ремісничих спеціальностей.

Оволодіння глибинним бурінням стимулювало зростання солевидобутку. Соляні промисли Старої Руси, Солі Галицької, Неноксы, Соловецького монастиря та інших місцевостей забезпечували потреби населення внутрішніх районів країни в цьому продукті. Цей промисел сприяв розвитку металургійної промисловості, ковальського виробництва, річкового транспорту, для якого потрібні були пиломатеріали, якоря, скоби, цвяхи.

У великі ремісничі центри перетворилися Москва, Великий Новгород, Смоленськ і деякі інші міста. У містах проживало лише 2% населення. Якщо в столиці налічувалося близько 100 тис. жителів, то у Великому Новгороді - близько 30 тис., а багато міст не мали і 500 посадських дворів. З кінця XVI ст. почала формуватися регіональна спеціалізація. У Ярославлі, Вологді, Можайську, Костромі розвивалося шкіряне виробництво, в Новгороді, Пскові, Твері - виготовлення лляного полотна, в Москві - вироблення сукна. На базі промислів з видобутку руди і виготовлення заліза оформилися ринки Серпухова, Тули, Твері, Тихвина, по вичинці шкір - ринки Казані, Новгорода.

У феодальну епоху ремісники, належали до різних соціальних категорій. Значну їх частину становили вотчинні ремісники. Серед них були і холопи-ремісники. Саме вони, а не селяни, постачали пану предмети домашнього виробництва. Пізніше феодали все частіше зверталися до послуг посадських і сільських ремісників, віддаючи їм в обробку сировину і напівфабрикати.

Почала формуватися категорія казенних ремісників - будівельників, зброярів, ковалів. Досить рано виділилася група ремісників, що обслуговували потреби палацового відомства, - ткачі-хамовники в Москві і поблизу Ярославля, швачки, кравці та інші фахівці "царіцинської майстерні палати.

В післямонгольського період в Росії так і не склалася цехова організація, подібна західноєвропейської. Своєрідною формою цехового устрою можна вважати спеціальні торговельні ряди в центрі Москви, а також ремісничі слободи і сотні (Кузнецька слобода, Кожум'яки, Котли, Таганка та ін)

Навколо швидко розвиваються міст формувалися місцеві ринки. Але відсутність доріг, обов'язкові податки і митні збори, встановлені на межах удільних князівств, перешкоджали зростанню внутрішньої торгівлі.

Ремісник досить часто займався виготовленням не одного, а декількох видів товарів. У ремісничому виробництві в XVI ст. оформилася система учнівства. За "життєвої запису" учень укладав договір про навчання і роботи у майстра на 5-8 років. Після навчання він певний час відпрацьовував у майстра. Придбавши необхідний досвід, вчорашній учень ставав майстром, повноправним ремісником.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Промисли і ремесла
Промисли. Ремесло. Мануфактура
Місто, ремесло, торгівля
Ремесло та промисли
Середньовічне місто. Цехова організація ремесла. Комунальне рух
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси