Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Алгоритм "кольорових революцій": дійові особи та виконавці

Алгоритм "кольорових революцій" має багато спільного з законами театрального жанру: основною умовою гри є пасивність влади, яка не повинна чинити опір режисерам "постановки". Якщо влада починає чинити опір, займає активну позицію, приймає контрреволюційні заходи - це вже інша гра, далеко не "оксамитова".

Західні експерти чітко визначають правила гри, спеціально виключаючи ті акції, які заборонені для "кольорових революцій". Це насильство; розкол всередині руху; відчуття ексклюзивності (воно призводить до апатії і ворожості виключених груп); організаційна структура, яка не підходить для ведення ненасильницької боротьби; агенти-провокатори. Виключається також активну участь військових сил у політичній боротьбі. Крім того, наявність іноземців всередині руху не повинно стати публічним.

Неодмінною умовою успішної революції є гарне знання соціокультурного контексту боротьби, що припускає адекватне розуміння цінностей і традицій даного співтовариства, оскільки опора на традиції може дати перемогу народного руху, який не володіє великими ресурсами. Гасла самостійности, підкреслена ідентифікація з народними традиціями політичних лідерів - складова частина ефективних зв'язків з громадськістю під час підготовки і здійснення таких революцій. Не випадково за порадою консультантів Юлія Тимошенко в процесі революції змінила стильну європейську зачіску на ортодоксальну українську косу, покладену навколо голови, перетворившись для простих українців символ нації.

Досить значимим інформаційним елементом техніки здійснення "кольорових революцій" і засобом ідентифікації однодумців є формування особливого символу революції: на Україні - оранжевий колір, в Грузії - роза, в Киргизії - тюльпан, в Білорусії - волошки.

Сьогодні вже очевидно, що події "кольорових революцій" в більшості випадків розвиваються з одного і того ж шаблонному сценарієм, який має якийсь загальний першоджерело.

Цей джерело добре відомий - книга американського політолога Джина Шарпа "Від диктатури до демократії", яка була вперше опублікована в Бангкоку в 1993 р. Згідно Шарпу, політична боротьба в конституційних рамках проти диктаторських режимів не має сенсу, тому він пропонує демократичної опозиції цілком зосередитися на організації масового політичного непокори владі. Основними принципами розвитку "кольорової революції" є:

1. Наявність досить великої і політично могутньою соціальної групи, яка вважає, що вона видавлена з домінуючої суспільної сили, що її життєво важливі потреби не задоволені. Така група стає основним організатором і натхненником "кольорової революції".

2. Присутність широкого прошарку населення або базової групи, з якої рекрутуються учасники масових ненасильницьких заходів.

3. Незадоволення більшої частини населення рівнем пропонованих правлячою групою реформ в порівнянні з очікуваними змінами. У такому разі населення активно або пасивно підтримує боротьбу "кольорового" руху проти правлячої групи.

4. Слабкий контроль над опорними джерелами сили влади. Наприклад, слабкий контроль над ЗМІ.

5. Наявність у правлячому класі прихильників "кольорового" руху.

6. Бажання і здатність правлячої групи відстоювати свої інтереси. Одночасно повинно бути аналогічне прагнення лідерів "кольорового" руху в умовах протистояння правлячої групи і значної частини суспільства.

Громадянська війна є необхідним етапом "кольорової революції", а мітинги і демонстрації відкривають цю можливість для "кольорового" руху. Згідно Шарпу, не має великого значення, численні мітинги у "кольорових", більш важливі рівень напруження боротьби і готовність великих мас людей вийти на вулицю. У момент піку пристрастей відбувається одна або кілька провокацій, краще вбивств, списуються на владу, щоб остаточно зробити "кольоровий" переворот.

У певному сенсі книга Шарпа являє собою практичне керівництво по захопленню влади: в ній викладається тактика і стратегія боротьби опозиції проти тоталітарних та авторитарних режимів, а також найбільш дієві форми пропагандистської та організаційної роботи в різних соціальних верствах населення, в тому числі в армії і поліції. Не дивно, що сьогодні книгу Шарпа називають "біблією кольорових революцій". Слідуючи рецептами Шарпа, повалили Мілошевича в Сербії, організували "революцію троянд" у Тбілісі, сплели "помаранчеві мережі" на Україні і в Киргизии2.

Можна навести цілу низку аргументів на користь того, що "кольорові революції" - це нова методика державних переворотів, розроблена мозковими центрами США спільно з ЦРУ. Ці революції підносяться публіці як народне волевиявлення, але насправді мова йде про добре організованих операціях, найчастіше про навмисних постановках для ЗМІ, оплачених та контролюються транснаціональними мережевими організаціями, які також називають "неурядовими" і які, в свою чергу, є інструментами західного впливу. У хід йде все: таємні операції, чорна пропаганда, прихований вплив і контроль, скупка провідних журналістів, дезінформація з метою формування громадської думки в потрібному ключі і інші методи, аж до політичних вбивств.

Практичний алгоритм "кольорових революцій" досить добре вивчено на прикладі українських подій.

1. Виявляється енергетичний потенціал суспільних груп, здатних брати участь в революції.

2. Визначаються політичні об'єднання, які можуть стати рушієм політичного протесту.

3. У воєнізованих молодіжних таборах з допомогою спеціальних тренінгів готуються спеціальні "ударні сили революції".

4. Вибудовується ланцюжок практичних цілей, максимально наближених до реальних вимогам мас.

5. Забезпечується перевага опозиції в електронних ЗМІ всередині країни, а також підтримка опозиції в міжнародних ЗМІ.

6. Використовуються видовищні масові дії для пробудження незадоволених до активності.

7. Товариство приводиться в стан анархії, починаються масові заворушення.

8. Управління здійснюється спеціально підготовленими фахівцями.

9. Після захоплення влади починаються негласні чистки в держапараті.

Задовго до передбачуваних подій, як правило, починаються приховані процеси делегітимації влади: звинувачення в корупції, тоталітаризм, репресії. Нарешті, з'являється так звана жертва влади (Ющенко, Гонгадзе та ін). Багато експертів вважають, що "жертва влади" - обов'язковий компонент "оксамитових революцій", оскільки вона не тільки делегітимізує влада, але і заздалегідь пов'язує їй руки відносно силових варіантів. Одночасно "жертва влади" надихає маси на більш активну участь в акціях протесту, оскільки оживляє архетипний міфологічний конфлікт: герой протистоїть демонів влади.

Згодом у більшості випадків в "кольорових революціях" активно беруть участь три сили: студентство; регіональні загони; дрібний та середній бізнес (оскільки він відчуває страх невизначеності свого становища в перехідний період). Відомо, що на Україні, Грузії та Киргизії значущу роль зіграли регіональні представники. Вони були досить добре організовані, підпорядковувалися конкретним польовим командирам. Стихійні маси людей, що збираються на площі, могли в будь-який час спокійно розійтися по домівках, в той час як прибули в столицю регіонали не мали тут даху будинку, тому їх енергія цілком витрачалася на революцію.

Важливим моментом революції є своєчасний вибір лідера. Як правило, сьогодні роблять ставку на вже розкрученого політика: успішним "революціонером" може стати яскравий відставник з високої посади, навколо якого складається коаліція таких же колишніх політиків рангом поменше. Крім опозиційності у кандидата має бути прихильність до західних демократичних цінностей, а щоб ця прихильність не виявилася передвиборчим трюком, лідер може демонструвати дружину американку (Коштуніца, Саакашвілі, Ющенко) або у своїх виступах як можна частіше підкреслювати, що він навчався або довго жив у США чи в Європі (Саакашвілі).

Ще одна умова розвитку революції - мобільність і мережевий принцип діяльності, уміла робота з предметно-цільовими групами населення, ключовими з точки зору комунікації, створення необхідного суспільного фону (молодь, жінки, інтелігенція, таксисти, працівники газетних кіосків і т. д.).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Загальна характеристика виконавчого провадження
Кольорова металургія
чи Стане "кольоровим" російське питання?
Завершення промислової революції
Розміщення та економічна оцінка родовищ руд кольорових металів
МАРЖИНАЛІСТСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ: ВИТОКИ І ЗНАЧЕННЯ. ОСОБЛИВОСТІ АВСТРІЙСЬКОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ШКОЛИ
Припинення виконавчого виробництва
Виконавче право - самостійна галузь російського права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси