Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сиєнська школа

У період Треченто центром художньої культури виступає також місто Сієна. Сиенское мистецтво не носить того бюргерського характеру, який був у Флоренції. Культура Сієни аристократична, пронизана феодальним світоглядом, духом церковності. Твори сієнській школи ошатні, декоративні, святковий, вечірній к, але і значно більш архаїчні, ніж флорентійські, сповнені готицизмов. Так, у мистецтві Дуччо ді Буонінсенья (ок. 1250-1319), "першому кольорі цього саду", за словами відомого американського історика мистецтва Бернарда Бернсона (1865-1959), ще багато візантійських рис; це в основному вівтарні композиції, живопис темперою на дошці, на золотому тлі з готичними елементами, в архітектурному оздобленні у вигляді вимпергов і стрілчастих арок. В його Мадоннах (наприклад, "Маеста", або "Величання Марії", 1308-1311; див. кольорову вклейку) при всій архаїчності малюнка і композиції багато щирості, ліричного почуття, високої одухотвореності. Створюється це за допомогою м'якого плавного ритму (як линеарного, так і пластичного), повідомляє творів Дуччо особливу мальовничу музикальність.

Один із знаменитих майстрів сієнського Треченто - Сімоне Мартіні (1284-1344). Можливо, тривале перебування в Авіньйоні повідомило його мистецтву деякі риси північної готики: фігури Мартіні подовжені і, як правило, представлені на золотому тлі. Але при цьому художник намагається моделювати форму світлотінню, повідомляє фігур природний рух, намагається передати певний психологічний стан, як він це зробив у образі Мадонни з сцени "Благовіщення" (див. одну із стулок з фігурою Марії в Ермітажі).

Сімоне Мартіні. Посвячення Св. Мартіна в лицарі. Капела Сан-Мартіно Ассізі

У 1328 р. Мартіні було доручено написати фрески в будівлі міського управління Сієни - Палаццо Публіко: Мартіні написав фігуру сієнського кондотьєра Гвидориччо та Фольяно, голови найманих військ, на коні, на тлі сієнських веж. Є щось нездоланне твердої ходи коня і прямо сидить фігурі воїна, що виражає дух самої епохи Відродження з її вірою в людські можливості, волю людини, право сильного. Лаконічний і суворий пейзажний фон фрески чудово передає загальний вигляд сієнського пейзажу з його рудими горбами і яскраво-синім небом, і донині дивуючи вірністю свого узагальненого образу.

У тому ж Палаццо Публіко виконував фрескові розписи ще один сієнський майстер - Амброджо Лоренцетті (ок. 1280-1348). На двох стінах розташовуються сцени, що демонструють Наслідки доброго і поганого правління". Алегорична фігура "доброго правління" оточена алегоріями чеснот, серед яких добре збереглася (фрески в цілому поганий збереження) фігура "Світу" в античних одежах з лавровим вінком на голові. Але найбільш цікаві в цьому циклі розписів все ж не повчальні алегорії, а цілком реальні сцени побуту, як міського, так і сільського: ринок, лавки купців, ослики, навантажені тюками з товаром, кавалькада багатих городян, виноградники, пашущие селяни, зображення жнив. Мабуть, сама чарівна сцена - це хоровод ошатно одягнених юнаків і дівчат, кружляючих у танці на міській площі. Завдяки задовільної збереженості цій частині фрески можна віддати належне майстерності художника, з великою любов'ю і передав настрій самої сцени, і риси побуту, обстановки, і костюм - все, з чого складається дорогоцінний аромат епохи, відчути його найтонше колористичне обдарування (бо насамперед фреска вражає своїм вишуканим, приглушеним, тонко сгармонизированным колоритом).

Амброджо Лоренцетті. Алегорії Доброго правління. Сієна, Палаццо Публіко

Лоренцетті помер у 1348 р., коли епідемія чуми косила мешканців Італії. Трагічними подіями цього періоду навіяна фреска на стіні пізанського цвинтарі Кампо Санто, автор якої досі не встановлено (Орканья? Траини? Вітале та Болонья?). Написаний на звичний для Середньовіччя сюжет про смерть (memento топ), "Тріумф смерті" з його назидательностью, традиційним зображенням смерті з косою, боротьби ангелів і дияволів за людські душі обертається під пензлем майстра в тріумф життя: блискуча кавалькада дам і кавалерів не затьмарена видом розкритих трун; юнаки і дівчата в сцені "Саду кохання" захоплено слухають музику, незважаючи на наближення смерті в образі кажана з косою. Пейзаж апельсинової гаї, багаті світські костюми, любовне зображення конкретних деталей перетворюють трагічний сюжет у світський твір мистецтва, повне тріумфу і радості життя. Таким мажорним акордом завершується розвиток мистецтва Треченто.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ВИТОКИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ НЕОАВСТРІЙСКОЙ ШКОЛИ І НІМЕЦЬКОГО ОРДОЛІБЕРАЛІЗМУ
Проблема економічних криз і суперечка грошової і банківської шкіл про механізми регулювання грошового обігу
Порівняльний аналіз провідних геополітичних шкіл
Класична школа наукового менеджменту
Школа людських відносин
Етапи та школи в історії менеджменту
Соціологічна школа і функціоналізм
Феррарская і болонська школи
Умбрийская школа в XV в
Стадиальные концепції "нової" історичної школи. Ст. Зомбарт і М. Вебер про формування капіталізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси