Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Окуровский цикл (1910-1911)

Повість "Життя Матвія Кожем'якіна" значна не тільки зображенням міщанства, але і художнім осмисленням філософської проблеми ролі обставин і особистої волі в людському житті, яка хвилювала Горького з самого початку його творчості. Головна дійова особа повісті, Матвій Кожем'якін, - людина, який, залишаючись у межах свого середовища, її життєвої практики, внутрішньо їй вже не належить, живе у сварці з нею. Він чужий серед своїх, відлюдник серед людей. Подібне явище - розрив зв'язків із середовищем - знайоме нам і за попередньою російській літературі, але у Горького воно винятковим, стаючи знаком нестійкості цілого світу.

Основний тон окуровской життя - сіра нудьга, сумовитість, відсутність чуття до радості буття. Такі побутові риси розцінюються автором як ознака життя нетворчої, раз і назавжди заведеного, немов якийсь сліпий механізм. Сама стильова манера художника в окуровском циклі - живопис приглушених фарб, майже чорно-біла або сіра. Тут навіть сни сірі: Ключар "розповів один зі своїх сірих снів". Всі зв'язки між людьми, всі людські сприйняття, сприйняття природи, роз'їдає дух ворожнечі: "...навіть зірка божа і та крізь дерево блищить - вражим оком здається", як зауважує Савелій Кожем'якін. Яскрава картина базару - світ власницьких жадань - малюється в повісті злим духом Окурова у плоті: тут кожен боїться бути обманутим і кожен норовить обдурити. У концепції Горького це і є основа і суть всієї окуровской, міщанської життя.

Не менш значущим у циклі виявляє себе мотив випадку, деспотизм випадковості і крайня залежність кожного від подібної "ненавмисної", стихійної життя: ненароком вкрав, ненароком доніс, ненароком убив, ненароком пошкодував (наприклад, Вавило Бурмистров доніс на Тиупова, а потім прийшов до нього з дружбою). З цим пов'язана і рельєфно виписана художником "строкатість" характерів і нестійкість їхньої психіки, "Міщанин - мешанин", "все в людині є, а все змішано, переболтано..." - в цій грі слів дотепника Тіунова, тутешнього філософа, схоплена характернейшая риса окуровского побуту ("Містечко Окуров").

Це "все в мені" - те, чим люди схильні милуватися, в рафінованому вигляді зване складністю людської душі, - зовсім не викликає захоплення Горького. "Складність" душі отримує у нього оригінальне трактування. Він розрізняє таку складність, яка виникає в якості реакції пристосування, "строкатості", здатність забарвлюватися в будь-який потрібний колір, близькою до хамелеонству. У витонченому вигляді подібна складна "строкатість" характеру представлена в героя епопеї "Життя Клима Самгіна" і оцінена саме як "соціальна мімікрія".

Такого роду "змішаність" нестійкість психіки і поведінки окуровцев пояснюється Гірким маргінальністю, "промежуточностью" положення міщанства в суспільстві: міщанин від "низів" відірвався, а у "верхах" не закріпився ("працівник в тобі здох, а господар не народився").

В повісті "Життя Матвія Кожем'якіна" повітова російська життя дано очима одного з окуровцев. Погляд на окуровскую життя зсередини - така композиційна структура твору. У нього включені записки з щоденника Матвія Кожем'якіна, де розповідь ведеться вже прямо від імені персонажа. Так вибудовується образ окуровщины, відкинутої зсередини. Сам Кожем'якін, біла ворона в цьому житті, хотів би жити інакше, ніж всі навколо, але йому це не вдається: він живе, "як у сні". Головний мучило Матвія питання, передоверенный йому автором, - можна жити "проти вітру", чи здатна людина опиратися своїй частці? Підбиваючи у записках підсумок свого життя, герой запитує себе, що в його долі було головним: "марна надія доплисти кудись всупереч течією" або, як у всіх, бажання обійти стороною життя, де легше"? Було і те, і інше, але сильніше все-таки останнє. Його "тихий бунт" проти Окурова закінчився жестом примирення з ним - заповітом на користь міста.

* * *

Драма Матвія Кожем'якіна, драма безплідного існування "зайвого людини" (сім'ї не мав, дітей не нажив, справи, по суті, не служив), змальовується автором не тільки з розумінням, але і з чималою часткою заперечення. Як художник Гіркий вважає себе вправі пред'являти особистості підвищені, героїчні вимоги. Утвердившись до середини 1900-х рр. у своїй соціалістичної вірі, письменник переконаний, що людина здатна, в силах, а тому повинен опиратися запропонованим йому життєвим обставинам, неправедному укладу життя, може йти "проти вітру". Так визначається основна риса його художнього світу - горьковская гілку в російській реалістичній літературі XX ст., яка пізніше буде зв'язана з методом соціалістичного реалізму". Суть цього принципу для Горького полягала в очікуванні, відшукуванні і навіть вимозі (що вже могло бути чревате творчими витратами) героїчного протистояння особистості обставинам життя, світу соціальної несправедливості. Такого роду вимога підтримувалося переконаністю художника в мощі соціалістичної ідеї, здатної, як він вважав, зближувати, з'єднувати людей, насамперед робітників, живити їх "коллективистическую психіку", перетворюючи їх тим самим у реальну силу революційного перетворення світопорядку.

У листі до А. В. Амфітеатрову Горький стверджував, що вбачає в соціалізмі єдиний шлях людини до його особової гідності. Д. С. Мережковський був прав, кажучи, що соціалізм, сприйнятий в Росії на свій лад, ставав для тих, хто її сповідував, сенсом життя.

Вперше нове світорозуміння Горького з усією визначеністю і неприхованою тенденційністю було відбито в романі "Мати" (1906) та п'єсі "Вороги" (1906). У цих творах як оновлює товариство сили показується російський пролетаріат, свідомість якого висвітлюється ідеями соціалізму і революції, - в образах Синцова і Грекова у "Ворогах", Павла Власова, Андрія Знахідки, нарешті, Пелагеї Нилівни, матері, великої постаті роману. За задумом письменника, символ материнства мусив висвітлити справу революції. Якщо мати прийняла справу революціонерів, значить, воно святе, значить, їх цілі - цілі звільнення людей - відповідають самим природним і органічним людських зв'язків: мати й син. Відома прямолінійність ідейного задуму роману, який сам автор пізніше визнавав нудним і довгим, частково компенсувалася вірно знайденої композиційною структурою оповідання, в центр якого поміщалася фігура матері, Нилівни. Її композиційна роль у творі виняткова: пі одного персонажа ми не бачимо без неї, без її оцінює і в чомусь оскаржує сприйняття. У своєму внутрішньому суперечці з "забороненими людьми" (особливо в першій частині роману) вона багато вірно в них помічає і не сприймає - наприклад, сліпу спрагу "бійки" Миколи Весовщикова, похмуру, "нетерпеливую злобу" селянина Рибина і його "лисячі звички". Її зачіпає сухість серця, рационалистичность сина Павла, кидає їй гіркі слова: "є любов, яка заважає жити". Турбує Ниловну зайва "суворість" Саші (в розумінні Горького строгість - щось насторожує, знак негнучкості, а то й нетерпимості в свідомості), нарешті, непростота і размашистость интеллигентки Софії і т. д.

Визнаний правду сина і взявши участь у справі підпільників, Пелагея Нилівна, продовжуючи розмірковувати про них, зазначає в них щось дитяче - а це не тільки визнання чистоти і безкорисливості революціонерів, але й прихований докір в незнанні життя, неминучою їх наївності. І це - не випадкове враження, що за ним стоїть щось, що ховається в самій авторської позиції. Багато внутрішні репліки та оцінки Нилівни, як критичні, так і романтизирующие героїв, по суті, служать засобом вираження авторської оцінки, яка, отже, виявляється складніше, ніж здається на перший погляд.

Захоплений "жагою героя" і прагнучи прояснити героїчну потенцію всколыхнувшейся у 1905-1906 рр. російської дійсності, Гіркий відчував своїх персонажів, різних індивідуальностей та доль, які вийшли з різних поверхів суспільства, - інтелігентів ("Дачники", "Діти сонця", "Варвари"), робітників ("Вороги") найвищою мірою: мірою готовності до подвигу і заходом духовного антимещанства.

* * *

У п'єсах Горького про інтелігенції гостро поставлені письменника мучать проблеми: особистість і народна середовище, особистість і культура. У драмах "Дачники", "Діти сонця", "Варвари" розгортається художній конфлікт знання і моральності. "Знання цінніше моральності..." - проголошує своє кредо інженер Черкун, один з героїв "Варварів". Розвиток драматичної дії у всіх п'єсах цього циклу будується як художнє спростування цього твердження. Культура, заснована на знанні, але не спирається на моральність, перетворюється у варварство. Зображуючи омещанивание "знаючих", Горький виводить різні типи нецілісною, зруйнованої особистості серед інтелігентів-обивателів. Це типи, які втілюють егоїзм ситих, егоїзм споживача життя (Басів, Суслов, Шалімов з "Дачників"), індивідуалістичне самотність естета (художник Вагін), нігілістичне невіру в людей (Ченурной з "Дітей сонця"), болючий, істеричний страх перед життям (Рюмін, Калерія з "Дачників", Ліза Протасова з "Дітей сонця"). У постаті вченого Протасова ("Діти сонця") представлений образ мимовільного, безкорисливого егоїста від пізнання, людини, щиро захопився наукою, але перестающего помічати навколишню реальність, навіть самих близьких людей. Особливо нещадний Горький в зображенні інтелігента-ділка, в якому голий холодний розрахунок і бездушність совратителя або винищувача життя, а не її будівельника (Черкун, Циганов, інженери-"варвари"). Характерна ситуація, яку фатальним чином несуть з собою особи даного ряду, - ситуація їх, яка прирікає їх близьких на страждання, навіть на смерть (самогубство Надії Монаховой з-за Черкуна, страждання його дружини, розчарування Лідії та ін), а в них самих виявляє внутрішню порожнечу, відсутність справжньої творчої сили, всю фальш їх героїчної пози.

Корінь драми російського інтелігента Горький бачив у відчуженні від народної грунту. Це починають усвідомлювати кращі з них, такі як Марія Львівна, Влас та ін., в уяві автора, соціалістично орієнтовані і здатні в перспективі подолати свою відчуженість від породила їх грунту і власну драму - "самотність, повне тривожній метушні і внутрішнього роздвоєння".

* * *

У 1910-х рр. в російській літературі відбулися чималі зміни. В неї влилася хвиля нового реалізму, по-своєму преломившего трагічний досвід історії (першої світової війни) і художній досвід самої літератури з взаємодією різних художніх течій всередині неї. Найбільш талановиті письменники зверталися до проблем широкого, загальнонаціонального і світового буття. В. А. Бунін пильно вдивляється в "трагічні основи" російського характеру, В. о. Маяковський розмірковує в поемах про "людину" і "війні і світі". О. Е. Мандельштам у поетичних збірках "Камінь" (1913 та 1916 рр.) починає своє поетичне протистояння похмурим стихіям історії, стихіям "небуття", захищаючись від них символікою "каменю", "кремля", "акрополя", тобто розуму, твердості духу, стійкості світової культури. А. Бєлий у романі "Петербург" розгортає драму ідей порядку і хаосу, Заходу і Сходу в російській історії - драму, небезпечну провокаціями насильства.

В художнє свідомість Горького входять тривоги і проблеми настільки ж широкого, глобального властивості. Це доля Росії, що промайнула, проглядывающая в калейдоскопі індивідуальних характерів (збірка "По Русі"), витоки формування людської особистості (автобіографічні повісті "Дитинство", "В людях"), співвідношення східного і західного почав в психології російської людини (стаття "Дві душі", 1916) та ін.

Горьковське творчість цього періоду рішуче розсувається в своєму жанровому діапазоні. Письменник створює художню автобіографію, пише сатиричні "Російські казки", продиктовані "соціально-педагогічними цілями" (критика настроїв песимізму і декадентства), експериментує в області "духоподъемной" романтичної "казки" на матеріалі з життя простих людей Італії ("Казки про Італію"). Прикметно, що письменник об'єднує ряд своїх творів у цикли: оповідання "По Русі", цикл сатиричних та італійських "казок".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Раннеакмеистический період (1911-1916)
Концепції циклічного розвитку культури
Іранський революційний рух в 1905-1911 рр.
Визначення кризи і циклу: зміст і динаміка
"Відплата" (1910-1921)
Повість "Гранатовий браслет" (1910)
Повість "Людина з ресторану" (1911)
Повість "Село" (1910)
Циклічність економічного розвитку
Н. Кондратьєв: теорія великих циклів кон'юнктури
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси