Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Захист людини від хімічних і біологічних негативних факторів

Захист від забруднень повітряного середовища

Вентиляция, кондиционирование

Завданням вентиляції є забезпечення чистоти повітря і заданих метеорологічних умовах. За способом переміщення повітря вентиляція буває природною і механічною, в залежності від того, для чого служить, - припливна та витяжна, за місцем дії - місцева і общеобменная. При загальнообмінній вентиляції забруднене вологе повітря розбавляється свіжим повітрям по всьому приміщенню. Якщо приміщення велике, а кількість людей мало і вони зосереджені в одному місці, то застосовують місцеву вентиляцію в місцях їх зосередження. Повітрообмін в приміщенні можна значно скоротити, якщо видаляти шкідливі речовини в місцях їхнього виділення, не допускаючи поширення по приміщенню. Для ефективної роботи системи вентиляції необхідно, щоб кількість припливного повітря було майже дорівнює кількості повітря, що видаляється, різниця між ними повинна бути мінімальна.

Припливні і витяжні системи в приміщенні повинні бути правильно розміщені, тобто свіже повітря повинне подаватися в ту частину приміщення, де кількість шкідливих речовин мінімальна, а видаляти забруднене повітря повинен з тих ділянок, де виділення шкідливих речовин максимально.

Місцева припливна вентиляція служить для створення необхідних умов повітряного середовища в обмеженому просторі виробничої зони. До установок місцевої припливної вентиляції від-

носяться повітряні душі, оазиси, повітряні і повітряно-теплові завіси. Повітряні оазиси дозволяють поліпшити метеорологічні умови на обмеженому просторі приміщень, які з усіх боків захищаються пересувними перегородками і заповнюються холодним і чистим повітрям.

Повітряно-теплові завіси використовуються для захисту людей від холодного повітря. Завіса буває з подачею повітря без підігріву і з підігрівом. Їх робота заснована на тому, що подається повітря до робочого місця через спеціальний повітропровід з щілиною виходить з великою швидкістю (до 15 м/с) під певним кутом на зустріч холодному повітрю і змішується з ним. Отримана суміш теплого повітря надходить на робоче місце.

Дія місцевої витяжної вентиляції засноване на уловлюванні і видалення шкідливих речовин безпосередньо у джерела утворення. Так як боротьба з пилом за допомогою загальнообмінної вентиляції дає малий ефект, то використання місцевої вентиляції дозволяє повністю усунути запиленість приміщення. Максимально ефективні укриття. Укриття може бути виконано у вигляді кожуха, який повністю або частково захищає обладнання і середу. Всередині укриттів існує розрідження - шкідливі речовини не можуть потрапити в приміщення.

Витяжні шафи знаходять застосування при термічній і гальванічній обробці металів, фарбування, розфасовки сипучих речовин.

Витяжні зони використовують для локалізації шкідливих речовин при тепло - і влаговыделениях. Всмоктувальні панелі використовуються в тих випадках, коли при видаленні шкідливих речовин робочий знаходиться під парасолькою. Коли не можна усунути шкідливі та небезпечні виробничі фактори, застосовують засоби індивідуального захисту. Захист тіла забезпечується застосуванням спецодягу, спецвзуття, головних уборів, рукавиць.

Система вентиляції не повинна викликати перегрів або переохолодження працюючих, створювати шум на робочих місцях. Вона повинна бути електро - і вибухобезпечною.

Повітрообмін при природній вентиляції відбувається внаслідок різниці температур повітря всередині і зовні приміщення, що викликає надходження холодного повітря в приміщення. З заветренной боку будівлі створюється знижений тиск, унаслідок чого відбувається витяжка теплого забрудненого повітря з приміщення. З навітряного боку будівлі створюється надлишковий тиск, внаслідок чого свіже повітря надходить до приміщення. Природна вентиляція може бути організована і неорганізована. Неорганізована вентиляція здійснюється через нещільність вікон, кватирок і спеціальні отвори, організована природна вентиляція - за рахунок аерації і дефлекторами. Аерація здійснюється в гарячих цехах за рахунок гравітаційного і вітрового тиску.

Перевага аерації полягає в тому, що великі об'єми повітря подаються в приміщення і видаляються без вентилятора, недолік - мала ефективність.

Механічною вентиляцією називають таку систему руху повітря, яка здійснюється вентиляторами.

Кондиціювання повітря - автоматичне підтримування в приміщенні незалежно від зовнішніх умов заданих температури, вологості, чистоти і швидкості руху повітря. Кондиціонер застосовується для створення необхідних санітарно-гігієнічних умов.

Кондиціонер - вентиляційний пристрій, який за допомогою приладів авторегулювання підтримує в приміщенні задані параметри повітряного середовища. Кондиціонери бувають центральні та місцеві. У центральних кондиціонерах приготування повітря здійснюється поза обслуговуваного приміщення і подача повітря здійснюється по повітропроводу. У місцевих кондиціонерах приготування повітря відбувається в обслуговуваному приміщенні без застосування повітропроводів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Хімічні негативні фактори
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАХИСТУ ЛЮДИНИ НА ВИРОБНИЦТВІ ВІД ВПЛИВУ ХІМІЧНИХ РЕЧОВИН І НЕСПРИЯТЛИВИХ МИРО КЛІМАТИЧНИХ ФАКТОРІВ
Захист від негативних фізичних факторів
перший. ВИДИ І ХАРАКТЕРИСТИКА ЗАБРУДНЕНЬ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
Захист від забруднень водного середовища, методи і засоби захисту
ЕНЕРГЕТИЧНЕ ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
Вентиляція і кондиціонування
Заходи пожежної безпеки при експлуатації систем вентиляції і кондиціонування повітря
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси