Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Естетичні властивості товарів

Естетичні властивості забезпечують здатність товару виражати в чуттєво-сприйманих ознак красу, художню цінність. У сприйнятті людей естетичні властивості товару суб'єктивні, оскільки людина сприймає їх відповідно індивідуальній споживчій культурі; в залежності від історичних, національних, вікових особливостей, виховання, релігійних поглядів, способу життя.

Естетичні властивості задовольняють насамперед духовні потреби людини.

Розвиток і досить повне задоволення духовних і соціальних потреб позитивно відображається на матеріальних потребах людини, які поступово облагороджуються, стають більш раціональними і витонченими.

Естетичні показники використовуються для характеристики художньої цінності товару і підрозділяються на показники інформаційної виразності, раціональності форми, цілісності композиції і досконалості виробничого виконання.

Інформаційна виразність - це можливість об'єкта відображати у формі різні соціально-естетичні ідеї і уявлення (знаковість); наявність у формі вироби сукупності ознак, що зумовлюють його відмінність, несхожість на подібні вироби, але в той же час підпорядкованих основному композиційному задуму (оригінальність), відображення у формі стійких рис, що визначають відповідність виробу сучасному рівню суспільного і культурного розвитку або конкретного функціонального комплексу (стильове відповідність); выявленность у формі окремих ознак, що характеризують естетичні погляди сьогоднішнього дня (відповідність моді).

Художній стиль - стійка єдність образної системи і виразних засобів, що характеризує своєрідність великої художньої епохи, або конкретного художнього напряму, або манери окремого художника.

Мода (від лат. Modus - образ) - звичаї або переваги щодо одягу, предметів побуту, мистецтва, що переважають у певному середовищі, що зберігаються протягом короткого часу і отримують широке поширення у суспільстві.

У своєму розвитку мода проходить чотири етапи: 1) етап яскравої індивідуальності, коли окремі споживачі (лідери) починають цікавитися новинкою; 2) етап наслідування, коли новинкою починають цікавитися і інші споживачі, рухомі бажанням наслідувати лідерам; 3) етап масового поширення; 4) етап занепаду, коли споживачі починають перемикатися на інші напрями моди.

Раціональність форми - це виявлення у формі об'єкта виконуваної їм функції, конструктивного рішення, особливостей технології і застосованих матеріалів (функціонально-конструктивна пристосованість); особливостей роботи з об'єктом (доцільність).

Цілісність композиції характеризує раціональність використання композиційного рішення об'єкта, узгодженість і відповідність його форми (масштабність, пропорційність, ритмічність і тому подібні характеристики). Вона включає в себе з'ясування логіки побудови форми товару згідно з його призначенням (організованість об'ємно-просторової структури); виявлення у формі товару його реальної структури і закономірностей конструктивного рішення (тектоничность); забезпечення виразності форми з допомогою нюансування її частин і цілого (пластичність); характерність обриси форми об'єкта в цілому і деталях, а також елементів знакової інформації (графічна прорисованность форми); взаємозв'язок і поєднання кольорів (колірний колорит).

Досконалість виробничого виконання характеризує товарний вигляд виробу і визначається якістю виконання видимих елементів форми, якістю покриттів, обробкою поверхонь, чистотою виконання зчленувань, заокруглень та сполучень, а також їх відповідністю художньо-конструкторському задуму; чіткість виконання фірмових знаків і покажчиків, супровідної документації та інформаційних матеріалів.

Наприклад, номенклатуру естетичних показників фарфорового посуду включає такі показники, як відсоток білизни вироби, показник просвечиваемости, показник досконалості виробничого виконання, точність відтворення зразка (еталона), точність відтворення авторського зразка, ступінь досконалості форми, ступінь досконалості декору, ступінь цілісності композиції, показник блиску заглазурованной поверхні, вимірювані в балах.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Характеристика номенклатури споживчих властивостей і показників якості товарів
Споживчі властивості товарів
Ергономічні властивості товарів
Асортимент товарів: види, властивості, показники, управління асортиментом
ЕСТЕТИКА І ЕСТЕТИЧНЕ: ОБСЯГ І ЗМІСТ ПОНЯТЬ
Формування естетичної культури учнів
Розвантаження товарів
Роздільне зберігання товарів підвищеного і зниженого споживчого попиту
Ціна та оплата товару
Економічний аналіз нового товару
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси