Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Монгольська навала

1. Складання Монгольської держави. Битва на Калці.

2. Похід монголів на Північно-Східну Русь.

3. Завоювання південноруських земель і встановлення іга.

4. Оборона Північно-Західних руських земель.

Каргалов Вадим Вікторович. Зовнішньополітичні фактори розвитку феодальної Русі. М.: Высш. школа, 1967. 266 с.

Насонов А. Н. Монголи і Русь. М. Л.: Изд-во АН СРСР, 1940. 178 с.

Нариси історії СРСР. Період феодалізму / Б. Д. Греків, Л. В. Черепнін, В. Т. Пашуто (відп. ред.). Т. 2. Ч. 1: IX-XIII ст. М.: Изд-во АН СРСР, 1953. 984 с.

Татаро-монголи в Азії і Європі / під ред. С. Л. Тихвинського (нар. у 1918 р.). М.: Наука, 1977. 507 с.

Складання Монгольської держави. Битва на Калці р.

У XII ст. у монгольських племен змінився уклад життя, з'явилася приватна власність, формувалася племінна знать - вожді-хани, старійшини-нойон. Це кочовики-скотарі. На початку XIII ст. в Азії виникло Монгольська держава на чолі з Темучином (Чингісханом) (нар. у 1162 р.). Вже в 1190 р. він зміг підпорядкувати собі велику частину монгольських племен. Провів реформи: ввів десяткову систему організації суспільства і армії: темряви (десятки тисяч), тисячі, сотні, десятки (збігався з сім'єю-айлой). На курултаї - з'їзді монгольської знаті - у 1206 р. він проголошений кааном (ханом) всіх монголів і прийняв нове ім'я. Родові порядки забезпечували участь у війні всіх чоловіків. Жорстокі заходи забезпечували високу боєздатність монгольського війська. У разі втечі воїна страті підлягав весь десяток. Боягузтво десятка несла за собою побиття сотні, що об'єднувала близьких родичів. З допомогою насильства була встановлена жорстка дисципліна. Завойовницькі походи в Північний Китай (з 1211 р., у 1213 р. був захоплений Пекін, монголи в подальшому використовували його військовий досвід - облогові машини, метальні снаряди), Середню Азію (1219 - 1220 рр., захоплені Бухара, Самарканд, Ургенч), Закавказзі.

Полководці Джебе і Субедей відокремилися від головної армії під час походу Чингісхана на річку Інд. Через Закавказзя вони вторглися в Європу, де на шляху у них виявилися половці. Династичні шлюби і проникнення християнства в половецькі землі зближували російську і половецьку знати. Один з ханів Кончакович отримав при хрещенні ім'я Георгій і поріднився з Ярославом Всеволодовичем з Переславля Залеського, видавши за нього дочку (другий шлюб Ярослава з дочкою Мстислава Удатного). Георгій Кончакович та іншої хрещений хан Данило Кобякович, що кочували між Дніпром і Волгою, загинули в першому зіткненні з монголами. Їх орди відійшли на захід і з'єдналися з ордою хана Котяна, кочевавшей між Дніпром і Дністром. Хан Котян звернувся за допомогою до Мстислава Удалому (княжив у Галичі) та іншим руським князям. Князі зібралися в Києві і вирішили виступити спільно з половцями. Це князі Мстислав Романович Київський, Мстислав Святославович Чернігівський, Галицький Мстислав Мстиславович, Данило Романович Волинський та ін. Володимирські князі не брали участь, але послали ростовські полиці, однак ті прибули пізно. Перед походом хрестився половецький хан Басти, щоб закріпити союз з Руссю.

На Дніпрі біля переправ навесні 1223 р. зібралася величезна армія (київські - 10 тис., галицько-волинські, чернігівські, смоленські дружини, половці. В орді Котяна налічувалося 40 тис. вершників. Військо монголів поступалася за чисельністю. Монголи пропонували руським князям разом напасти на половців, але посли були вбиті. До монголам приєдналося тільки православне населення Дону, враждовавшее з половцями. Однак у союзної армії не вистачало єдиного керівництва. Мстислав Удатний міг розпоряджатися тільки галицько-волинськими полками, інші князі не бажали йому підкоритися. Коли сторожовий загін монголів підійшов до лівого берега Дніпра, Мстислав зі своєю дружиною переправився йому назустріч і розбив. Слідом за ним все військо перейшло на лівий берег. Після 8-9 денного переходу військо вийшло на річці Калці в Приазов'ї, де відбулася битва.

Мстислав діяв відважно, він переправився через Калку і почав бій, але не попередив київського і чернігівського князів про це. Можливо, Мстислав вважав, що чисельна перевага дозволить йому досягти йому легкої перемоги. За його наказом в бій рушили князі Данило Романович Волинський, Олег Курський, Мстислав Німий. Атаку підтримував сторожовий полк половців на чолі з воєводою Яруном. На початку битви росіяни потіснили монголів, але, потрапивши під удар головних сил противника, тікати. Під час відступу половецька кіннота почала грабувати російських ратників. Джебе і Субедей розбили противника по частинах. Князь Мстислав Київський не став виводити своє військо з укріпленого табору, побудованого на правому березі Калки. І після 3-денної облоги здався меншим силу монголів. Три полонених князя, в тому числі Мстислав Київський, задавлені дошками, на яких стояв поміст, щоб монгольські командири відсвяткували перемогу.

На Калці загинуло 6 князів та понад 10 тис. воїнів. Монголи швидко пішли. Субедей повів військо на схід до змогу чингісхану. На дорозі його військо було розгромлене волзькими булгарами, влаштували засідку на переправах, що ще раз показує його невелику чисельність. У 1225 р. монголи повернулися в свою державу.

У 1227 р., після смерті Чингізхана, його місце зайняв син Угэдэй. Західний улус успадкував Бату (Батий з російським джерелам), син старшого сина Джучі. 1235 на курултаї було вирішено йти на Захід, поки володіння до Волги. У 1236 р. розгромлена Волзька Булгарія. Південна Русь ще не оговталася від поразки на Калці, а Північно-Східна Русь мала значні військові сили. Татари - одне з великих племен, що входили в орду Бату. У Поволжі та на Північному Кавказі були нанесені удари по половцям. Можливість союзу усунена.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Навала Батия на Русь
Наслідки навали Батия
Культура Руських земель у період монгольського панування (середина XIII-XV ст.)
Освіта Монгольської імперії
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Освіта Монгольської імперії
Особливості формування централізованого держави в Московській Русі і складання самодержавної форми правління
Живопис Давньоруської держави
Курська битва
Правління Дмитра Донського. Куликовська битв
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси