Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Комерційне підприємництво

Полем діяльності комерційного підприємництва - товарні біржі і торгові підприємства. Товарна біржа - це різновид оптового товарного ринку без попереднього огляду покупцем зразків і заздалегідь установлених мінімальних партій товарів. На товарній біржі добровільно поєднуються комерційні посередники для проведення торгових операцій по спільно розроблених і виконується правилами. Ціль такої біржі - створити механізм керування вільною конкуренцією і з її допомогою з урахуванням зміни попиту та пропозиції виявити реальні ринкові ціни.

Товарна біржа - найбільш розвита форма регулярно функціонуючого оптового ринку масових замінників товарів (зерна, вугілля, металу, нафти, лісу тощо), що продаються по стандартах. Подібні біржі багато років діють у всіх економічно розвинених країнах. Класичними прикладами служать такі спеціалізовані товарні біржі, як Лондонська (кольорові метали), Ліверпульська (бавовна), Сінгапурська (каучук) і ін

Крім проведення звичайної торгівлі з фактичними постачальниками товарів, на товарних біржах широко поширене укладення угод за ф'ючерсними угодами. Такі угоди припускають сплату грошової суми за товар по ціні, встановленої в контракті, через визначений термін після укладання угоди.

Товарні біржі виконують наступні основні функції:

(Показання посередницьких послуг щодо укладання торгових угод;

(2) упорядкування товарної торгівлі, регулювання торгових операцій і вирішення торгових суперечок;

(3) збір і публікацію інформації про ціни, стан виробництва й інші фактори, що впливають на ціни.

Велику частину обігу товарних бірж складають угоди не з наявним товаром (касові операції), а з майбутнім товаром чи по договорам постачання (термінові угоди). Товарні біржі можуть бути закритими чи відкритими. В торгах на закритих біржах можуть брати участь тільки брокери - біржові посередники між покупцем і продавцем, а в торгах на відкритих біржах беруть участь також відвідувачі. По характеру біржових операцій товарні біржі підрозділяються на біржі реального товару і ф'ючерсні, на яких здійснюються лише ф'ючерсні угоди.

В даний час в Росії функціонує близько 150 товарних бірж. Крім Москви і Петербурга такі біржі діють у багатьох великих містах країни.

Операції з купівлі-продажу товарів і послуг

Основний зміст комерційного підприємництва складають операції й угоди по купівлі-продажу, іншими словами, по перепродажі товарів і послуг. Загальна схема комерційного підприємництва у певній мірі подібна схемі виробничо-підприємницької діяльності. Однак тут замість матеріальних ресурсів здобувається готовий товар, що потім реалізується споживачу.

Перш ніж приступити до комерційної операції, необхідно виконати маркетинговий аналіз ринку. У загальному вигляді маркетинг являє собою систему організації та управління всіма сторонами господарської діяльності комерційного підприємства. Маркетинг розрахований на комплексний підхід до управління діяльністю торговельного підприємства. За допомогою маркетингу здійснюються всі види життєвого циклу торгового підприємства: дослідження ринку, просування товарів по каналах звернення до кінцевого споживача, фінансове забезпечення й одержання прибутку. При цьому до підприємства пред'являються два взаємопов'язаних вимоги: максимально можлива адаптація до змінюється поведінки споживачів і виживання в умовах конкуренції.

Найважливіша умова маркетингу в торговельній діяльності - планування. План маркетингу є підставою для встановлення завдання за обсягом продажів в натуральному і вартісному вираженні. Товари розрізняються за характеристикою попиту: перша група - товари, ще не завоювали ринку, а тому вимагають підвищеної уваги; друга група - традиційні товари, що користуються стійким попитом.

Поряд з оперативно-управлінською роботою структура маркетингу включає і такі опції, як дослідження ринку, оцінку ситуації, наукове передбачення, планування, практична реалізація наміченого і контроль за ходом виконання кожної з перерахованих функцій.

Модель-програма маркетингової роботи у торговельній фірмі представлена на рис. 4.2.

Якщо попередній аналіз ринку і прогноз свідчать на користь здійснення комерційної угоди, то підприємцю необхідно опрацювати бізнес-план, в якому повинні бути відображені програма дій по здійсненню угоди і розрахунок необхідних витрат і очікуваних результатів.

У загальному вигляді програма будь-якої комерційної угоди включає:

(1) наймання працівників для виконання торгово-посередницьких послуг закупівлі товарів, його транспортування, продажу, проведення рекламної роботи, оформлення необхідних документів;

(2) придбання або наймання приміщень, складів, баз, торгових точок, необхідних для зберігання і реалізації товару;

(3) закупівлю товару для подальшого його продажу;

(4) залучення грошових коштів в кредит для фінансування угоди і наступне повернення кредиту і відсотків за користування ним;

(5) отримання та оплату послуг сторонніх організацій та осіб, які виконують посередницькі функції.

Рис. 4.2. Модель-програма маркетингової роботи у торгівельній фірмі

Всі найважливіші заходи комерційної угоди пов'язуються між собою за термінами, і, де це можливо, передбачається паралельно-послідовна методика проведення операцій. Далі розробляються бізнес-план і укрупнений координаційний план дій. За великим і тривалим операціях рекомендується розробити план-графік виконання робіт із зазначенням термінів та виконавців.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мале підприємництво в Росії
Психологічні аспекти підприємництва
ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ КОМЕРЦІЙНИХ ПРАВОВІДНОСИН
ПРАВОВИЙ МЕХАНІЗМ КОМЕРЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. СУБ'ЄКТИ КОМЕРЦІЙНОГО ПРАВА
Складання комерційної пропозиції
Операції з купівлі-продажу послуг
Міжнародні комерційні операції
Договір міжнародної купівлі-продажу товарів
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ І ПОСТАЧАННЯ ТОВАРІВ
Роздрібна купівля-продаж
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси