Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Комерційне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 1. ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ КОМЕРЦІЙНИХ ПРАВОВІДНОСИН

КОМЕРЦІЯ - торг, торгівля, торгові обороти, купецкие промисли... Комерційний, торговий, купецкий, купецький.

Вл. Даль. Тлумачний словник

Що таке комерційна діяльність.

Комерційна діяльність (комерція) - це діяльність з купівлі-продажу майна з метою отримання прибутку або іншої вигоди. Вона є складовою частиною виробничо-господарської діяльності будь-якого підприємства-товаровиробника чи обосабливается в самостійний вид діяльності (торгівля, у тому числі біржова, торговельне посередництво, банківська діяльність тощо). У диверсифікованих компаніях комерційна діяльність, як правило, є складовою частиною їх виробничо-господарської діяльності (промислово-торговельні компанії, промислово-фінансові групи), а також доповнюється комерційною діяльністю, безпосередньо не пов'язаної з виробничим процесом (купівля-продаж активів, у тому числі виробничих активів і цінних паперів, фінансовий лізинг тощо).

У період становлення ринку посилилася тенденція до комерціалізації підприємств, тобто підпорядкування їх діяльності цілям отримання прибутку. Це неминуче призводить до необхідності посилення підприємницького характеру діяльності підприємств, що досягається в першу чергу розвитком функції маркетингу.

Хто веде комерційну діяльність.

Комерційна діяльність здійснюється комерційними організаціями - юридичними особами, що переслідують витяг прибутку як основної мети своєї діяльності (господарськими товариствами і товариствами, виробничими кооперативами, державними і муніципальними унітарними підприємствами). Некомерційні організації (фінансовані власником установи, споживчі кооперативи, громадські та релігійні організації, благодійні та інші фонди тощо) також можуть здійснювати комерційну діяльність, але лише остільки, оскільки це служить досягненню цілей, заради яких вони створені, і відповідає цим цілям. Некомерційні організації не мають витяг прибутку як основної мети своєї діяльності і не розподіляють отриманий прибуток між учасниками, а спрямовує її на досягнення своїх основних цілей. Наприклад, державний вищий навчальний заклад (установа, що фінансується власником - державою) має своєї основної (точніше - головну) мету підготовку висококваліфікованих кадрів з певних спеціальностей та є некомерційною організацією, але може вести комерційну діяльність з навчання вказаними спеціальностями (така діяльність відповідає основній меті вузу). У цьому випадку отриманий прибуток він повинен направляти на поліпшення своєї матеріально-технічної бази, залучення висококваліфікованого викладацького складу, оплату праці викладачів при недостатньому фінансуванні власником основної діяльності і т. д.

Отримання прибутку - підпорядкована мета. В системі цілей підприємства отримання прибутку є проміжною метою і підпорядковане досягненню більш високої мети-задоволення потреб суспільства у певних видах товарів, послуг і робіт, а також потреб у робочих місцях. Виробництво не може існувати без потреб, воно необхідне лише для їх задоволення. Ключ до успіху в підприємницькій (у тому числі комерційної) діяльності лежить в девізі: "Знайди потребу і задовольни її". Ні одна справа, жодна робота не можуть існувати, якщо вони не задовольняє чиюсь потребу. Якщо потреба мала або товар поганий і не задовольняє потребу, то і прибуток буде мала або не отримано взагалі. Таким чином, комерційна діяльність пов'язана з пошуком потреб, задоволення яких принесло би підприємству прибуток. Цей пошук здійснюється в рамках маркетингу - однією з основних функцій підприємства.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Угоди і представництво у комерційних правовідносинах
Об'єкти комерційних правовідносин
Сутність і функції фінансів комерційних організацій
Логіка обґрунтування плану комерційної діяльності підприємства
ПРАВОВИЙ МЕХАНІЗМ КОМЕРЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. СУБ'ЄКТИ КОМЕРЦІЙНОГО ПРАВА
ДОГОВІРНИЙ РЕЖИМ КОМЕРЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Логіка обґрунтування плану комерційної діяльності підприємства
ПРАВОВИЙ МЕХАНІЗМ КОМЕРЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. СУБ'ЄКТИ КОМЕРЦІЙНОГО ПРАВА
ДОГОВІРНИЙ РЕЖИМ КОМЕРЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси