Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Звичайні насипні поховання

Як "звичайних" сховищ розглядають насипні звалища, які не володіють будівельними несучими елементами в протилежність контейнерним сховищ. Різні підпірні стіни і т. п. мають лише вторинне значення. Принципово розрізняють чотири типи поховань (рис. 5.2), причому є і перехідні форми або комбінації.

Кар'єрні (котлованні) поховання мають більше переваг, але вони вимагають дорогих заходів щодо відведення фільтраційних вод і, як наслідок, - великий ризик виникнення аварійних ситуацій. Можна визначити сектор, в якому відбувається витік, але неможливо точно локалізувати місце витоку. Ущільнення підстави сховища відходів практично можливо тільки після їх вилучення. В якості компромісу створюють насипу у формі укісних сховищ або кар'єрні поховання у верхній частині укосів, де може бути забезпечений вільний відвід фільтраційних вод.

Поховання у формі резервуарів з огороджувальними насипами використовують як шламові ставки або для зберігання рідких, або скраплених відходів. Вони об'єднують конструкційні особливості кар'єрних і відвальних поховань, при цьому йдеться переважно про монозахоронениях гірничої і металургійної промисловості. Дренаж заснування тут повинен бути особливо ефективним (рис. 5.3).

Згідно з закордонним нормам захоронення рідких відходів заборонено, допустимо лише короткострокове проміжне зберігання, але в залежності від індексу небезпеки перевага віддається контейнерним поховань. Шламові або пастоподібні відходи можуть міститися тільки в проміжні сховища (тимчасове зберігання).

Рис. 5.2. Звичайні конструктивні рішення поховань відходів виробництва: а - котлованне; б - резервуар ніс (1 - початковий рівень ґрунту; 2 - ущільнену основу); в - без відвальний; р - откосное

Рис. 5.3. Приклад сховища для рідких відходів:

1 - нижня ізоляційна стрічка з штучного матеріалу; 2 - верхня ізоляційна стрічка з штучного матеріалу; 3 - геосинтетичний дренажний матеріал; 4 - гранульований дренажний шар; 5 - перфоровані труби колекторні

В даний час вважається, що резервуарні та кар'єрні поховання неефективними в плані їх подальшого використання, так як зберігаються в них відходи потрапляють на подальшу переробку, наприклад, у будівництво. На місці таких сховищ залишаються яри, які псують ландшафт, тому прийнято рішення припинити експлуатацію таких сховищ.

Іншим недоліком таких сховищ є складність створення і експлуатації дренажних систем з відведення стічних вод. Дренажні системи можуть бути легко зруйновані при посуванні відходів або замулені, тому необхідно віддавати перевагу сховищ з вільним стоком вод за схемою самопливу, наприклад откосным систем.

Перевага відвальних поховань в тому, що дренаж і дегазація звалища в них технічно простіше і легше контрольовані, ніж в резервуарних похованнях. Крім того, при високих насипах відходів значно знижується коефіцієнт проникності фунта, в результаті поліпшується природна захисна функція і, крім того, фунтові води здебільшого обтікають цей більш щільний ділянку. Можлива висота відвальних поховань геотехнически залежить від топографії і несучої здатності грунту.

Откосные поховання легко підганяються під місцевий ландшафт і їх перевага - великий ухил підстави. Це впливає на швидкий відвід фільтраційних вод і знижує небезпеку замулювання дренажної системи. З геотехнічної точки зору необхідно дослідження стійкості укосів.

Грунтову основу для поховань. Величину опади полігону захоронення слід враховувати уже при геотехнічних попередніх дослідженнях (розвідувальне буріння, зондування, геофізичні дослідження тощо) і при підготовці грунту для спорудження підстави поховання.

У разі якщо фунт на глибині виявляється рихлим або змішаним, то він повинен бути укріплений за спеціальним методом таким чином, щоб від впливу проектних навантажень очікувана осаду не перевищувала нормативних значень, в іншому випадку слід вибирати нову площадку. Недопустимі великі величини різниць осад грунтових підстав, що може призвести до руйнування ізоляції сховища. З цією метою застосовують глибинне ущільнення підстав, використовуючи глибинний вібратор, яким ущільнюють бетонні масиви, а також метод динамічного інтенсивного ущільнення.

Ці методи не тільки підвищують щільність грунту, але і значно знижують проникність. Коефіцієнт фільтрації піщаного або гравійного грунту може бути зменшено на два порядки за допомогою глибинного віброущільнення.

Згідно з адміністративним приписом (нормою) Німеччині, наприклад, для грунту основи під сховищами відходів коефіцієнт фільтрації приймається Доf < 10-7 м/с при товщині шару до 3 м. Ці шари можуть створюватися штучно. При високому рівні шкідливості відходів сам грунт або підземні споруди повинні служити також ізоляційними бар'єрами - додатково до спеціальної ізоляційній основі. Це дуже суворе, а з екологічної безпеки та необхідна вимога. Геологічні природні бар'єри без посилення якимись спеціальними технічними заходами в центральній Європі визнані ілюзорними. Це ж відноситься і до вимогу звести до нуля кількість ґрунтових вод (тобто ніяких природних фільтраційних вод або поточних ґрунтових вод).

Території над родовищами грунтових вод, які мають регіональне значення для забезпечення питною водою в сьогоденні або майбутньому, як правило, не годяться в якості майданчиків для поховань відходів. Такі майданчики можливі, якщо між грунтовим підставою поховання і поверхнею ґрунтових вод є досить надійний геологічний бар'єр.

Грунтову основу для спорудження поховання повинно володіти коефіцієнтом ущільнення Доупл > 100%, мулисто-глинистому грунті його значення може змінюватися до 95%. Обчислені в результаті модулі загальної деформації повинні складати Е > 10 МПа на зв'язному грунті і Е > 30 МПа на піщано-гравійному грунті. В іншому випадку слід замінювати фунт або стабілізувати його допомогою застосування геотекстилю високої міцності.

Для полегшення споруди екрану поверхню ґрунтової основи повинна створюватися з урахуванням роботи дренажних шарів. Нахил у 2% є абсолютним мінімумом, ухили в 3-5% типові для земляних робіт.

Належним чином організовані поховання повинні володіти системою збору фільтраційної води, головний компонент якої - поверхнева дренажна система, що складається з трубопроводів та збірних шахт. Поряд з хіміко-фізичною довговічністю необхідний також і достатній запас стійкості труб і шахт.

В якості дренажних шарів добре себе зарекомендували гранульовані склад фракції 16-32 мм Кругла форма зерен зменшує небезпеку пошкодження геосинтетического покриття (нетканий матеріал, штучний гідроізоляційний матеріал) і опір течією на відміну від осколкового кам'янистого матеріалу. Вміст карбонату кальцію повинно бути мінімальним, щоб уникнути розчинення окисленої фільтраційної водою. Мінімальна товщина дренажного шару 30-50 див.

Для геотекстильного покриття поверхневого дренажу використовують нетканий матеріал з поліпропілену з питомою вагою 800 г/м2. При загрозі замулювання дренажу (наприклад, біологічне обростання, заростання біологічною плівкою) використання геотекстилю піщаного фільтра недоцільно. Попадання сміття на поверхню гранульованого складу утворює природну перехідну і фільтраційну зону. У цьому випадку дренажний шар повинен бути на 15 см товщі, мінімальна товщина - 50 див.

Ухил поверхні дренажного шару повинен бути не менше 1-2%. За аэрогидродинамическим причин і з точки зору будівельного виконання мінімальні ухили повинні становити 3-4%. Тільки дренажні системи з досить великими ухилами забезпечують ефективність при довгостроковій експлуатації.

Використання в якості дренажних гнучких полімерних труб дозволяє промивати їх під високим тиском з метою видалення можливих відкладень дренажу. В цілях достатнього моніторингу дренажу і можливості промивання дренажні труби повинні мати діаметр не менш як 200 мм, краще 250 або 300 мм (особливо при похованнях особливих видів відходів). Також повинна бути можливість для взяття проб газу в дренажному шарі. Моніторинг повинен здійснюватися з допомогою теле - та відеокамер.

Наглядові шахти утворюють на площі поховання порівняно жорсткі елементи, що неодмінно веде до концентрації напруги по екранах. Можуть виникати неприпустимі відмінності в опадах поверхні, які небезпечні для з'єднань труб та ізоляції. Крім того, пристрій збірних шахт вкрай небезпечно, так як будь-яка горизонтальна переміщення відходів може призвести до порушення вертикальності шахт, руйнування конструкцій і виведення їх з експлуатації. Високі стовбури мають бути покриті мінеральним матеріалом, що діють як буферна зона. Альтернативу цьому є створення телескопічних типів шахт.

При виборі параметрів шахт слід враховувати також односторонню навантаження при ущільненні і вплив температур внаслідок нерівномірного нагрівання всередині поховання. З'єднання труб повинні бути гнучкими, щоб без проблем пристосовуватися до деформацій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поховання і утилізація відходів життєдіяльності
Звичайні види зброї і його небезпеки для населення і цивільних об'єктів
;Витрати але звичайним видам діяльності (за елементами витрат)"
Аналіз витрат за звичайним видам діяльності
;Доходи і витрати по звичайних видах діяльності"
Звичаєве право
звичаєво-правова сім'я.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси