Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Теоретичні ідеї

Цікавилися постімпресіоністи різними природознавчими ідеями, зокрема, жадібно стежили за спробами математика і природознавця Шарля Анрі - автора "Наукової естетики" - відкрити універсальний ключ до творення творів живопису. Мистецтво живопису Анрі зводив до комбінування кольорів спектру, кожен з яких володів, на думку цього дослідника, емоційним відповідністю (радості, наприклад, відповідає жовтий і червоний кольори). Характер лінії і її напрямок мали, згідно Анрі, також свої емоційно-смислові відповідності: радість - рух вгору і направо, печаль - вниз і ліворуч.

Сезанн вважав, що живопис виявляє структуру речей, відокремлює істотне і фіксує лежать в основі форми предметів. Сезанн вважав, що живопис створює образ людини, очищений від минаючого, випадкового (наприклад, від випадкових міміки і жестів). Бути художником, Сезанна, значить "не бути письменником" і "не бути філософом", тобто відчувати, бачити різнобарвності світу, освітленого сонцем, і не піклуватися про теоретичному обґрунтуванні своєї творчості. Поль Сезанн в бесіді з художником Емілем Бернаром сказав: "У мене немає бажання міркувати... Потрібно знову стати дитиною... Художник малює... Будьте художниками, а не письменниками і філософами".

Ван Гог в листах розмірковує про мистецтво. Він закликає митців йти до природи, на відкрите повітря, бути щирими і правдивими. Все це близько імпресіонізму, але Ван Гог проголошує і творчі принципи, відмінні від принципів імпресіонізму і властиві постимпрессионизму: кращі картини "пишуться по пам'яті". Заперечується і колірна гамма імпресіоністів: "Це все не справжнє; це занадто манірно".

Про засвоєнні досвіду і секретів майстерності попередників свідчить А. Матісс: "Я проводив свій час, роблячи копії в Луврі, підкоряючись впливу таких незаперечних авторитетів, як Рафаель, Пуссен, Шарден і фламандці" (Matisse. 1972. Р. 130).

Пуантилізм як протягом постімпресіонізму

Постімпресіонізм як художній напрям продовжив імпресіоністичну традицію чистого (несмешанного) кольору, однак збагатив її одним важливим художнім відкриттям: змішання квітів і поява буйноцвіття може відбуватися не на палітрі, не на полотні, а при сприйнятті - в оці і в свідомості глядача: на полотно накладаються окремі точкові мазків чистого кольору з розрахунком на оптичне з'єднання і змішання точкових чистих кольорових цяток в оці глядача. Так всередині художнього напряму постімпресіонізму виникло протягом пуантилізм. Пуантилізм - мистецтво писати картину не мазками, а точками. Саме так написана, наприклад, картина Анрі-Едмона Кросу (1856-1910) "Церква Санта Марія дельї Анджелі поблизу Ассізі".

На основі відкриттів науки пуантилисты впровадили в живопис дивизионизм - мальовничий прийом, заснований на цілеспрямованому розкладанні складного кольору на спектрально чисті кольори, які точково наносяться на полотно, а потім при сприйнятті картини глядачем зливаються в потрібний художнику колір у сітківці ока (у зв'язку з цим іноді пуантилізм називають дивизионизмом). Пуантилисты наносили на полотно точкові мазки чистих тонів спектру у відповідності з встановленими вченими-фізиками та математиками закономірностями взаємодії чистих кольорів. Кожен колір, думки пуантилистов, ніс і емоційне навантаження: жовтий і червоний - радість, зелений і синій - задума, смуток і так далі. Полотна пуантилистов створювали ефект "оптичної суміші", тобто зорового враження від змішування кольорів на сітківці ока.

В Овере утворилася невелика колонія художників - Сезанн, Ван Гог, Піссарро, бували тут і Моне, Ренуар, Гійомен. У цьому містечку жив і кондитер Мюрер - шанувальник живопису, сам писав вірші і картини. Він підгодовував художників у важкі для них дні безгрошів'я і великодушно дозволяв їм розплачуватися картинами. У кондитера зібралася багатюща колекція картин. Одного разу Мюрер в допомогу голодуючій сім'ї Піссарро влаштував лотерею, призами в якій були картини цього художника. Було продано на 100 франків квитків (по франку за квиток). Це був комерційний успіх. Юна няня виграла одне з найкращих полотен Піссарро. Вона тут же обміняла дорогоцінну картину на тістечко, і полотно збагатило колекцію кондитера.

Постімпресіонізм, що почався з пуантилізму, продовжив світлу, сонячну, радісну і трепетну живопис, передававшую зорове враження від натури. Однак постімпресіоністи побачили і тінь, наплывавшую на безтурботне буття людей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Теоретичні ідеї
Теоретичні ідеї
Теоретична і прикладна культурологія
Теоретичні ідеї
Теоретичні методи прогнозування банкрутства
Інтелектуальний декоративізм як протягом постімпресіонізму
Постімпресіонізм. Захоплення красою світу і початок кінця сонячної безтурботності людини, утрачивающего ілюзії
Постімпресіонізм
Протягом "психологічний абстракціонізм"
Перебігу еклектизму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси