Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Право соціального забезпечення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 25. Соціальне забезпечення у Федеративній Республіці Німеччина

Систему соціального забезпечення Німеччини можна вважати однією з найстаріших у світі. Саме в Німеччині в кінці позаминулого століття вперше з'явилися закони про соціальне страхування. У 1883 р. канцлером Німеччини Отто фон Бісмарком був підписаний закон про страхування по хворобі, в 1884 р. - про страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, в 1889 р. про страхування по інвалідності та по старості. Однак фахівці відзначають, що соціальне страхування, навіть будучи добровільною або добровільно-обов'язковим, існувало в цій країні задовго до цих законів.

В даний час основним нормативним правовим актом, що регулює відносини по соціальному забезпеченню, є Соціальний кодекс Німеччини. Прийнято також низку законів, присвячених окремим видам соціального забезпечення.

Система соціального забезпечення Німеччини має багато схожого з аналогічною системою Французької Республіки. По-перше, вона також має у своїй основі принцип страхування. Причому останнім часом активно розвивається добровільне страхування громадян від різних соціальних ризиків. Власне система соціального страхування включає в себе пенсійне страхування, медичне, страхування від нещасних випадків, по безробіттю та інвалідності. Крім того, в Німеччині дуже розвинена система соціальної допомоги, що надається громадянам, які опинилися в складній життєвій ситуації.

По-друге, для розглянутої системи також характерне існування режимів забезпечення, часто - за професійною ознакою. Зазначимо, що множинність режимів соціального забезпечення характерна не тільки для Німеччини і Франції. У Бельгії існує режим забезпечення для всіх працівників. Він є найбільшим серед пенсійних режимів, по ньому виплачується понад 80% усіх витрат, включаючи пенсії та інші види забезпечення. Проте збережені й професійні режими соціального забезпечення. Внески, що сплачуються роботодавцями і працівниками, акумулюються в національне Бюро соціального забезпечення. Цільове призначення - надання соціальних виплат шляхом перерозподілу грошових коштів. Згідно ст. 21 Закону україни від 29 червня 1981 р. про загальні засади соціального забезпечення працівників, основними видами соціального забезпечення є: пенсії по старості та у разі втрати годувальника, виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням (включаючи відповідні пенсії), допомоги по хворобі і інвалідності (тут також окремо виділяються пенсії по інвалідності внаслідок загального захворювання або нещасного випадку в побуті); крім того, допомоги на випадок безробіття, компенсація витрат, пов'язаних з медичним обслуговуванням, сімейні виплати, допомоги на щорічну відпустку.

Відзначимо ще одну особливість. Розміри соціальних виплат у Німеччині залежать від того, на якій території проживає громадянин. Існує поділ па так звані "старі землі", що включають колишню ФРН, і "нові землі" - колишня НДР. Виплати в останніх зазвичай трохи нижче.

Фінансову основу системи соціального забезпечення Німеччини становлять страхові внески, що сплачуються працівниками і роботодавцями. Причому в більшості видів соціального страхування встановлений стеля страхових платежів, для кожного - свій. Наприклад, внески на страхування по хворобі і у зв'язку з материнством складають 45 ТОВ євро в рік, страхування по безробіттю - 66 000 євро для "старих земель" (55 800 євро для "нових земель") в рік. Виняток становить страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, де внески сплачуються з усього заробітку громадянина, а відсоток встановлюється в залежності від класу професійного ризику.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Адміністративне право Федеративної Республіки Німеччини
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ФЕДЕРАТИВНОЇ РЕСПУБЛІКИ НІМЕЧЧИНА
Особливості адміністративного права Франції та Федеративної Республіки Німеччини як держав із романо-германською правовою системою
Соціальне забезпечення в Словацькій Республіці
Соціальне забезпечення в Чеській Республіці
Соціальне забезпечення в Республіці Казахстан
Правове регулювання соціального забезпечення в деяких зарубіжних країнах
ЕКОНОМІКА НІМЕЧЧИНИ
Регіональний рівень додаткового соціального забезпечення
Правовідносини по соціальному забезпеченню
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси