Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Грошова реформа С. Ю. Вітте

Підготовка до проведення реформи почалася вже з 1880 р. З 1881 по 1892 р. попередники С. Ю. Вітте доклали чимало зусиль щодо зміцнення державних фінансів, усунення бюджетного дефіциту, збільшення золотого запасу держави і зміцненню курсу паперового рубля. Така тривала підготовка пояснювалася не лише економічними труднощами, а й існуючими в суспільстві ідеологічними розбіжностями про необхідність і способи проведення реформи. Поміщики не були зацікавлені у зміцненні грошового обігу. Інфляція, знецінення паперових грошей збільшували їх виручку від експорту хліба та інших сільськогосподарських продуктів. Клас капіталістів всередині країни і представники іноземного капіталу були вкрай зацікавлені в зміцненні грошового обігу, так як це відкривало широкі можливості для інвестицій у промисловість Росії, розвитку торгівлі. Таким чином, капіталізм вимагав сталого рубля і створював для цього необхідні передумови. За СЮ думку. Вітте, до еластичності грошового обігу могло призвести лише запровадження постійного обміну банком паперових грошей на металеві. Тому в результаті грошової реформи 1895-1897 рр. у Росії було встановлено золотий монометалізм. Основною грошовою одиницею став новий золотий рубль, що містив 17,424 частки чистого золота.

В ході реформи відбулася девальвація на 1/3 перебувають в обігу державних кредитних білетів, так як старі золоті монети номіналом 5 і 10 крб. обмінювали відповідно на 7 руб. 50 коп. і 15 крб. кредитних білетів. Для безперешкодного обміну останніх на золоті гроші емісійне право державного банку було обмежено. Він мав право здійснювати емісію кредитних білетів на наступних умовах: випущені в обіг кредитні білети в межах 600 млн руб. повинні були забезпечуватись золотом не менш ніж на 50%, а понад 600 млн руб. - на 100%. Встановлений порядок емісії кредитних квитків гарантував вільний розмін їх на золото, а отже, і стійкість курсу але відношенню до носа. кинему. У той же час еластичність грошової системи знижувалася, так як населення віддавало перевагу монетам, а паперовим грошам. В окремі періоди в різних районах Росії сирое на кредитні квитки перевищував пропозицію, що викликало при обміні па золото лад на них у розмірі 1,5-2% вартості квитків. Випуск останніх мав широкий спектр - номіналом від 1 до 500 руб.

Введена з кінця XIX ст. система золотого монометалізму з золотим зверненням сприяла розвиткові товарно-грошових відносин. Зростання капіталістичного виробництва здійснювався як за рахунок внутрішніх джерел накопичення, так і інтенсивного припливу іноземного капіталу. На 1 січня 1914 р. зовнішній борг Росії становив 4,5 млрд руб., що втричі перевищувало золотий запас держави [1, с. 11].

З початком Першої світової війни розмін грошових знаків на золото припинився. Емісія кредитних білетів стала широко використовуватися для фінансування військових витрат держави. В результаті вони перетворилися на паперові гроші з примусовим курсом. Росія вступила в смугу тривалої й гострої інфляції з її згубними наслідками для народного господарства і населення.

Грошовий обіг при Тимчасовому уряді

Після лютневої революції 1917 р. темпи інфляції зросли, так як Тимчасовий уряд друкувало паперові гроші для покриття своїх витрат у необмеженій кількості. За рахунок інфляції воно виробляло насильницький перерозподіл грошових доходів, а отже, і матеріальних ресурсів народного господарства в свою користь. За вісім місяців його існування кількість паперових грошей зросла майже в 2 рази, а купівельна спроможність рубля впала в 4 рази. З-за такого забезпечення грошей в країні постійно відчувався грошовий голод. Влітку 1917 р. Тимчасовий уряд випустив нові грошові знаки номіналом 20 і 40 руб., отримали в побуті назва "керенки". Гроші були поганої якості, випускалися рулонами і були схожі па пляшкові етикетки.

Крім кредитних квитків та "керенок" в обігу перебували і різного роду сурогати: короткострокові зобов'язання державного казначейства, облігації "позики свободи", різного роду чеки, бонны, марки тощо, які випускалися не тільки Тимчасовим урядом, але й місцевими органами влади, відділеннями банків, окремими підприємствами.

Таким чином, вивчення історії становлення та розвитку грошової системи Росії свідчить про те, що з давніх пір рубль був її грошовою одиницею. Рублі були у вигляді монет різного ваги, виготовлені із золота або срібла, паперових грошових знаків, прямо або побічно пов'язаних з благородними металами. Існували і різні системи грошового обігу, золотий і срібний монометалізм, недосконала система биметаллизма і система обігу паперових грошей.

Виникнення та умови функціонування тієї чи іншої системи грошового обігу залежали від ступеня розвитку товарно-грошових відносин в країні, стану економіки і політики уряду, який постійно використовувало монетну або грошову регалії для покриття державних витрат. Вдосконалення грошової системи, нестійкість грошового обігу завжди стримували економічний розвиток країни, негативно впливаючи на стан народного господарства і створюючи соціальну напругу в суспільстві.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Моделі капіталістичної модернізації Росії в кінці XIX ст. Реформи С. Ю. Вітте
Грошові реформи
Грошова реформа 1947 р
Грошова реформа Петра I.
Грошова реформа Е. Ф. єгора канкріна
Реформи Тимчасового уряду як спроба структурування вертикалі державної влади, альтернативної Радам
Особливості звернення стягнення на грошові кошти боржника в іноземній валюті
Зародження ідеї про саморегулювання грошового обігу
Закони грошового обігу
Правове регулювання грошового обігу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси