Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг торговельного підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Підбір музики і запахів для торгового залу

Звук - один із основних каналів, по якому людина одержує інформацію з навколишнього середовища. Психологи, лінгвісти стверджують, що слова несуть всього 15% інформації, основну її частину ми отримуємо невербальним шляхом і переважно

частини саме через емоційно тоновані звуки. А що таке музика? Це як раз і є набір звукових вібрацій, збудованих в певній гармонії і мають у своїй основі певну психоемоційний стан. Тому нічого дивного, що за допомогою музики можна створити у відвідувача магазину певний настрій, "провокує" покупку. Музика допомагає продавати товар і регулювати потік покупців. Завдання музики - служити фоном і створювати сприятливу для здійснення покупок обстановку. Вважається, що завдяки вмілому підбору мелодій покупці затримуються в магазині довше, охочіше купують товари.

"Що таке правильна музика? Це музика, яка допомагає продавати", - стверджують американські маркетологи Джеймс Енджел, Роджер Блекуелл і Підлогу Миниард, автори книги "Поведінка споживачів" (1999). На їхню думку, музика - "це один з найбільш цікавих прикладів впливу ситуації на поведінку споживача. У книзі наведено результати дослідження, згідно з яким повільна музика порівняно з швидкою на 50% збільшує час, що проводиться клієнтом в магазині чи ресторані, і на 25% - витрачені там кошти. Швидка музика допомагає підвищити пропускаемость в години пік.

Музика повинна бути такою, щоб, з одного боку, покупець не звертав на неї уваги, а з іншого - отримував задоволення від знаходження в даній музичному середовищі. Музика повинна відповідати способу життя клієнта і гармоніювати з місцем покупки. Про важливість музичного оформлення магазинів для залучення покупців свідчить той факт, що сьогодні на ринку пропонують спеціальні звукові системи трансляції фонової музики для магазинів, супермаркетів і торгових центрів.

Технологія організації музичного оформлення супермаркету

В основний комп'ютер магазину завантажується деяку кількість музичного матеріалу різних жанрів, стисненого у форматі МР-3 (зазвичай це 40-50 годин чистого звучання, щоб музика швидко не приедалась), який в свою чергу розміщений в 4 папках.

1. Спокійна інструментальна музика, як правило, без слів, достатньо нейтральна і в той же час гарна (смут джаз, оркестровий лаунж). Ця музика звучить в основне в моменти неповного завантаження супермаркету - вранці та вдень; вона створює комфортну атмосферу, потрапляючи в яку, клієнт залишається в магазині довше.

2. Більш ритмічна інструментальна музика (ейсід джаз і ритмічний лаунж). Це музика для часу, коли в магазині з'являється велика кількість покупців, касові термінали починають працювати на повну силу; для того, щоб завантажити їх роботою максимально, відповідно збільшивши обіг в ці години, і використовується музика з цієї папки.

3. Якісна російська естрада різних років. Використовується переважно у вихідні та святкові дні, також можна ставити вдень у будні.

4. Тут зберігається музика для спеціальних моментів, тематичні добірки для Нового року, 23 Лютого, 8 Березня і т. д., а також, якщо магазин нічний, спеціальна нічна музика (м'який ембієнт), яка обволікає звуками рідкісних нічних покупців, примушуючи їх залишатися в магазині як можна довше.

Система роботи з цими папками рекомендується наступна: відповідальним менеджером визначається ротація (послідовність активізації папок з музичним матеріалом), але диспетчери або менеджери, мають можливість спостерігати за тим, що відбувається в торговому залі на моніторах, виходячи з ситуації і часу доби, вносять свої корективи. Головне - уникнути надмірної суб'єктивності при визначенні ротації, адже люди різні: одним подобається "Боні-М", іншому - шансон, але клієнта це повинно стосуватися в найменшій мірі.

Див.: Анатолій Поляків "Музика в супермаркеті: налаштуйте клієнта на покупки" // Моя справа. 2003. №2.

Для створення комфортних умов можна використовувати запахи. Помічено, що в супермаркетах, мають свої мініпекарні, продажу продуктів вище: запах свіжоспеченого хліба пробуджує апетит і стимулює купівельну активність. У магазинах, що торгують непродовольчими товарами, застосовуються парфумерні аромати. Існує дослідження, що доводить, що ймовірність покупки кросівок на 84% вище в магазині, наповненому квітковим ароматом, відвідувачі ювелірних магазинів довше розглядають надушені вітрини, гравці залишають на 35-50% більше грошей у автоматах, оброблених спеціальними ароматизаторами.

Запахи потрібно застосовувати дуже обережно, пам'ятаючи про те, яких покупців обслуговує магазин. Інтенсивність запаху залежить від статі покупців (жінки більш сприйнятливі до запахів, ніж чоловіки), віку (з роками чутливість притупляється). Встановлено, що жінки віддають перевагу аромати квітів, а чоловіки - більш гострі запахи. Неприємні запахи (особливо в продовольчих магазинах) можуть насторожувати покупців (у них виникає побоювання, що тут торгують неякісними товарами) і посилювати ефект оборонних рефлексів, а сприятливі запахи, навпаки, діють заспокійливо і прискорюють адаптацію відвідувачів. Для поширення запахів магазини можуть використовувати ароматизатори з таймерами, поєднувати ароматизацію з опаленням і кондиціонуванням.

Бізнес-ароматизація має кілька напрямків. Одне з них - використання ароматів брендингу. Інше - використання ароматів в ході різних промоакцій. В тому числі коли рекламний стенд приваблює зір, слух і нюх покупців. Особливо це актуально в торгівлі парфумерією та засобами догляду, але може застосовуватися і в торгівлі продуктами, а також будь-якими іншими товарами і послугами. Потрібно відзначити таку розвивається технологію, як аромаполиграфия, коли запахом покривається друкована продукція. Згідно з дослідженнями, в такому випадку текстової інформації засвоюється на 26% більше.

За статистикою, бізнес-ароматизація допомагає збільшити перебування покупців в магазинах на 16%, готовність купувати - на 15%, імпульсивні покупки - па 6%. Актуально використання ароматів і при сезонному зниження продажів. У дослідженні мережі супермаркетів - сезонне зниження продажів у п'яти ароматизованих магазинах на 2% менше, ніж у контрольних.

З допомогою аромамаркетинга в торгових точках досягається безліч цілей. Аромамаркетинг - це виборча ароматизація повітря для збільшення обсягу продажів і позитивного впливу на клієнта. Він дозволяє підкреслити статус закладу і створити фірмовий стиль, сформувати сприятливу атмосферу для покупців, виділити певну групу товарів, поліпшити сприйняття споживачем якості товарів і послуг. Це призводить до прискорення зростання обсягу продажів, що стимулює незаплановані покупки, збільшує кількість повторних відвідувань торговельних площ. Крім того, аромамаркетинг дозволяє підвищити працездатність персоналу, увагу і точність в роботі, вирішити проблему неприємних запахів.

Аромамаркетинг переслідує своєю метою використання ароматів для впливу на цільову аудиторію через новий інформаційний канал - нюх. Створення неповторної атмосфери за допомогою аромамаркетинга в магазині дозволить продавцю виділитися серед конкурентів, збільшити свій паблицитный капітал, доповнити свій бренд фірмовим ароматом.

У торгових точках методами аромамаркетинга не має сенсу просувати продукти першої необхідності. Продажі ж кондитерських виробів, кави, чаю, фруктів має сенс стимулювати, і технології ароматизації дуже успішні. В Італії влітку 2006 року застосовувалася ароматизація точок продажів шинки у вакуумній упаковці, не має власного запаху. В результаті зростання продажів склало більше 300%). Ароматичне обладнання може бути використане і для нейтралізації неприємних або небажаних запахів. Наприклад, запах квашеної капусти і солоних огірків у відділі "овочі-фрукти" може бути замінений ароматом фруктів, в рибному відділі неприємний запах може бути нейтралізований ароматом лимона.

Див.: Андрій Черкасов "Аромамаркетинг. Зроби прибуток ароматною!" // Моя справа Магазин. 2007. № 1 (88)

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Література і музика
Теорія та історія музики
Підбір, профорієнтація і ділова оцінка персоналу
Процес підбору, відбору і найму персоналу
Торгівля США - ЄС
Психологічні причини застосування запахів у рекламі
Маркетинговий підхід до формування асортиментної політики роздрібного торговельного підприємства
Підбір і розстановка кадрів
Підбір персоналу
Основні етапи підбору персоналу та його професійна орієнтація
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси