Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Пільги, передбачені податковим законодавством при обчисленні податку

До категорії пільг віднесені операції, що не підлягають оподаткуванню, але при дотриманні особливих умов. Їх перелік є закритим і встановлений ст. 149 НК РФ:

o операції, пов'язані з обігом російської або іноземної валюти (за винятком цілей нумизматизма);

o реалізація медичних товарів вітчизняного та закордонного виробництва за переліком, що затверджується Урядом РФ;

o реалізація похоронних приладдя;

o реалізація поштових марок (за винятком колекційних), маркованих листівок, конвертів;

o реалізація часткою в статутному капіталі організацій, цінних паперів та інструментів термінових угод;

o реалізація товарів, поміщених під митний режим магазину безмитної торгівлі;

o реалізація житлових будинків, житлових приміщень і часткою в них;

o реалізація земельних ділянок і часток у них;

o надання в оренду приміщень іноземним громадянам або організаціям, акредитованим в Російській Федерації;

o подання послуг з перевезення пасажирів міським транспортом загального користування (за винятком таксі);

o реалізація товарів у рекламних цілях вартістю не більше 100 руб.;

o проведення інших операцій у відповідності з податковим законодавством та ін.

Платник податків має право не застосовувати пільгу тільки за операціями, встановленим у п. 3 ст. 149 НК РФ і тільки на строк не менше одного року, надавши відповідну заяву до податкового органу за місцем своєї реєстрації і при наявності існуючих ліцензій відповідно до законодавства Російської Федерації.

Чинним законодавством також встановлено перелік товарів, що ввозяться на територію Росії і не підлягають оподаткуванню;

o товари (а також сировину і комплектуючі вироби для їх виробництва), що ввозяться в якості безоплатної допомоги, за винятком підакцизних товарів, згідно з постановою Уряду РФ;

o матеріали для виготовлення медичних препаратів згідно з переліком Уряду РФ;

o художні цінності, передані як дарунки;

o всі види друкованих видань, одержуваних державними і муніципальними бібліотеками та музеями з міжнародного книгообміну, а також твори кінематографії;

o продукція, вироблена в результаті господарської діяльності російських організацій на земельних ділянках іноземних держав на підставі міжнародного договору;

o технологічне обладнання та комплектуючі до нього, що ввозяться в якості внеску в статутний капітал;

o товари, призначені для офіційного користування іноземними дипломатичними особами і прирівняними до них представництвами.

Платники податку, які здійснюють пільгові операції не зобов'язані повідомляти податкові органи про застосування тієї чи іншої пільги або просити підтвердження на право скористатися пільгами.

При здійсненні операцій, які підлягають оподаткуванню, та операцій, які не підлягають оподаткуванню, платники податку зобов'язані вести окремий облік таких операцій. Організації мають право використовувати будь-яку самостійно розроблену методику ведення роздільного обліку, так як податковим законодавством певна методика не передбачена. Порядок ведення роздільного обліку необхідно прописати в податковій політиці.

Податкова база. Порядок визначення

За загальним правилом податкова база по ПДВ - це вартісна характеристика об'єкта оподаткування. Тому податок у більшості випадків обчислюється виходячи з вартості товарів (робіт, послуг) при їх реалізації або передачі у залежності від застосування тих чи інших цін у діючій системі ціноутворення з урахуванням умов, передбачених розділом 5.1 і ст. 105.1-105.25 НК РФ. Аналогічно визначається податкова база за товарообмінними (бартерними) операціями, реалізації на безоплатній основі.

Податкова база визначається та розраховується платниками податків самостійно. Виручка від реалізації товарів (робіт, послуг), передачі майнових прав визначається виходячи з усіх доходів, пов'язаних з розрахунками з їх оплати в грошовій або натуральній формах, включаючи оплату цінними паперами. У податкову базу не входить вартість поворотній тари, проте в неї включаються витрати на упаковку і транспортування, здійснювані самим покупцем.

Загальні правила визначення податкової бази

Правило 1. У разі встановлення єдиної ставки ПДВ за операціями, визнаним об'єктом оподаткування, податкова база за податковий період підсумовується і буде загальною (пп. 4 п. 1 ст. 153 НК РФ).

Приклад

Протягом I кварталу організація, що здійснює оптову торгівлю, реалізувала 500 тонн цукрового піску за ціною 20 тис. руб. за 1 т (без урахування ПДВ). Цукровий пісок був реалізований 20 покупцям по 25 т кожному згідно з договорами поставки. Крім того, організація поставила 30 т гречаної крупи за ціною 4 тис. руб. за 1 т (без урахування ПДВ) 10 покупцям.

Цукровий пісок і крупа обкладаються ПДВ за однією ставкою 10% (п. 2 ст. 164 НК РФ). Отже, податкова база по всіх здійснених у I кварталі операціями визначається організацією сумарно.

Отже, за підсумками I кварталу при обчисленні суми ПДВ податкова база дорівнює:

де НБ - загальна сума податкової бази;

НБМ - податкова база по реалізації цукрового піску;

НБДО - податкова база по реалізації крупи.

Загальна сума ПДВ за підсумками I кварталу обчислюється наступним чином:

Сума ПДВ = НБ · 0,1.

Правило 2. У разі встановлення різних ставок за операціями, визнаним об'єктом оподаткування, податкові бази різні.

Необхідно окремо визначати податкові бази по кожному виду товарів (робіт, послуг), операції з реалізації (передачі) яких оподатковуються за різними ставками (абз. 4 п. 1 ст. 153 НК РФ).

Приклад

Організація за податковий період реалізувала 300 тис. шт. дитячого взуття в 10 роздрібних магазинів. Також виконала господарським способом будівництво складу для зберігання товарів і реалізувала залишки матеріалів, не використаних при виконанні будівельних робіт.

Реалізація дитячого взуття обкладається ПДВ за ставкою 10%. Виконання будівельно-монтажних робіт господарським способом та реалізація будівельних матеріалів обкладаються ПДВ за ставкою 18%.

Отже, податкова база по реалізації дитячого взуття визначається окремо від податкової бази з виконання БМР та реалізації будівельних матеріалів.

Отже, за підсумками кварталу при обчисленні суми ПДВ організація визначає дві податкові бази:

1) НБ1 = НБд. о. 1 + НБд. о. 2 +·...· + НБд. о. 10,

де НБ1 - податкова база по реалізації дитячого взуття;

2) НБ2 = (НБсмр + НБмат),

де НБ2 - загальна податкова база по виконаних БМР по реалізації будівельних матеріалів;

НБсмр - податкова база за виконання БМР;

НБмат - податкова база по реалізації будівельних матеріалів.

Загальна сума ПДВ за підсумками кварталу обчислюється наступним чином:

Сума ПДВ = (НБ1 · 0,1) + (НБ2 · 0,18).

Правило 3. Виручка - це грошові та натуральні надходження у рахунок оплати, тобто сума виручки і є податкова база, яка враховується в разі можливості її відтінки і в тій мірі, в якій її можна оцінити (п. 2 ст. 153 НК РФ).

Приклад

Організація відвантажила партію товару вартістю 100 тис. руб. Покупець частково розплатився грошима - 50 тис. руб. а на рахунок решти боргу передав комп'ютер і цінні папери. І гроші, і комп'ютер, і цінні папери - це доходи від реалізації товарів. Загальна сума податкової бази для обчислення ПДВ все одно буде дорівнює 100 тис. руб.

Крім того, на думку контролюючих органів, доходами, пов'язаними з розрахунками по оплаті товарів (робіт, послуг), також є:

o суми неустойок (штрафів, пені), відсотків за користування чужими грошовими коштами, що отримані від покупців;

o позитивні курсові (колишні сумові) різниці.

Правило 4. Виручка повинна бути обчислена в карбованцях (п. 3 ст. 153 НК РФ).

З 1 жовтня 2011 р. податкова база по всіх експортним операціям, оподатковуваним за ставкою 0%, визначається в рублях за курсом ЦБ РФ на дату відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг). У разі надходження оплати за продані товари (роботи, послуги) в іноземній валюті цю суму необхідно перерахувати в рублі. Перерахунок проводиться за курсом ЦБ РФ на дату відвантаження або на дату отримання передоплати (авансу). При отриманні авансу момент визначення податкової бази виникає двічі на день отримання передоплати та на день відвантаження. У зв'язку з цим перерахунок в рублі необхідно здійснювати два рази: за курсом ЦБ РФ на день отримання передоплати та за курсом ЦБ РФ на день відвантаження. Таким чином, обчислений податок з попередньої оплати може бути прийнятий до відрахування з обчисленої суми ПДВ після відвантаження. При оплаті товарів (робіт, послуг), майнових прав після відвантаження податкова база не коригується і виникають сумові різниці в частині податку, враховуються у складі позареалізаційних доходів або витрат у відповідності зі ст. 250 і ст. 265 НК РФ.

Суми, на які може бути збільшена податкова база

У відповідності зі ст. 162 НК РФ встановлено види отриманих сум грошових коштів, що збільшують податкову базу у продавця товарів (робіт, послуг), майнових прав:

1) у вигляді фінансової допомоги;

2) на поповнення фондів спеціального призначення;

3) в рахунок збільшення доходів;

4) інакше пов'язані з оплатою реалізованих товарів (робіт, послуг);

5) сума повернення депозиту, отримана орендодавцем від орендаря для забезпечення виконання зобов'язань за договором оренди;

6) сума відшкодування збитку, отримана орендарем від суборендаря, який пошкодив майно орендується;

7) відсоток (дисконт) за отриманими в рахунок оплати за реалізовані товари (роботи, послуги) облігаціями і векселями;

8) відсоток за товарним кредитом.

Зазначені кошти включаються в податкову базу в тому періоді, в якому отримано, і тільки в тому випадку, якщо вони пов'язані з розрахунками за оплатою реалізованих товарів (робіт, послуг), тобто фактично є частиною виручки від продажів. Отже, за своєю суттю отримання цих коштів є додатковою операцією з реалізації. Тому оподаткування цих сум в частині застосування ставки ПДВ також залежить від порядку оподаткування основної операції. Так, податок із сум, пов'язаних з розрахунками по оплаті, обчислюється за розрахунковою податкової ставки або 10/110 18/118 (п. 4 ст. 164 НК РФ). Тому з грошових коштів, які пов'язані з розрахунками по оплаті товарів (робіт, послуг), оподатковуваних за ставкою ПДВ 10%, податок слід обчислити за розрахунковою ставкою 10/110, оподатковуються за ставкою 18% - податок необхідно обчислити за ставкою 18/118.

Якщо основна операція з реалізації товарів (робіт, послуг) не обкладається ПДВ, то і грошові суми, пов'язані з оплатою таких товарів (робіт, послуг), не обкладаються ПДВ.

Для своєчасного обчислення і сплати податку необхідно визначити момент здійснення операцій, визнаних об'єктом оподаткування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Податкові пільги
Порядок обчислення і сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО)
Порядок обчислення податку
Податкова база. Порядок визначення
Момент визначення податкової бази
Порядок визначення податкової бази
Виключена. Федеральний закон від 09.07.1999 № 154-ФЗ "ПРО внесення змін і доповнень у частину першу Податкового кодексу Російської Федерації".
Недотримання порядку володіння, користування і (або) розпорядження майном, на яке накладено арешт або щодо якого податковим органом прийняті забезпечувальні заходи у вигляді застави
Розподіл стягнутих сум між стягувачами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси