Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг: теорія і практика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Класифікація маркетингу

Класифікувати маркетинг можна за такими критеріями:

o орієнтація маркетингової діяльності;

o охоплення ринку;

o область застосування маркетингу;

o стан попиту та ін.

Залежно від орієнтації маркетингової діяльності буває:

o маркетинг, орієнтований на товар;

o маркетинг, орієнтований на споживача;

o інтегрований маркетинг.

Маркетинг, орієнтований на товар, спрямований на розроблення принципово нового товару, до цього моменту не існувало па ринку. Цим товаром може бути як предмет, виріб, так і послуга, технологія, певна інформація, яку можна продати. Зазвичай подібний продукт виробляється на основі застосування новітніх технологій і втілює в життя ідеї, які виникли на основі розвитку науки, техніки і технології.

Можливість продати товар існує лише в разі наявності споживача, зацікавленого в виробленої новинці. Тому маркетинг, орієнтований на споживача, дає більше шансів виробнику для реалізації товару (послуги). У цьому випадку маркетингова діяльність підприємства спрямована на дослідження споживчого попиту. Вивчивши всі тонкощі запитів потенційних споживачів, підприємство виробляє продукцію, необхідну конкретному споживчому сегменту.

Однак найбільш ефективним є інтегрований маркетинг, який поєднує орієнтацію на продукт і орієнтацію на споживача. В даному випадку маркетинговий відділ підприємства прогнозує попит, створюючи новий товар, прагне його задовольнити і в той же час намагається керувати цим попитом. Підприємство, що використовує таку стратегію, створює і продукт, і споживача одночасно.

В залежності від охоплення ринку маркетинг буває масовий, диференційований, концентрований, цільової, міжнародний.

Масовий (недиференційований) маркетинг передбачає звернення до всього ринку відразу з однією і тією ж пропозицією на противагу зосередженню зусиль па єдиному сегменті.

Диференційований маркетинг пропонує розподіл ринку на сегменти та розробку окремого продукту для кожного з них.

Концентрований маркетинг - це концентрація маркетингових зусиль па великій частці одного або декількох субринків на противагу зосередженню їх па невеликій частці великого ринку.

Цільовий (селективний) маркетинг будується на розмежуванні сегментів ринку: вибір одного або кількох сегментів і розробці товарів і комплексів маркетингу у розрахунку на кожен з них.

Міжнародний маркетинг заснований на ведення маркетингової діяльності за межами країни, де знаходиться підприємство.

У залежності від області застосування маркетинг поділяється на маркетинг товарів, маркетинг послуг, маркетинг людей, маркетинг організацій, маркетинг ідей, маркетинг місць.

Маркетинг товарів - маркетингова діяльність в сфері виробництва товарів.

Маркетинг послуг - маркетингова діяльність в сфері надання послуг.

Маркетинг людей (окремих осіб) - маркетингова діяльність з метою створення, підтримки або зміни позицій і (або) поведінки по відношенню до конкретних осіб (політика, шоу-бізнес, самомаркетинг).

Маркетинг організацій - це діяльність з метою створення, підтримки або зміни позицій і (або) поведінки цільових аудиторій по відношенню до конкретних організаціям (ООН, Червоний хрест).

Маркетинг ідей (некомерційний) здійснюється окремими організаціями та особами, що діють у суспільних інтересах, виступаючими за яку-небудь ідею, не прагнуть до отримання фінансового прибутку (охорона навколишнього середовища, здоровий спосіб життя тощо).

Маркетинг місць (територій) - діяльність з метою створення, підтримки чи зміни відносин і (або) поведінки, що стосуються конкретних місць (житлове будівництво, інвестиції у землю, туризм).

Залежно від стану попиту на ринку маркетинг буває конверсійний, стимулюючий, розвиваючий, ремаркетинг, синхромаркетинг, підтримуючий, демаркетинг, протидіючий.

Конверсійний маркетинг - діяльність при наявності негативного попиту, коли всі або більша частина потенційних покупців відхиляють товар (послугу), спрямовану на розробку маркетингу, який сприятиме зародженню попиту на відповідний товар (послугу).

Стимулюючий маркетинг - діяльність, спрямована на вивчення і подолання наявного байдужості або незацікавленості споживачів на певні товари чи послуги не користуються попитом.

Розвиваючий маркетинг використовується у випадках, коли має місце потенційний попит; спрямований на перетворення потенційного попиту в реальний.

Ремаркетинг - маркетинг на види товарів, на які у певний період їх життєвого циклу знижується попит. Мета ремаркетингу - пожвавлення попиту.

Синхромаркетинг застосовується в умовах коливного попиту для стабілізації збуту і зведення до мінімуму його коливання.

Підтримуючий маркетинг використовується, коли рівень і структура попиту на товари і послуги повністю відповідають рівню і структурі пропозиції.

Демаркетинг здійснюється у випадку перевищення попиту на товар або послугу над пропозицією.

Протидіючий маркетинг застосовується для зниження попиту, який, з погляду товариства розцінюється як ірраціональний (наприклад, алкогольні напої, тютюнові вироби).

Сверхмаркетинг полягає в тому, що відбувається концентрація зусиль на створенні комплексного пропозиції, що сприяє вирішенню одночасно кількох проблем споживача, а не просто задоволення однієї потреби.

Мулътимаркетинг передбачає багатоканальне товарорух.

Турбомаркетинг полягає і скорочення часу на створення нового товару, представляє собою відповідну реакцію на виявлений попит.

Таргетинг (від англ. target - мішень") - перехід до узкоцелевым маркетингових програм, які передбачають можливість оперативного реагування за допомогою комплексу маркетингових заходів на сигнали ринкового середовища при реалізації збутових завдань виробника.

Індивідуалізований маркетинг (максимаркетинг) - діяльність, заснована на точному, детальному сегментуванні ринку, спрямована на задоволення потреб вузького кола людей або навіть конкретної людини. Цей процес базується на унікальному явищі, що відбувається в сучасній економіці, що отримав назву демассификация. Воно означає, що суспільство масового споживання, створене промисловою революцією, все інтенсивніше диференціюється, перетворюючись в "демассифицированное".

В даний час тривають всебічні дослідження в області маркетингу, пропагандою ідей займаються такі організації, як Американська асоціація маркетингу, Європейське суспільство по вивченню суспільної думки і маркетингу, Європейська асоціація промислового маркетингу, Російська асоціація маркетингу та ін. Па принципах маркетингу будують свої системи управління переважна більшість компаній США, Європи, Японії, Китаю та Росії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МАРКЕТИНГ ЯК СУЧАСНА КОНЦЕПЦІЯ ПІДПРИЄМНИЦТВА
Маркетингова діяльність на підприємстві
Реклама в системі маркетингу
Суб'єкти маркетингу в роздрібній торгівлі
Поняття маркетингу
Ринок та елементи маркетингової середовища
Класифікація експериментальних дизайнів
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ В МАРКЕТИНГУ
Інвестиційний маркетинг
Концепція маркетингу в комерційній діяльності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси