Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 37. Культура Білорусі в першій половині XIX ст.

Починаючи з кінця XVIII ст. і протягом першої половини XIX ст. культура білоруських земель розвивалася під впливом ідей Просвітництва та романтизму. Основні риси епохи Просвітництва: світськість культури і освіти, інтерес до природничих наук, неприйняття феодальних порядків, релігійного світогляду і догматичного мислення, відстоювання права кожної людини на свободу, в тому числі на свободу думки.

В епоху Просвітництва велика увага приділялася створенню системи світської освіти. У 1786 р. указом Катерини II створювалася мережа державних станових навчальних закладів: в губернських містах - головні народні училища з 5-річним строком навчання, в повітових містах - 2-річні малі народні училища. Для селян вони були недоступні,

У 1803-1804 рр. в Російській імперії проходила реформа системи освіти. Вся територія імперії була поділена на навчальні округи. Територія Білорусі увійшла до Віленський навчальний округ. Центром округу став відкритий в 1803 р. імператорський Віленський університет. Керівництву університету підпорядковувалися середні навчальні заклади - гімназії. У свою чергу, дирекції гімназій керували діяльністю повітових училищ. Повітовим училищам підлягали парафіяльні училища. Ця система освіти базувалася на принципах світськості, наступності та всесословности. Мовою навчання у Віленському навчальному окрузі був польський. Одночасно діяли школи при католицьких і уніатських монастирях, єзуїтські колегії, приватні школи, в тому числі ланкастерські (школи взаємного навчання, де вже грамотні учні під керівництвом вчителя навчали неписьменних). Наступна реформа освіти, проведена у 1828 р., знову ввела становий принцип навчання, ліквідувала спадкоємність ступенів освіти. Після повстання 1830-1831 рр. почався переклад системи освіти на території Білорусі на російську мову. У зв'язку з активною участю студентів і викладачів Віленського університету у повстанні в 1832 р. він був закритий. У 1832-1833 рр. у Вільно на базі університету було створено Медико-хірургічна і Римо-католицька академії. У 1842 р. вони були закриті з метою послаблення польського національного руху.

У першій половині XIX ст. починається наукове вивчення Білорусі і білоруського народу. Польські та російські вчені збирали археологічний, етнографічний, фольклорний матеріал, вивчали народну мову. Ян Чечот видав 6 збірок народних пісень, духовну культуру білорусів вивчав З. Доленго-Ходаківський, історією краю займався Т. Нарвут. Брати Тишкевичі проводили археологічні дослідження, видавали історичні документи. Роботи, що містили цінні відомості етнографічного, фольклорного, краєзнавчого характеру, написав П. Шпилевський.

Художня культура Білорусі в першій половині XIX ст. розвивалась під впливом романтизму. Романтизм, на противагу раціоналізму та культу знань, властивих епосі Просвітництва, на перше місце висував емоційність. фантазію, інтуїцію. Романтики шукали ідеал не в сьогоденні, а в минулому або майбутньому. В літературі Білорусі першої половини XIX ст. це ідейно-художній напрям об'єднуюсь з класицизмом і сентименталізмом, що знайшло вираження у творчості Я. Чечота, Я. Борщівського, Ст. Дуніна-Марцинкевича та ін. Поетом-романтиком був А. Міцкевич, який використовував у своїх творах теми та образи історії ВКЛ. В літературі панувала польська мова. Білоруською мовою були написані анонімні поеми "Енеїда навиворіт" і "Тарас на Парнасі", які поширювалися в рукописних копіях.

В образотворчому мистецтві романтизм сусідив з класицизмом (картини В. Олешкевича, В. Крихкого) і існував як самостійний художній стиль (картини Ст. Ванькович, Я. Дамеля, Ст. Дмоховського). Найбільше поширення отримали жанри: портрет, історична картина, пейзаж.

Панував класицизм в архітектурі. Зовнішній вигляд палаців, адміністративних будівель, храмів відповідав канонами античної архітектури. Міська забудова ставала симетричною, дотримувалася прямолінійність вулиць і площ. В класичному стилі були побудовані палац Румянцевих-Паскевичів і собор Петра і Павла в Гомелі, Иосифовский собор у Могильові та ін. Романтизм поширився в садово-парковому мистецтві.

У першій половині XIX ст. поступово зникли кріпосні театри, на зміну їм прийшли тимчасові театральні колективи (антрепризи) з найманих професійних акторів, які працювали на комерційній основі. Всі театральні спектаклі ставилися на польській мові. У середині 40-х роках XIX ст. урядова політика була спрямована на створення постійних театрів в губернських центрах, які ставили польські і російські п'єси.

Музичні твори з використанням білоруських мотивів створив і композитори С. Монюшка, К. Кжижановский, А. Абрамович. Популяризаторами музичної культури були брати Д. і В. Стафановичи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Суспільно-політичний рух у Білорусі в першій половині XIX ст.
Культура Білорусі у другій половині XIX ст.
КУЛЬТУРА І ПОБУТ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
КУЛЬТУРА І ПОБУТ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XIX ст.
Соціально-економічний розвиток Білорусі у першій половині 'XIX ст. Розкладання феодально-кріпосницької системи
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР у другій половині 1960-х - першій половині 1980-х рр.
Народницький і соціал-демократичний рух в Білорусії в другій половині ХІХ, ст.
Перша половина XIX в
Соціально-економічний розвиток Білорусі у другій половині XIX ст.
Суспільно-політичне життя Білорусі у другій половині 1980-х - початку 1990-х рр.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси