Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Теоретичні ідеї

Імпресіоністи не проявляли особливої турботи про формулюванні своїх естетичних принципів. Програма імпресіонізму виразно не прокламировалась. На цю тему художники майже не висловлювалися. У своїх статтях і листах імпресіоністи писали про що завгодно, але тільки не про своїх теоретичних ідеях. Приятель Метерлінка письменник К. Моклер стверджував, що Клод Моне ніколи не теоретизувати не тільки письмово, але навіть усно.

Насправді Все закономірно і органічно. Відсутність програм та маніфестів - чи не є це теж свого роду імпресіонізм; імпресіонізм думки? Хоча він зовсім не виключає наявність ідеалів та ідей. Було б невірно уявляти собі імпресіоністів великовозрастными дітьми, не обтяженими розумом, що сприймають життя як суцільні канікули. Це принципово неможливо - справжній талант несе своєю творчістю думка. Просто його думка не завжди виражається в слові і через слово; він може обходитися зовсім без слів. Ідея може проявитися через геніальну інтуїцію художника і може виражатися в кольорі, в пленері, в композиції. Імпресіоністи вважали, що програмність живопису сушить її, робить нудною і мертвою.

Уявлення про естетику імпресіоністів можна скласти як колаж з їх окремих висловлювань і окремих думок їхніх сучасників. Естетику імпресіоністів важко віднімати з їх письмових висловлювань - її легше реконструювати.

І все ж з міркувань деяких імпресіоністів (Родена, наприклад) можна дізнатися про істотні естетичних постулатах імпресіонізму, і зокрема про погляди на докорінну естетичну категорію - прекрасне. Згідно з цим імпресіоністичним уявленням, коли прекрасне з'єднується з потворним, завжди перемагає краса; в силу якогось божественного закону природа завжди прагне до вищого типу, до досконалості.

Краса - в характерності і виразності. Роден прокламировал своє кредо: "Краса в правді" (Роден О. С. 57). Природа завжди прекрасне, потрібно лише вміти розуміти її прояви. В природі немає нічого більш характерного, ніж людське тіло. Син Ренуара Жан у своїх спогадах про батька пише, що той протестував, коли його зараховували до інтелектуалів: "Мене анітрохи не займає те, що відбувається під моєю черепною коробкою. Я хочу відчути... щонайменше бачити...".

Дюранті у виступі про "нової живопису" (1876) не проявляє занепокоєння ідеями, а акцентує значення "тонкощі зору" у відкритті сонця, яке "знебарвлює тони, і будучи відбитим, в силу сліпучої яскравості, все зводить до світному єдиного цілого..." (Duranty Е. La nouvelle peinture. Paris, 1946, P. 39).

Англійський філософ, історик і теоретик мистецтва Коллінгвуд, передаючи своє розуміння теоретичних постулатів імпресіоністів, пише: "Живопис не може бути зоровим мистецтвом. Людина пише руками, а не очима. Доктрина імпресіоністів про те, що писати слід світло, була чистим педантизмом, який не зміг знищити поневолених художників лише тому, що вони залишалися художниками всупереч своїй доктрині..." (Коллінгвуд Р. Дж. Принципи мистецтва. С. 138). Англійський мистецтвознавець Ювдэйл Прайс в роботі "Діалог про різні сторони мальовничого і прекрасного" (1801) передбачив цю доктрину імпресіоністів, сказавши, що він може уявити собі людину майбутнього, який буде народжений без почуття дотику і який не буде здатний нічого бачити, крім різноманітних відтінків світла.

Деякі відомості про естетику імпресіоністів можна почерпнути не у художників, а у їх сучасників та однодумців письменників. Головний ідеолог і глава натуралізму Еміля Золя був одним з небагатьох, хто підтримав імпресіоністів на початку їхнього шляху. Золя в 1860-х роках бачив у імпресіоністів своїх союзників і захищав їх від нападок консерваторів. Більш того, письменник-натураліст у відомому сенсі став теоретиком, обосновывавшим принципи імпресіонізму. Золя намагався сполучати импрессионистическую і натуралістичну естетики, або, вірніше, підміняти одну іншого. Суть імпресіонізму Золя бачив у "точності передачі враження від природи". У импрессионистическом вимозі передачі враження для Золя звучало натуралістичне вимога точно слідувати за природою. Золя вважав, що художник повинен відобразити на полотні своє ставлення до природи та показати її такою, якою він її бачить", відобразити життя в її нескінченних змінах. У збірнику статей "Мій Салон" Е. Золя без всяких застережень відносить Мане до натуралістам, оскільки той "нічого не може робити без природи". Улюблене гасло Золя: "Твір мистецтва є куток природи, сприйнятий через темперамент" цілком може служити визначення імпресіонізму. Тобто для Золя ідеї імпресіонізму - природне продовження його власних переконань.

Деякі принципи імпресіоністичної естетики сформулювали брати Гонкур у своєму "Щоденнику": "Ідея - це старість душі й хвороба розуму..." (1858); "Бачити, відчувати, виражати - в цьому все мистецтво" (1865); "...живопис - це не малюнок. Живопис - це фарби..." (1867). Тут виражена суть імпресіонізму. Ці письменницькі формулювання перегукуються римується з рідкісними висловлюваннями художників-імпресіоністів. Так, Піссарро говорив: "Я пишу те, що зараз відчуваю" (див.: Сезанн П. Листування. Спогади сучасників. М., 1972, С. 167); "В почутті річ, - решта само собою"; "Імпресіонізм повинен бути теорією чистого спостереження" (Піссарро К. Листи. Критика. Спогади сучасників. М., 1974, С. 119). У 1883 р. Піссарро писав: "Імпресіонізм повинен бути теорією чистого спостереження" (Піссарро К. Там же. С. 119).

Теоретичні постулати, що визначають імпресіоністичне творчість в літературі, формулював Малларме. Він визначив нову поетику так: "Потрібно малювати не річ, а вироблений нею ефект. Вірш має складатися не з слів, а намірів. Слова стушевываются перед враженням" (Mallarme S. Correspondance. Paris. 1959. P. 137).

Велике загальнотеоретичне значення має ідея імпресіоністів про особливості творчого процесу. Вони стверджували, що художники - майже єдині люди, які працюють із задоволенням. На думку Родена та інших імпресіоністів, щастям людства став би працю, що забезпечує не тільки існування, але і є метою особистості. Всі люди повинні наслідувати приклад художників або, краще, самі стати художниками (в широкому значенні цього слова), з задоволенням виконують свою роботу. Роден говорив: "Як добре було б мати художників у всіх професій: художників-плотніков, які відчувають себе щасливими, коли їм вдається майстерно увігнати шипи в гнізда; художників-мулярів, з любов'ю розчиняють вапно; художників-візників, які пишаються тим, що вони добре поводяться зі своїми кіньми і не тиснуть перехожих. Все це створило б ідеальне суспільство, чи не так?" (Роден О. Збірник статей про творчість. М., 1960. С. 66).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Теоретичні ідеї
Теоретична і прикладна культурологія
Теоретичні ідеї
Теоретичні методи прогнозування банкрутства
Теоретичні ідеї
Теоретичні основи
Структура теоретичного знання в науці
Ф1.6. Теоретичні конструкції сучасної екології
Поняття і теоретичні характеристики податкової системи
Проблема включення нових теоретичних уявлень в культуру
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси