Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Загальна макроекономічна рівновага в класичній моделі

Вона включає в себе лінії /5, ьм, які представляють рівновага відповідно на ринках праці, товарів і активів. Стан загального макроекономічного рівноваги графічно відображається точкою перетину £*всіх трьох ліній (рис. 2.17).

Стан загального макроекономічного рівноваги

Рис. 2.17. Стан загального макроекономічного рівноваги

Вона характеризується такою комбінацією реальної заробітної плати /* (вирівнюючої ринок праці і визначає рівень повної зайнятості N" і потенційного випуску У*), реальної ставки відсотка R" (вирівнюючої товарний ринок при потенційному випуску) та рівня цін Р" (вирівнюючого ринок активів в довгому періоді, тобто при ставці відсотка рівноважної і для товарного ринку при потенційному випуску), при якій при заданих значеннях всіх інших факторів, що впливають на стан економічної системи, всі ринки одночасно знаходяться в рівновазі. Макроекономічні шоки, які зрушують три розглянуті лінії, порушують загальна макроекономічна рівновага. Але потім починається процес вирівнювання ринків у нових умовах. Система приходить в новий стан рівноваги, що характеризується новими значеннями зазначених параметрів/', N*, Y"R" і R".

Розглянемо наслідки, що впливають на загальну макроекономічну рівновагу, в результаті проведення центральним банком певної грошово-кредитної політики. Припустимо, що центральний банк збільшує номінальний обсяг пропозиції грошей з Mf до Мг шляхом впливу на грошову базу або на мультиплікатор. У розглянутій моделі PEL - IS - LM це відображається зсувом лінії LM з положення ЬМ^ в положення LM-2 (рис. 2.18).

Зміна номінального обсягу пропозиції грошей не є чинником, що змінює умови па ринках праці та товарному. Тому лінії FEL і IS залишаться в колишньому положенні. Але збільшення номінального обсягу

Рис. 2.18. "Шок" попиту, що викликає зсув лінії LM

пропозиції грошей змінить умови рівноваги на ринку активів, так як підвищить реальний обсяг пропозиції грошей і знизить реальну ставку відсотка, врівноважуючу ринок грошей.

Розглянута модель показує, що першим наслідком зміни пропозиції грошей буде підвищення обсягу сукупного товарного попиту У2 порівняно з потенційним випуском У'. Це можна пояснити наступним чином. Грошова емісія не змінює, звичайно, сама по собі потенційний випуск. Але обсяг сукупного товарного попиту вона збільшує, оскільки знижує реальну ставку відсотка на ринку активів, що на товарному ринку веде до збільшення інвестиційного та споживчого попитів. Іншими словами, рівноважна ставка відсотка для ринку активів після грошової емісії виявляється нижче рівноважної для товарного ринку при потенційному випуску. Оскільки після збільшення пропозиції грошей обсяг сукупного товарного попиту виріс, а потенційний випуск не змінився, то в довгому періоді повинно відбуватися відновлення загального макроекономічного рівноваги за рахунок підвищення рівня цін. Воно зменшує обсяг сукупного товарного попиту до рівня потенційного випуску.

Таким чином, зміна пропозиції грошей не призвело в довгому періоді до змін жодного реального показника (зайнятості, випуску, реальної заробітної плати, реальної ставки відсотка), а викликало тільки зміни рівня цін. Аналогічні наслідки в довгому періоді спостерігалися б при зміні попиту на гроші. Тому в класичній теорії говорять про нейтральність грошей у довгому періоді.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Загальна макроекономічна рівновага в класичній і кейнсіанській моделях. Наслідки грошово-кредитної політики в моделі FEL - IS - LM
Макроекономічна рівновага: види та моделі
Рівновагу на окремих видах ринків в класичній і кейнсіанській моделях
Зміст та умови загального макроекономічного рівноваги.
Макроекономічна рівновага: модель АD-АS
МАКРОЕКОНОМІЧНА РІВНОВАГА НА ТОВАРНОМУ І ГРОШОВОМУ РИНКАХ. МОДЕЛЬ IS-LM
ЗАГАЛЬНА МАКРОЕКОНОМІЧНА РІВНОВАГА: МОДЕЛЬ СУКУПНОГО ПОПИТУ ТА СУКУПНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ
Макроекономічна рівновага в моделі сукупного попиту і сукупної пропозиції. Перехід від короткострокового до довгострокового рівноваги
Макроекономічна рівновага: сутність і види
Макроекономічна рівновага
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси