Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ринкова влада

^м)) Ринкова влада полягає у здатності продавців чи покупців впливати на ринкову ситуацію, яка складається у зв'язку з реалізацією визначеного виду товару, що не має замінника, за допомогою його ціни або обсягу випуску.

Ринкова влада має дві форми прояву: монополія та монопсонія.

Монополія - ринок одного продавця. Монопсонія - ринок одного покупця.

Монополія

Означає виключне право на конкретну діяльність у певній галузі економіки. В цих умовах виробник спроможний цілком контролювати об'єм пропозиції товару, що дозволяє йому вибирати будь-яку ціну з можливих відповідно до кривої попиту, розраховуючи при цьому на максимальну прибуток. Коли продавці призначають ціну вищу від своїх граничних витрат, говорять про наявність ринкової влади. В умовах монополії:

o одна фірма-виробник;

o фірма диктує ціну на ринку;

o відбувається випуск унікальних товарів;

o високі бар'єри, що перешкоджають входженню інших фірм;

o конфіденційність інформації.

Ринкова влада визначається величиною, на яку ціна перевищує граничні витрати, і частково залежить від кількості конкуруючих на ринку фірм. Монополії щодо їх утворення можна класифікувати наступним чином:

o природні монополії - це підприємства, які експлуатують здебільшого унікальні природні ресурси, продукт діяльності яких пов'язаний з громадським користуванням (електричні, газові компанії водопостачання, лінії зв'язку і транспортні фірми);

o інтегровані структури (горизонтальні, вертикальні, диверсифіковані) - утворюються в результаті об'єднання малих і середніх підприємств у великі;

o державні монополії - виникають внаслідок того, що держава створює привілейовані умови для окремих виробництв, захищаючи їх від конкуренції (монополії на виробництво солі, розробку мінеральних ресурсів та ін).

Монопсонія

У разі виникнення монополії з боку одного споживача говорять про наявність монопсонії. Монопсонія припускає одного покупця на ринку. Якщо покупець може запропонувати ціну, яка нижче граничної оцінки товару, говорять про наявність монопсонной влади.

Монопсонная влада визначається величиною, на яку гранична оцінка перевищує ціну товару. Величина ринкової влади (монопольної і монопсонной) є предметом наукового аналізу.

Ринкова влада однієї фірми (чиста монополія) залежить від еластичності ринкового попиту. Чим менша еластичність попиту, тим більшою монопольною владою володіє компанія.

Ринкова влада декількох фірм залежить не тільки від еластичності ринкового попиту, але й від взаємодії компаній. Чим агресивніше вони конкурують, тим меншою монопольною владою володіє кожна з них.

Ринкова влада одного покупця (чиста монопсонія) залежить від еластичності ринкового пропозиції. Чим менш еластично пропозицію, тим більшою монопсонной владою він володіє.

Ринкова влада декількох покупців залежить не тільки від еластичності пропозиції, але і від їх конкуренції за пропозицію.

Основна проблема фірм-монополістів і монопсоніст - використання своєї ринкової влади якомога ефективніше, тобто з урахуванням характеристик ринкового попиту, витрат виробництва, визначення оптимальних обсягів випуску, якості продукції і ціни.

Основна мета ринкової стратегії фірм з ринковою владою - захопити споживчий надлишок і перетворити його в додатковий прибуток. Найбільш поширеним способом такого перетворення є диверсифікація цін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ринкова влада: монополістична конкуренція (полиполия)
Визначення ринкової структури та ринкової влади
Показники (індекси) ринкової влади
Формування заробітної плати на конкретних ринках праці. Конкурентний ринок праці. Модель монопсонії. Модель з урахуванням профспілок. Двостороння монополія
Монопсонія та експлуатація праці
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси