Меню
Головна
 
Головна arrow Бухгалтерський облік і аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Облік експорту товарів через посередника

За договорами комісії експортні операції можуть здійснювати посередницькі організації.

В якості комітента (власника експортного товару) можуть виступати підприємства-виробники або торгові організації різних форм власності.

В якості комісіонера виступає посередник - зовнішньоекономічна організація, що спеціалізується на експортно-імпортних операціях, яка, отримавши пропозицію від комітента, шукає покупця і продає товар від свого імені або за рахунок комітента.

Між організацією-посередником і постачальником експортного товару укладається контракт (договір комісії), на підставі якого посередник за винагороду зобов'язується укласти з іноземною фірмою контракт на реалізацію товарів (робіт, послуг).

Договір комісії відрізняється від договору поставки тим, що право власності на товар не переходить від постачальника до посередника, тоді як при договорі поставки товар змінює власника (з власності постачальника переходить у власність покупця). При договорі комісії постачальник залишається власником товару до моменту переходу права власності на товар до іноземному покупцеві, а посередник лише надає конкретні послуги постачальнику в реалізації товару на умовах, передбачених договором комісії, за комісійну винагороду, що підтверджується актом виконаних робіт.

Умови реалізації при цьому можуть бути різноманітними:

- з завезенням товару на склад посередника;

- без завезення товару на склад посередника;

- з участю посередника в розрахунках між імпортером та експортером товару;

- без участі посередника в розрахунках між імпортером та експортером товару.

Саме від цих умов організації виконання контрактів залежить методика бухгалтерського обліку у посередників експортних операцій.

Як правило, комісіонер і комітент розрахунки між собою проводять через рахунок 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами"; субрахунок для комісіонера - "Розрахунки з комітентом", для комітента - "Розрахунки з комісіонером".

У випадках, коли посередник від експортера отримує товар, він відображає його прихід на позабалансовому рахунку по дебету 004 "Товари, прийняті на комісію" субрахунок 1 "Експортні товари, прийняті на комісію".

Якщо посередник не бере участі в розрахунках, експортна операція відображається такими проводками:

ДЕБЕТ 76-2 КРЕДИТ 90-1

- відображено дохід у розмірі комісії з перерахуванням за курсом Банку Росії;

ДЕБЕТ 90 КРЕДИТ 68

- відображено заборгованість бюджету з ПДВ з перерахунком в рублі за курсом Банку Росії;

ДЕБЕТ 68 КРЕДИТ 52

- сплачено до бюджету ПДВ з перерахунком в рублі.

У всіх випадках учасники договору керуються ст. 999 ГК РФ, згідно з якою після виконання доручення комісіонер зобов'язаний представити комітентові звіт і передати йому все одержане за договором комісії. Комітент, який має заперечення за звітом, повинен повідомити про них комісіонера протягом 30 днів з дня отримання звіту, якщо угодою сторін не встановлений інший термін. В противному разі звіт, за відсутності іншої угоди, вважається прийнятим.

Облік реекспортних операцій

Реекспорт - митна процедура, при якій товари, раніше ввезені на митну територію Митного союзу, або продукти переробки товарів, поміщених під митну процедуру переробки на митній території україни, вивозяться з цієї території без сплати та (або) з поверненням сплачених сум ввізних митних зборів, податків і без застосування заходів нетарифного регулювання.

Реекспортні операції пов'язані з експортом імпортних товарів за кордон, при цьому в операції беруть участь як мінімум фірми трьох країн: іноземна фірма - експортер товару; російська фірма - імпортер товару і експортер цього ж товару; іноземна фірма - імпортер товару.

Правові взаємини між партнерами угоди визначаються контрактами і існуючим законодавством зовнішньоекономічної діяльності в Росії. Існують різні варіанти реекспорту товарів: з завозом на територію Росії; без ввезення на територію Росії (прямо з території зарубіжної фірми-експортера до іноземного імпортера), для чого в контракті між російською фірмою та іноземною фірмою-експортером потрібно вказати відвантажувальні реквізити іноземної фірми-імпортера.

У всіх випадках російська фірма виступає реекспортером, тобто фірма на території Росії виступає одночасно в ролі імпортера по відношенню до однієї сторони і в якості експортера - по відношенню до іншої. Особливістю реекспортних товарів є те, що за них вивізні мита та податки не стягуються.

При завезенні на територію Росії з метою реекспорту іноземні товари поміщуються під митну процедуру реекспорту. Для цього представляються зовнішньоторговельні документи (контракт та інші), які підтверджують, що товар ввозиться для експорту.

Крім цього, реекспортер повинен представити в митницю гарантійний лист із зобов'язанням вивезти з Росії ввезені товари не пізніше шести місяців з дати митного оформлення їх ввезення, а якщо ці товари після закінчення шести місяців будуть залишені на території Росії, то потрібно буде оплатити мита і податки.

В гарантійному зобов'язанні повинен бути зазначений пункт, через який буде вивозитися реекспортний товар. Як правило, на митниці реекспортера попереджають про те, що в разі невивезення реекспортних товарів протягом шести місяців мита і податки будуть сплачуватися у відповідності з митним законодавством Митного союзу.

При цьому збори за митне оформлення реекспортних товарів стягуються окремо під час ввезення цих товарів на територію Росії, при приміщенні на склад і при вивезенні їх з території Росії.

Реекспортні товари в цілях контролю за ними розміщуються на митний склад. Якщо вони вивозяться з території Росії протягом трьох годин з моменту їх оформлення, то в цьому випадку товари на митний склад не поміщаються.

Під митну процедуру реекспорту можуть розміщуватися і ті іноземні товари, які при ввезенні спочатку були заявлені не як товари, призначені для реекспорту, а до іншого митного режиму, наприклад визначенням їх на митний склад, на склад тимчасового зберігання і т. д.

У будь-якому випадку схема бухгалтерського обліку реекспортних операцій будується на основі специфіки їх вчинення за загальною схемою імпорту та експорту товару.

Наприклад, при отриманні документів реекспортером від іноземної фірми, що підтверджують відвантаження його товарів та укладеним контрактом (товари імпортні, що перебувають в дорозі, на момент переходу права власності), в обліку робиться запис:

ДЕБЕТ 41-3 "Товари імпортні в дорозі" КРЕДИТ 60-2 "Розрахунки за товари з іноземними постачальниками".

Російська фірма при виконанні своїх зобов'язань перед іншою закордонною фірмою передає імпортний товар на реекспорт та оформлює це записом:

ДЕБЕТ 90-22 "Продаж реекспортних товарів" КРЕДИТ 41-3 "Імпортні товари".

При цьому сума проводки та ж, що і в першій бухгалтерського запису, так як товари переоцінці не підлягають.

Така проводка робиться при реекспорті товарів без завезення на територію Росії, так і з завезенням їх на її територію.

Враховуючи, що реекспортер за контрактом з іноземною фірмою є продавцем товару, придбаного ним в іншій іноземній фірми у власність, при передачі товару на реекспорт в обліку реалізація цього товару на момент переходу права власності повинна бути відображена записом:

ДЕБЕТ 62-1 "Розрахунки з іноземним покупцем" КРЕДИТ 90-12 "Реалізація експортних товарів (робіт, послуг)", субрахунок "Реалізація реекспортних товарів".

А на собівартість реалізації списується вартість придбаного імпортного товару записом:

ДЕБЕТ 90-22 КРЕДИТ 41-3.

Витрати по імпорту та експорту товарів враховуються у звичайному порядку. Фінансовий результат від реекспорту товарів відображається проводкою:

ДЕБЕТ 90-22 КРЕДИТ 99 або ДЕБЕТ 99 КРЕДИТ 90-22.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Облік товарів, придбаних установою для продажу
Вивезення товарів, надання послуг, виконання робіт, майнових прав, основних засобів та нематеріальних активів до митної процедурою експорту
Особливості сплати акцизів при експорті підакцизних товарів
Облік знижок при визначенні контрактної ціни товару, що ввозиться
Страхові посередники
Особливості обліку імпортних операцій
Особливості бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті
Облік касових операцій
Облік експортних операцій з наданням комерційного кредиту
Облік операцій на спеціальних рахунках в банках
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси