Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правління Василя Шуйського (1606-1610)

Через три дні новим царем "выкликнули" з Лобного місця на Червоній площі родовитого боярина Василя Івановича Шуйського, який був організатором змови. Формально влада перейшла в руки Боярської думи, але вона була ефемерною, оскільки внутрішньополітичне становище держави продовжувало погіршуватися. Країну розбурхували чутки про чудесне спасіння "царевича Дмитра". На півдні почалося масове повстання, центром якого став Путивль. Повсталих козаків, селян і посадських людей в Путивлі очолив"великий воєвода царя Дмитра" Іван Ісайович Болотников, колишній військовий слуга князя А. А. Телятевского з Чернігівщини. Влітку 1606 р. Болотников на чолі 10-тисячного війська почав похід на Москву. Були взяті фортеці Кроми і Єлець, під якими полиці в. І. Шуйського зазнали поразки. До жовтня 1606 р. до Болотникову приєдналися великі загони служивих дворян Істоми Пашкова, рязанського воєводи П. П. Ляпунова і дворянина Р. Ф. Сумбулова, які виступили проти боярського царя. Допомога повсталим надав і путивльський воєвода князь Р. П. Шаховської.

Незважаючи на значні сили, "військо царя Дмитра" не змогла оволодіти столицею. На її підступах царські війська розбили повстанців, чому сприяв перехід на бік царя Василя дворянських загонів. Після цього загонам Болотникова довелося відступити і зміцнитися в Калузі (грудень 1606). У травні 1607 р. Болотников відійшов в Тулу. На розгром повстанців виступили спішно зібрані урядові війська на чолі з самим царем Василем. Вони влаштували загату на р. Упе і затопили місто. Тільки після цього повстанці визнали поразку (у жовтні 1607). Василь Шуйський обіцяв зберегти життя всім здався в полон. Однак боярське уряд не дотримав своєї обіцянки, і над учасниками селянсько-дворянської смути була учинена жорстока розправа. Самого ж Івана Болотникова заслали в Каргополя, де незабаром він був засліплений і втоплений.

Лжедмитрій II ("Тушинський злодій")

Новий самозванець об'явився в Стародубі влітку 1607 р. Сучасники будували чимало припущень про його походження. У "Барнулабовской літописі" білоруський літописець найбільш достовірно називає його Богданкою, вчителем у Шклові. Саме він став новим ставлеником польських інтервентів. У травні 1608 р. царські війська були розгромлені під Волховом, і Лжедмитрій II на чолі великих загонів польських і литовських магнатів рушив на Москву. По дорозі до нього приєдналися недавні болотниковцы, а також козацькі загони Івана Заруцького. На початку червня 1608 р. війська нового самозванця підійшли до Москви, але, зазнавши поразки у Хімок і на Пресні, встали укріпленим табором в селі Тушино, від назви якого Лжедмитрій II отримав прізвисько "Тушинський злодій". Почалася облога столиці. Частина московської знаті перекинулася від царя Василя Шуйського до нового претендента на російський стежок, в Тушино почали діяти свої Боярська дума і накази. Захопивши у жовтні 1608 р. Ростов, польські загони взяли в полон митрополита Філарета (Романова) і, привізши його в Тушино, проголосили патріархом. Відпущена з Москви в липні 1608 р. за умовами перемир'я з поляками Марина Мнішек і її батько також опинилися в Тушино, тут вона і визнала в новому самозванця свого чоловіка.

В цей період в країні фактично встановився режим двовладдя. Загони тушинцев контролювали значну територію Російської держави, грабуючи і руйнуючи населення. У самому тушинському таборі самозванцем повністю управляли вожді польських загонів. Їх розбійні дії отримували збройний опір місцевих селян і городян. 16 місяців (з вересня 1608 по січень 1610) польсько-литовські загони Яна Сапеги брали в облогу Троїце-Сергієв монастир, але його захисники відбили всі напади ворога.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Боярський цар Василь Шуйський. Іноземна інтервенція
Правління Анни Іванівни (1730-1740)
Форма правління
Зовнішня політика Василя III
Правління Івана ІІІ
Лжедмитрій II - Тушинський злодій
"Тушинський злодій"
"Тушинський злодій"
Повстання в Москві і воцаріння Лжедмитрія I
Початок Смути. Лжедмитрій I
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси