Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Кримінальне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 18. ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ (ПОКАРАННЯ) ПІДСТАВИ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Поняття, загальні підстави та умови звільнення від кримінальної відповідальності (покарання)

Звільнення від кримінальної відповідальності та (або) покарання - це умовне або безумовне припинення утримання особи, яка вчинила передбачене кримінальним законом діяння, в сфері кримінально-процесуального або кримінально-виконавчого провадження у зв'язку з рішенням держави в особі компетентних органів (дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду) про недоцільність призначення або подальшого застосування до цієї особи заходів кримінального покарання. Таке звільнення процесуально виражається, наприклад, в припиненні дізнавачем за згодою прокурора кримінальної справи щодо особи, обвинуваченої у вчиненні злочину середньої тяжкості, внаслідок примирення з потерпілим (див. ст. 76 КК, ст. 25 КПК), винесення суддею постанови про умовно-дострокове звільнення відбуває кримінальне покарання особи (див. ст. 79 КК, п. 4 ст. 397 КПК).

Інститут звільнення від кримінальної відповідальності (покарання) будується з різновидів загальних (теоретичних) і спеціальних (тобто нормативних - відображених у статтях КК) підстав, а також з умов звільнення (рис. 13).

Рис. 13. Інститут звільнення від кримінальної відповідальності (покарання)

Загальні (теоретичні) підстави:

o суб'єктивне - втрачена або знижена суспільна небезпечність особи, яка вчинила передбачене кримінальним законом діяння;

o об'єктивне - втрачена або знижена суспільна небезпека (шкідливість) діяння цієї особи до моменту звільнення від кримінальної відповідальності (покарання).

Наприклад, загальна підстава звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям (див. ч. 1 ст. 75 КК, ч. 1 ст. 28 КПК) - знижена суспільна небезпечність особи, яка вчинила злочинне діяння, яка виразилася в явці з повинною, сприяння розкриттю і розслідуванню злочину, і знижена суспільна небезпека (шкідливість) діяння, яка виразилася у відшкодуванні завданої злочином шкоди, загладжуванні заподіяної злочином шкоди іншим чином.

На базі теоретичних (загальних) підстав будуються нормативні (спеціальні) підстави звільнення, які складаються з сукупності умов і уособлюють диспозицію кримінально-правової норми, яка передбачає звільнення від реалізації кримінальної відповідальності та (або) покарання. Іншими словами - являють собою суму умов, описаних в статті КК.

Дані умови можуть бути двох категорій:

o при яких особа, яка вчинила передбачене кримінальним законом діяння, звільняється від кримінальної відповідальності або покарання;

o під які зазначена особа може бути попередньо, до прийняття остаточного рішення судом, звільнено від кримінальної відповідальності або покарання.

Наприклад, знижена суспільна небезпека діяльно розкаявся особи визначається сукупністю таких умов, при яких можливо звільнення від кримінальної відповідальності: вчинення злочину вперше, добровільною явкою з повинною, сприянням розкриттю і розслідуванню злочину.

Знижена суспільна небезпека (шкідливість) вчиненого цією особою діяння визначається сукупністю таких умов, при яких можливо звільнення від кримінальної відповідальності: вчинення злочину невеликої (середньої) тяжкості, відшкодуванням заподіяної шкоди, загладжуванням іншим чином заподіяної злочином шкоди.

Отже, нормативне підставу звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям визначено диспозицією норми, відображеної ст. 75 КК, яка складається з сукупності умов, при наявності яких можливо звільнення. Умови, під які можливо звільнення, мають місце в ст. 73, 79, 82 КК.

Слід мати на увазі, що змінюватись в залежності від конкретного злочинного діяння можуть лише суб'єктивні умови звільнення від кримінальної відповідальності [до тих пір, поки вичерпна сукупність зазначених умов не вироблена у кримінальному законі та в актах офіційного тлумачення]. Об'єктивні умови повинні бути завжди в повному наборі. Нинішнє законодавче конструювання підстав звільнення від кримінальної відповідальності, ступінь наповненості їх відповідними умовами, на жаль, не дозволяють розглядати дані підстави як рівноцінні з підставами звільнення від кримінального покарання, наявність суб'єктивних та об'єктивних умов яких обов'язкове для правозастосування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Види нормативних підстав звільнення від кримінальної відповідальності (покарання)
ПІДСТАВИ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД КРИМІНАЛЬНОГО ПОКАРАННЯ. СУДИМІСТЬ
Умови звільнення від кримінальної відповідальності (покарання) у зв'язку із застосуванням до неповнолітнього особи примусових заходів виховного впливу
Юридичний зміст підстав звільнення від кримінального покарання, закріплених у главі 12 КК
Юридичний зміст підстав звільнення від кримінальної відповідальності
Підстави звільнення від кримінального покарання: поняття, види і значення
Види нормативних підстав звільнення від кримінальної відповідальності (покарання)
Умови звільнення від кримінальної відповідальності (покарання) у зв'язку із застосуванням до неповнолітнього особи примусових заходів виховного впливу
Підстави звільнення від кримінальної відповідальності: поняття, види і значення
Юридичний зміст підстав звільнення від кримінального покарання, закріплених у главі 12 КК
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси