Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методика проведення виробничої гімнастики з урахуванням заданих умов і характеру праці

Основні поняття. Виробнича гімнастика - це комплекси спеціальних вправ, застосовуваних у режимі робочого дня, щоб підвищити загальну і професійну працездатність, а також з метою профілактики та відновлення.

Видами (формами) виробничої гімнастики є: вступна гімнастика, фізкультурна пауза, фізкультурна хвилинка, микропауза активного відпочинку.

Ввідна гімнастика - організоване, систематичне виконання спеціально підібраних фізичних вправ перед початком робочого дня з метою якнайшвидшого врабатывания організму. Типовий комплекс вступної гімнастики складається з 6-8 вправ, близьких до робочим рухам й справляють різнобічний вплив на організм. Тривалість вступної гімнастики - 5-7 хв.

Фізкультурна пауза - виконання фізичних вправ, складених з урахуванням особливостей конкретного виду трудової діяльності. Фізкультурна пауза дозволяє попередити наступаюче стомлення і забезпечити підтримку певного рівня працездатності. Тривалість фізкультурної паузи - не більше 5-10 хв.

Фізкультурна хвилинка відноситься до малих форм активного відпочинку. Це індивідуальна форма короткочасної фізкультурної паузи для локального впливу на стомлену групу м'язів. Вона складається з 2-3 вправ і проводиться протягом робочого дня кілька разів по 1 -2 хв безпосередньо на робочому місці.

Микропауза активного відпочинку - це сама коротка форма виробничої гімнастики, що триває всього 20-30 с. Мета микропауз - послабити загальне чи локальне стомлення шляхом часткового зниження або підвищення збудливості центральної нервової системи. У микропаузах використовуються м'язові напруги і розслаблення, які можна багаторазово застосовувати протягом робочого дня. Використовуються прийоми самомасажу.

Методика складання та проведення виробничої гімнастики. При практичному проведенні робіт з профілактики стомлення, стресових станів протягом робочого дня доцільно зміст вступної гімнастики включати фізичні вправи, подібні за структурою, темпу і ритму з професійними трудовими рухами. У цьому випадку ввідна гімнастика готує нервово-м'язовий апарат до виконання майбутньої роботи (так само, як і в спортивній розминці) і створює оптимальне функціональне стан. В комплекс вступної гімнастики включаються вправи як загального, так і спеціального впливу на функції, які безпосередньо беруть участь в робочому процесі.

Фізкультурні паузи чи фізкультурні хвилини проводяться на робочих місцях або поблизу з ними 3-4 рази протягом робочого дня, тривалістю 1-3 хв. Вправи, що виконуються під час фізкультурної паузи, визначаються самостійно в залежності від відпущення тих чи інших ознак стомлення або організовано, за графіком, у спеціально обладнаній кімнаті активного відпочинку або кабінеті психофізичного розвантаження.

У ряді сучасних підприємств, установ чинності складних технологічних особливостей проведення вступної гімнастики, а в більшості випадків і фізкультурної паузи не представляється можливим. В таких випадках доцільно використовувати фізкультурні хвилинки і микропаузы активного відпочинку. Функції вступної гімнастики може успішно замінити спеціально розроблений комплекс ранкової гімнастики.

Розглянемо комплекси вправ, які рекомендовані для включення у фізкультурну паузу, фізкультурну хвилинку для представників інтелектуальних видів діяльності (економісти, програмісти, юристи, офісні працівники тощо). Всі ці види праці відбуваються у вимушеній позі сидячи, характеризуються високою нервово-емоційною напруженістю, гіподинамією, необхідністю зберігати протягом робочого дня сталий увагу. При цьому необхідно підтримувати професійну працездатність протягом усього робочого дня. Для досягнення цієї мети слід своєчасно віддаляти або ліквідувати виникають протягом робочого дня ознаки локального або загального стомлення. Вирішення цього завдання служать фізкультурні паузи (фізкультурні хвилинки) на робочих місцях, здійснювані 3-4 рази протягом восьмигодинного робочого дня тривалістю 1-3 хв.

Фізкультурна пауза. Вправи, що виконуються протягом фізкультурної паузи, визначаються самостійно в залежності від відчуття тих чи інших ознак стомлення. При цьому виконується 5-6 вправ, індивідуально вибраних з нижче запропонованого комплексу (див. рис. 14.4.1).

1. І. п. сидячи, руки на пояс. Нахилити голову назад і сильно напружити м'язи шиї. Опустити голову на груди, розслабити м'язи. Виконати 4 рази.

2. І. п. сидячи, руки на пояс. Виконати поворот тулуба вліво з відведенням і невеликим ривком тому лівої прямої руки. Повернутися в і. п. Потім виконати те ж в іншу сторону. Повторити 4-6 разів.

Рис. 14.4.1. Приблизний комплекс фізкультурної паузи для працівників розумової праці

3. І. п. сидячи, руки внизу. Повільно, через сторони підняти руки вгору, потягнутися, випрямити хребет - вдих. Опустити руки, розслабитися - видих. Виконати 5-6 разів.

4. І. п. - стоячи, руки зігнуті в ліктях, кисті в кулаки. По черзі, випрямляючи і згинаючи руки, виконати 6 "ударів кулаками вгору. Потім нахилити голову назад, руки розслаблено опустити вниз і потрясти кистями. Повторити 2-4 рази.

5. І. п. - стійка ноги нарізно, руки на пояс. Полуприседая, виконати кругові рухи зігнутими ногами, тулубом. Потім виконати те ж в іншу сторону. Повторити 6-8 разів.

6. І. п. - стоячи спиною впритул до спинки стільця і взявшись за неї з боків прямими руками. Зробити крок лівою вперед, не відпускаючи спинку стільця, прогнутися; повернутися в в. п. Виконати те ж з кроком правої ноги. Повторити 6-8 разів.

7. І. п. - упор на сидіння стільця стоячи зігнувшись. Не згинаючи рук, "провалитися" в плечових суглобах. Повернутися в і. п. Повторити 8-10 разів. Випрямитися, розслабити руки, потрясти ними.

8. І. п. - упор сидячи на краю стільця. Згинаючи руки, виконати полуприсед або сидячи, виводячи тулуб вперед. Повернутися в і. п. Повторити 6-8 разів. Потім сісти на стілець, опустити руки вниз, розслабити їх і потрясти кистями.

9. І. п. сидячи на стільці, руки зігнуті перед грудьми, долоні з'єднані: права пальцями вгору, ліва пальцями вниз. Зробити 3 пружних натискання на кисті. Опустити руки вниз, розслабити м'язи. Виконати те ж, але помінявши положення долонь. Повторити 6-8 разів.

В цілях підтримки стійкого інтересу до занять фізичними вправами у процесі робочого дня і збереження їх ефективності слід періодично вводити в подібний комплекс фізкультурної паузи нові вправи. Наведемо додатковий перелік вправ, рекомендований для включення в комплекс фізкультурної паузи:

1. І. п. - стоячи (сидячи). Виконати кругові рухи голови праворуч-ліворуч, ліворуч-праворуч, нахили голови вперед, назад, вправо, вліво, повороти голови вправо-вліво (див. рис. 14.4.2).

2. І. п. сидячи, руки на пояс. Підняти прямі руки вгору, прогнутися - вдих. Повернутися в і. п. - видих (див. рис. 14.4.3).

3. І. п. сидячи, руки в замок за головою, ноги трохи в сторони. Розводячи лікті, прогнутися і нахилити голову назад, протидіючи руками, - вдих. Повернутися в і. п. - видих (див. рис. 14.4.4).

4. І. п. сидячи, руки в замок за головою, лікті вперед, прогнути спину, плечі трохи подати вперед. Виконати повороти тулуба вправо-вліво з розведенням ліктів в сторони. Поворот тулуба - вдих, повернутися в і. п. - видих (див. рис. 14.4.5).

5. І. п. сидячи, руки на пояс, спину прогнути. Виконати кругові рухи плечей, піднімання-опускання (одночасний, почерговий), зведення-розведення. Дихання довільне (див. рис. 14.4.6).

Рис. 14.4.2. Кругові рухи, нахили голови

Рис. 14.4.3. Вправи у потягуванні

Рис. 14.4.4. Нахили голови з протидією рук

6. І. п. сидячи (стоячи), руки до плечей, прогнути спину, плечі трохи подати вперед. Виконати кругові рухи в плечових суглобах зігнутими руками. Слідкувати за ритмом дихання: 2-3 кругові рухи - вдих, 1-2 - видих (див. рис. 14.4.7).

7. І. п. сидячи, руки на пояс, прогнути спину, плечі трохи подати вперед. Виконати нахили тулуба в сторону з підніманням різнойменної руки вгору. І. п. - вдих, нахил в сторону - видих (див. рис. 14.4.8).

Рис. 14.4.5. Повороти тулуба

Рис. 14.4.6. Кругові рухи плечей

Рис. 14.4.7. Кругові рухи зігнутих у ліктях рук

8. І. п. сидячи, руки до грудей. Розвести руки в сторони - вдих, повернутися в і. п. - видих (див. рис. 14.4.9.).

9. І. п. сидячи, руки перед грудьми в замок. Виконати кругові рухи рук вперед-назад. 2-3 кругові рухи - вдих, 1-2 - видих (див. рис. 14.4.10).

Рис. 14.4.8. Нахили в сторони з ривками рук

Рис. 14.4.9. Розведення рук в сторони

Рис. 14.4.10. Кругові рухи зігнутих в ліктях і взятих у замок рук

10. І. п. сидячи, руки покласти долонями на стіл. Натиснути руками на стіл, тримати 5-6 с. Повторити кілька разів. Дихання довільне (див. рис. 14.4.11).

11. І. в. - сидячи, руками впертися знизу в кришку столу. Натиснути руками знизу на кришку столу, тримати 5-6 с. Повторити кілька разів (див. рис. 14.4.12).

12. І. п. сидячи, руки на пояс, прогнути спину, плечі трохи подати вперед. Виконати нахили тулуба в сторони, вага тіла при цьому переносити на протилежний стороні нахилу сідницю, одночасно напружити іншу сідницю протягом 5-6 с. Нахил в бік - вдих, повернутися в і. п. - видих (див. рис. 14.4.13).

13. І. п. сидячи, руки внизу. Поперемінно підтягнути до грудей зігнуту ногу, притискаючи її до себе руками і напружуючи м'язи протягом 3-5 с. В. п. - вдих, підтягування ноги - видих (див. рис. 14.4.14).

Рис. 14.4.11. Натискання долонями на стіл зверху-вниз

Рис. 14.4.12. Натискання долонями на стіл знизу-вгору

Рис. 14.4.13. Перенесення ваги тіла з лівої сідниці на праву

14. І. п. - основна стійка. Ходьба на місці з високим підніманням стегна в темпі 80-90 кроків хв. Виконувати протягом 20-30 с (див. рис. 14.4.15).

15. І. п. - стоячи, руками взятися за спинку стільця ззаду. Виконати присідання. І. п. - вдих, присідання - видих (див. рис. 14.4.16).

16. І. п. - стоячи в випаді лівою (правою) ногою у стільця, тримаючись однойменної випаду рукою за стілець, інша рука на поясі. Виконати пружні присідання зі зміною положення ніг (див. рис. 14.3.17).

17. І. п. - основна стійка. Виконати нахил вперед, руками торкнутися носків ніг, повернутися в і. п.. Виконати присідання, руки вперед, повернутися в і. п. І. п. - вдих, нахил і присідання - видих (див. рис. 14.4.18).

Рис. 14.4.14. Підтягування ніг до грудей

Рис. 14.4.15. Ходьба з високим підніманням стегна

Рис. 14.4.16. Присідання з опорою рук

Рис. 14.4.17. Випади з опорою руки об стілець

Рис. 14.4.18. Почергові нахили, присідання

18. І. п. - стоячи на відстані 80-120 см від стільця, руки в упорі на його спинці. Згинати-розгинати руки. І. п. - вдих, згинання-розгинання - видих (див. рис. 14.4.19).

19. І. п. - стоячи, розслаблені руки внизу. Руки через сторони підняти повільно вгору, піднятися на носки, зробити глибокий вдих; з видихом виконати нахил вперед, розслабити і опустити руки вниз (див. мал. 14.4.20).

Спеціальні вправи, що розслаблюють м'язи очей, що знижують їх напругу, поліпшують кровопостачання очей і циркуляцію внутрішньоочної рідини створюють сприятливі умови для функціонування органів зору, попереджають наступ втоми, перенапруження.

Рис. 14.4.19. Згинання-расгибание рук в упорі про спинку стільця

Рис. 14.4.20. Дихальна вправа

Фізкультурна хвилинка при стомленні очей.

1. І. п. сидячи. Закрити очі, розслабитися, посидіти 10-15 с (див. рис. 14.4.21).

2. І. п. сидячи. Виконати рухи очними яблуками по черзі вправо-вгору, вліво-вгору, вправо-вниз, вліво-вниз. Виконувати 18-20 с (див. рис. 14.4.22).

Рис. 14.4.21. Розслаблення

Рис. 14.4.22. Почергові рухи очними яблуками

3. І. п. сидячи. Подивитися одночасно двома очима на кінчик носа 2-3 с, подивитися далеко вперед 3-5 с (див. рис. 14.4.23).

4. І. п. сидячи з закритими очима. Виконати кругові рухи очними яблуками вправо і вліво (див. рис. 14.4.24).

Рис. 14.4.23. Почерговий погляд

Рис. 14.4.24. Кругові рухи

5. І. п. сидячи. З напругою закрити очі, потім широко відкрити очі, повторити 3-5 разів, посидіти із закритими очима 10-15 с (див. рис. 14.4.25).

6. І. п. сидячи з закритими очима. Зробити легке надавливающее рух подушечками пальців на очні яблука, потім відпустити їх. Посидіти 10-15 с (див. рис. 14.4.26).

7. І. п. сидячи з закритими очима. Провести самомасаж надбрівних дуг і нижній частині очниць, роблячи пальцями легкі кругові погладжування від носа назовні 20-30 с. Посидіти спокійно з закритими очима 10-15 с (див. рис. 14.4.27).

Рис. 14.4.25. Почергові відкривання і закривання очей

Рис. 14.4.26. Натискання

Рис. 14.4.27. Погладжування

8. Виконати пальмінг, великі і пальцеві повороти (див. рис. 14.4.28). Техніку виконання див. в методико-практичному занятті 12.5.

Рис. 14.4.28. Пальмінг, великі повороти, пальцеві повороти

Фізкультурна хвилинка ізометрична.

Фізкультурна хвилинка, що складається з вправ в самосопротивлении і напрузі окремих м'язових груп, ефективно знімає стан гальмування з нервових центрів і активізує діяльність нервової системи. Під час виконання вправ слід чергувати м'язові напруги протягом 10-15 с з повним м'язовим розслабленням. Тривалість відпочинку 10-20 с. Ізометрична фізкультурна хвилинка не вимагає великого часу для виконання, складається з простих, доступних, але ефективних зняття напруги і втоми вправ.

1. І. п. сидячи, сперся об стіл, підперши голову руками. Напружуючи всі м'язи, натискати головою на долоні. Розслабити м'язи. Повторити 3-4 рази (див. рис. 14.4.29).

2. І. п. сидячи або стоячи, руки зігнути перед грудьми, уперши кулак однієї руки в долоню іншої. Напружуючи м'язи плечового поясу і рук, натискати кулаком на долоню. Розслабити м'язи. Повторити 3-4 рази. Напруга утримувати 10-15 с, розслаблення - 15-20 с (див. рис. 14.4.30).

3. І. п. сидячи або стоячи, руки зігнути перед грудьми, зчепивши пальці. Напружуючи м'язи плечового поясу і рук, прагнути роз'єднати руки. Розслабити м'язи, руки вниз. Повторити 3-4 рази (див. рис. 14.4.31).

Рис. 14.4.29. Натискання головою на долоні

Рис. 14.4.30. Почергове натискання кулаком однієї руки в долоню іншої

Рис. 14.4.31. Ізометричне роз'єднання пальців рук

4. І. п. сидячи або стоячи. Натискати долонею на голову, прагнучи її нахилити. Розслабити м'язи, руку опустити. Те ж іншою рукою. Повторити 2-3 рази (див. рис. 14.4.32).

5. І. п. сидячи або стоячи, підперши долонею голову в підборіддя. Натиснути головою на долоню. Розслабити м'язи. Повторити 3-4 рази (див. рис. 14.4.33).

Рис. 14.4.32. Почергове натискання долонею на голову

Рис. 14.4.33. Натискання підборіддям на долоню

Фізкультурна хвилинка для зняття стомлення з плечового поясу та рук (див. рис. 14.4.34).

1. І. п. сидячи, руки вперед, долоні з'єднати. Згинаючи руки в ліктях, не роз'єднуючи долоні, повернути кисті пальцями до грудей. Повернутися в і. п. Повторити 6-8 разів.

2. І. п. сидячи, руки до плечей. Повільно нахиляючись, лікті опустити вниз - видих. Повільно повернутися у в. п. - вдих. Повторити 6-8 разів.

Рис. 14.4.34. Комплекс вправ фізкультурної хвилинки для зняття напруги з плечового поясу та рук

3. І. п. сидячи, руки внизу. Підняти і розвести руки в сторони. Підняти плечові суглоби (лопатки). Опустити плечові суглоби. Розслаблено опустити руки вниз. Повторити 3-4 рази.

4. І. п. сидячи, руки в сторони, вгору, долоні назовні. Зігнути руки, кисті в кулак, повернути руки передпліччя вниз, зробити два ривка тому. Повернутися в і. п. Повторити 4-6 разів.

5. І. п. - основна стійка. Витягнути руки вперед, кисті переплести. Встати на носки, підняти руки вгору долонями назовні. Руки розвести в боки долонями догори. Опустити руки вниз. Повторити 6-8 разів.

6. І. п. - основна стійка. Зробити коло правою рукою вперед з поворотом тулуба і голови праворуч (стежити за рухом кисті). Виконати те ж лівою рукою з поворотом наліво. Повторити 4-6 разів.

7. І. п. - стійка ноги нарізно, руки зігнуті перед грудьми, кисті в кулак. Виконати поворот тулуба вліво з "ударом" правою рукою вперед. Повернутися в і. п. Виконати те ж в іншу сторону. Повторити 6-8 разів.

8. І. п. - основна стійка. Розвести руки в сторони, тулуб і голову повернути ліворуч. Підняти руки вгору, подивитися вгору. Закласти руки за голову. Повернутися в і. п. Повторити 4-6 разів у кожну сторону.

Фізкультурна хвилинка для зняття стомлення з тулуба і ніг (див. рис. 14.4.35).

1. І. п. сидячи, руки на пояс. Випрямити ноги під столом і сильно відтягнути носки. Затримати положення. Взяти шкарпетки на себе. Затримати положення. Струснути розслабленими ногами, поставити стопи на підлогу. Повторити 4-6 разів (див. рис. 14.4.35, а).

Встати зі стільця і виконати 10 піднімання на носки. Знову сісти і струснути розслабленими ногами (див. рис. 14.4.35, б).

2. І. в. - сидячи, взявшись руками за сидіння збоку. Ноги зігнути під стілець і натискати носками в підлогу, одночасно тягнути сидіння вгору. Повернутися в і. п., розслабити м'язи. Повторити 2-3 рази.

3. І. п. - упор сидячи на краю стільця, прямі ноги на підлозі. Випрямити тулуб і прогнутися. Злегка зігнутися і "провалитися" в плечових суглобах. Випрямитися і прогнутися (груди вперед), голову назад не нахиляти. Повернутися в і. п. Повторити 4-6 разів. Потім сісти, розслабити м'язи рук, ніг і тулуба.

Рис. 14.4.35. Комплекс вправ фізкультурної хвилинки для зняття стомлення з тулуба і ніг

4. І. п. сидячи, руки внизу. Витягнути ноги вперед, руки підняти вгору, потягнутися; розслабити м'язи тулуба і ніг, нахилитися вперед, руки опустити". Повторити 2-3 рази.

5. І. п. - стійка ноги нарізно, руки вгору і в сторони. Виконати поворот тулуба вправо, руки розвести в сторони. Потім виконати нахил вперед до правої ноги. Повернутися в в. п. те ж в іншу сторону. Повторити 4-6 разів. Струсити по черзі розслабленими ногами.

6. І. п. - основна стійка. Виконати мах лівою ногою вперед-вправо, руки розвести в сторони. Приставити ліву ногу до правої, дугами донизу схрестити руки перед грудьми, голову нахилити вперед. Виконати те ж в іншу сторону. Повторити 4-6 разів.

7. І. п. - стійка на лівій нозі, права нога вперед на носок, руки на пояс. Зігнути праву ногу вперед. Розігнути її вниз з легким ударом, як би відштовхуючись полупальцами від підлоги. Виконати те ж іншою ногою. Повторити по 3-4 рази правою і лівою ногами.

8. І. п. - стійка на правій нозі, ліва нога вперед на носок, руки на пояс. Зігнути ліву ногу вперед. Відвести її в бік, руки розвести в сторони. Повернути ліву ногу коліном вперед так, щоб гомілка була горизонтальною. Поставити ліву ногу назад на носок. Повторити 3-4 рази. Те ж, стоячи на лівій нозі.

9. І. п. - стоячи, руки до плечей. Встати на носки, підняти руки вгору. Виконати два пружні присідання, руки покласти на коліна. Повторити 6-8 разів.

10. І. п. - стійка на правій нозі, ліва нога в сторону на носок, руки на пояс. Ковзаючи по підлозі ногою, ліву ногу вперед, убік, назад і в в. п. Виконати те ж, стоячи на лівій нозі. Повторити 4-6 разів.

Фізкультурна микропауза.

Вона підвищує розумову працездатність шляхом активізації нервових центрів, зняття надмірної збудливості, а також шляхом посилення мозкового і перифиричного кровообігу. Фізкультурні микропаузы треба виконувати часто, незалежно від застосування інших форм виробничої гімнастики. Фізкультурна микропауза виконується безпосередньо під час роботи і може складатися з наступних вправ.

1. І. п. сидячи. Закрити очі, сильно стиснути повіки на 5 с. Відкрити очі та подивитися вдалечінь. Знову закрити очі, стиснувши повіки на 5 с. Відкрити очі і подивитися на кінчик носа (див. рис. 14.4.36).

2. І. п. сидячи. Опустити голову і перекочувати її без напруги в сторони (див. рис. 14.4.37).

Рис. 14.4.36. Різноспрямовані рухи очних яблук

Рис. 14.4.37. Перекочування голови в сторони

3. І. п. сидячи. Передати вагу тіла на праву сідницю. Зробити те ж на ліву (див. рис. 14.4.38, а). Передати вагу тіла назад. Зробити те ж вперед (див. рис. 14.4.38, б).

Рис. 14.4.38. Перенесення ваги тіла: а - на праву (ліву) ногу; б - вперед-назад

Організація і зміст методико-практичного заняття.

Мета: оволодіти методикою складання та проведення виробничої гімнастики з урахуванням умов і характеру праці.

Обладнання: малюнки із зразковими комплексами виробничої гімнастики, стілець, протокол заняття.

Хід заняття.

1. Викладач коротко повідомляє мету, завдання та структуру заняття, знайомить з основними поняттями "виробнича гімнастика", "вступна гімнастика", "фізкультурна пауза", "фізкультурна хвилинка", розкриває особливості методики складання та проведення виробничої гімнастики з урахуванням умов і характеру праці майбутньої професії присутніх на навчальному занятті студентів.

2. Підготовлений студент виконує під керівництвом викладача окремі фізичні вправи, що включаються в зміст вступної гімнастики, фізкультурної паузи, фізкультурної хвилини. Обговорюється техніка виконання, послідовність вправ.

3. Підготовлений студент виконує фізичні вправи, вибірково спрямовані на зняття втоми окремих груп м'язів: очей, ніг, спини, рук.

4. Записується (зарисовывается) ряд фізичних вправ для включення в комплекс фізкультурної паузи.

5. Обговорюються результати методико-практичного заняття.

Домашнє завдання: самостійно розробити і систематично виконувати комплекс фізкультурної хвилинки та фізкультурної паузи в цілях збереження і підвищення навчальної працездатності.

В результаті даного заняття студенти повинні:

знати основи методики виробничої гімнастики в залежності від умов і характеру праці;

вміти скласти та провести виробничу гімнастику, враховуючи особливості трудової діяльності.

Протокол заняття

Тема: методика проведення виробничої гімнастики з урахуванням заданих умов і характеру праці

Студент

Спортивна спеціалізація

Форма і характер праці

Спрямованість

вправ

Зміст

вправ

Дозування

Організаційно-методичні вказівки

Для зняття втоми" очей

1.

2.

3.

Для розслаблення м'язів шиї і верхнього плечового поясу

1.

2.

3.

Для зняття втоми спини

1.

2.

3.

Для зняття втоми м'язів ніг

1.

2.

3.

Для зняття загальної втоми

1.

2.

3.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методика коррегирующей гімнастики для очей
Методика перевірки основних комплексів робіт з обліку матеріально-виробничих запасів
Методика аудиторської перевірки обліку матеріально-виробничих запасів
Методика проведення аудиту і документальне оформлення результатів аудиторської перевірки
МЕТОДИКА ОБЛІКУ МАЙНА ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ДЖЕРЕЛ
Методика аудиторської перевірки обліку розрахунків з персоналом по оплаті праці
Забезпечення безпечних умов праці при використанні офісної техніки
Підвищення стійкості та надійності функціонування житлових і виробничих об'єктів в умовах виникнення надзвичайних ситуацій
ОБЛІК ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ
Структура та основні умови проведення успішної презентації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси