Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

-1923 роки

В цей період значно розширюється тематичний коло поезії Ахматової в її нових книгах: "Біла зграя" (1917), "Подорожник" (1921), "Аппо Domini. МСМХХ" (1922, друге, доповнене видання - 1923). Це не означає, що любовна тема відступає в них на другий план, змінюється сама героїня. В ранній ліриці поета переважали ситуації урочистості чоловіка над героїнею, яка опинилася у нього в любовному полоні. Тепер героїня Ахматової все частіше виступає в образі сильної жінки, здатної не тільки па благання, але і на вимогу ("Чорніє дорога приморського саду...", 1911), опір чужій волі ("він Був ревнивим, тривожним і ніжним...", 1914). Тепер вона в силах вигукнути у відповідь коханому: "Тобі покірною? Ти збожеволів! / Покірна я одного Господній волі" (1921). Остання застереження не випадкова: змінюється не тільки позиція героїні по відношенню до любові, змінюється розуміння поетом його призначення, нерідко суперечить прагненню до простого людського щастя. Для Ахматової в цей період не ближче акмеистическое розуміння поета як майстра, ремісника вірша (а адже її творчий шлях починався в гуртку "Цех поетів", в якому відточували свою поетичну майстерність майбутні акмеїстів). Нині вона повертається до пушкінського осмислення поета як пророка, боговдохновенного проповідника і віщуна, чиє слово має не тільки профетической, але і магічною силою ("Нам свіжість слів і почуття простоту...", 1915). І не випадково лірична героїня одного з віршів Ахматової з гіркотою вигукне:

Я загибель накликала милим, І гинули один за іншим. О, горе мені! Ці могили Передбачені словом моїм.

("Я загибель накликала милим", осінь 1921)

Але якщо натхнення, як і дар пророцтва, дається зверху, то у своєму земному бутті поет відчуває себе плоть від плоті народу і пам'ятає, що в А. С. Пушкіна "дар всевідання" була дана пророку в ім'я того, щоб "дієсловом палити серця людей". У поезію Ахматової приходить тема, яка пройде червоною ниткою через все її подальше творчість: поет - голос свого парода. Раніше союз "Ми" у ліриці Ахматової або об'єднував героїню з її коханим ("Ми хотіли борошна жалящей / Замість безтурботного щастя..."), або дозволяв їй говорити від імені тієї богемного середовища, яку вона представляла ("Всі ми бражники тут, блудниці, / Як невесело разом нам!"). Тепер це "ми" все частіше вимовляється від імені всього народу або, принаймні, тієї його частини, що опинилася в заручниках "Цього Двадцятого Століття", але вирішила поділити з народом його долю ("Думали, бідні ми...", 1915; "Все розкрадено, віддане, продано...", 1921).

Взагалі, тема вигнання і еміграції, одна з найболючіших в цей період для поета, мала для Ахматової і інтимне звучання, оскільки її друг Борис Анреп вирішив покинути країну і наполегливо кликав Ахматову з собою. Деякі вірші цього періоду - відповідь Анрепу, спір з його фатальним вибором ("Ти - відступник; за острів зелений...", 1917). Рішення залишитися на батьківщині і розділити зі своїм народом його долю - принципова для Ахматової і корениться в її акмеистической переконаності в тому, що безглуздо намагатися обдурити, переграти долю. Кожна людина, а тим більше поет, глибоко закорінений у рідній культурі і його епоху, і розрив з ними не просто безнравствен - згубний для його душі. Відхиляючи можливість еміграції, вона стверджує своє рішення як категоричний моральний вибір:

Не з тими я, хто кинув землю На поталу ворогам. Їхніх грубих лестощів я не внемлю, Їм пісень я своїх не дам.

Але вічно жниварок мені вигнанець, Як в'язень, як хворий. Темна твоя дорога, мандрівник, Полином пахне хліб чужий.

("Не з тими я, хто кинув землю...", 1921)

Та ж думка звучить у цілому ряді віршів поета ("Коли у тузі самогубства...", 1917; "Петроград, 1919", 1919; "Лотова дружина", 1922-1924).

В одних віршах цього періоду голос ліричної героїні Ахматової зливається з хоровим "ми", втілюючи образ народного поета. В інших творах ліричний "Я" зберігається, вбираючи в себе автобіографічні риси, однак це не позбавляє його загальності і народності звучання. Секрет такого сполучення особистого й загального полягає в тому, що вірші Ахматової в цей період отримують додаткові смислові виміри, не настільки явно присутні в її ранній творчості. По-перше, це вимір мифопоэтическое: багато образи лірики Ахматової вже не просто допускають, але вимагають для адекватного розуміння проекції на коло народних традицій і вірувань, пов'язаних як з повсякденним життям народу, так і з його міфологічними уявленнями. Наприклад, у вірші "Краще б мені коломийки завзято выкликать..." (1914) у рядках "І пішовши, обійнявшись, на ніч овсы, / Втратити б стрічку з тугою коси" характерна ахматовская деталь - "стрічка з коси" - припускає знання читачем зв'язку між расплетением коси і шлюбним обрядом.

Інший важливий "код" лірики Ахматової цих років - біблійно-євангельський. Вона може безпосередньо звертатися до біблійних сюжетів, вбачаючи в них архетипічні ситуації, вічно повертається в новому вигляді в різні епохи: вгадування "вікового прототипу" подій сьогоднішнього дня висвітлює їх вневременный, вічний сенс (цикл "Біблійні вірші"). Однак біблійно-євангельський вимір може бути заховане в підтекст вірша, вимагаючи від читача самостійного його виявлення, здатності дізнаватися, наприклад, за темою еміграції біблійну тему результату праведників ("Коли у тузі самогубства...", осінь 1917) або євангельський заповіт в імперативах:

Не пристращайся ні дружини, ні до будинку, У своєї дитини хліб візьми. Щоб віддати його чужому,

І будь слугою смиреннейшим того, Хто був твоїм непроглядним супостатом...

("Земний огорожею серця не томи...", 1921)

Втім, особливо цікаві (і звичайні) для Ахматової ситуації, коли погляд героїні набуває народно-християнські риси, інтегруючи в собі народну моральність з євангельськими заповідями, природно-миерологические образи - з християнською образністю народної віри. У такому разі інтонаційно вірші Ахматової можуть зближуватися з фольклорним плачем або причетом. Такі, наприклад, вірші, присвячені пам'яті А. А. Блоку, пронизані ремінісценціями з його творчості ("А Смоленська нині іменинниця...", 1921). Або вірш "Голосіння" (1922), початок якого відсилає до рядків Псалтирі: "...поклонитеся Господеви у дворі святем Його" (Пс, XXVII, 2). Цілий ряд віршів Ахматової в цей період набуває молитовні риси ("Молитва", 1915; "Мені не треба щастя малого...", 1914; "І ось одна залишилася я...", 1917). Її героїня ввіряє себе в руки Господа, у вірі й молитві знаходячи заспокоєння і смирення перед фатальними подіями тих років. І не випадковий вибір назви для п'ятого збірки віршів - "Аппо Domini", тобто "В літо Господнє". Це латинське вираження, з одного боку, анаграммирует ім'я автора - Ганна, а з іншого - задає особливу, християнську систему координат, в якій навіть фатальний 1921-й, рік нестерпних випробувань і втрат, набуває вищий сенс, коли всі випробування і втрати сприймаються як знаки Божого Промислу.

Історіософські роздуми поета відбилися в вірші "Все розкрадено, віддане, продано...", одному з кращих в даний період. Вірш створений у червні 1921 р., тобто напередодні "чорного серпня", місяця, забрав життя відразу двох поетів і близьких авторові людей - Олександра Блока і Миколи Гумільова. Ліричне "ми", від якого твір написано, що характерно для даного періоду творчості Ахматової, та й не тільки для неї: можна згадати цілий ряд творів сучасників Ахматової, у яких міститься спроба осмислити наслідки вибуху в Росії катастрофи. "Пушкінському Дому" А. А. Блоку, "Так, цього пожежу ми підпалювали..." В. о. Іванова, "Сутінки свободи" О. Е. Мандельштама та ін написані від імені "ми". По суті, вірш Ахматової виражає загальне для багатьох представників російської інтелігенції осмислення подій постреволюційних років не просто як катастрофи, але як зламу світової історії. З одного боку, закінчений колишній століття, колишній світ, всі його святині потоптані (завершеність попереднього етапу світової історії підкреслюється минулим часом, в якому написані рядки першого катрена); показові образи загибелі матеріального світу, приватної сфери людини ("розвалені, брудні будинки"). З іншого боку, виникає загальне радісне передчуття настання принципово нових часів, чудового оновлення буття - звідси фантастичні образи "нових сузір'їв", "небувалого під містом" лісу, що віє "дыханьями вишневими". Останній спосіб можна розуміти і метафорично (мова йде лише про солодкі аромати приміського лісу), і безпосередньо, як образ виник на підступах до вмираючого місту "вишневого лісу", тобто дикої, природного хащі з садових дерев. Оновлене буття характеризується такими ознаками, як відкритість, "распахнутость" простору вшир і вглиб (в протилежність зазнали руйнування і осквернення "домівках", традиційно символізує світ закритий, інтимний). В описі цього буття Ахматова йде слідом за символістами, які також, говорячи про "невимовному", вдавалися до допомоги субстантивированных прикметників: "чудесне", "нікому невідоме", "від століття бажане".

Таким чином, автор, глибоко переживаючи кризу колишньої цивілізації, не віддається смертного гріха відчаю чи зневіри, а навпаки, дотримуючись християнської логіці, в загибелі передчуває воскресіння, втрати - набуття, тим самим утверджуючись у правильності зробленого вибору: зберегти вірність рідній землі. Адже навіть "чорної смерті крило" всього лише "миготіло", а не запанувало на землі. Цікаво, що при абсолютній прозорості образної системи поезії воно, тим не менш, пронизане відсиланнями до цілого ряду культурних смислів. Так, образ "чорного крила смерті" пов'язаний не тільки з виглядом античного бога смерті Танатоса, але і з птахом з російських народних уявлень - вісником смерті вороном, а "вишневі дыханья лісу під містом" змушують згадати ліричну комедію А. П. Чехова "Вишневий сад", де звучить тема передчуття світлого майбутнього. Нарешті, "нові созвездья" свідчать про те, що людські долі відтепер керуються новими законами: вони вирвані з-під влади колишніх зодіакальних приречень.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поема "Про це" (1923)
Епопея "Сонце мертвих" (1923)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси