Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Культура майбутнього

В роботах "По ту сторону добра і зла. Прелюдія до філософії майбутнього" (1886) і "До генеалогії моралі" (1887) Ф. Ніцше здійснює радикальну критику цінностей європейської культури і висловлює ряд провидческих ідей, що стосуються її майбутнього. Але більше всього культура майбутнього розкрита в роботі "Весела наука" (1882, 1887), де поряд з критичними оцінками європейської культури Ф. Ніцше викладає своє розуміння культури прийдешньому. Пояснюючи назву роботи, він пише, що "вона ніби написана на мові весняного вітру: в ній є зарозумілість, занепокоєння, суперечливість, березнева погода", що "вся ця книга і є не що інше, як веселість після довгого утримання", що вона означає "сатурналії духу". У цьому світовідчутті він бачить істотну відмінність культури прийдешнього від сучасної йому культури, в якій склався "цей поганий смак, ця воля до істини, до "істини будь-яку ціну", а також "панує все ще час трагедій, час моралі і релігій". Причому, Ф. Ніцше переконаний, що цей світ вже валиться: "Ми, європейці присутні при видовище жахливого світу руїн", і, для того щоб побудувати інший світ, нам необхідно "велике здоров'я". Яким же буде цей світ? Мислитель звеличує ігровий момент в культурі, засуджуючи недавнє минуле: "Ми, врешті-решт, важкі і серйозні люди, і більше гирі, ніж люди", "ми повинні час від часу веселитися нашої дурості, щоб залишитися веселими і в нашій мудрості!".

Піддаючи критиці просвітницький проект, Ф. Ніцше пише, що "неможливо жити з істиною", "життя заради пізнання є <...> щось божевільне". Не сприяє поліпшенню людини і мистецтво, бо в традиційному мистецтві, "в афекті виявляється не людина, але його афект". Тому він формулює задачу створення іншого мистецтва в культурі майбутнього: "Всім нам потрібно бешкетне, пурхає, танцююче, насмішкувате, ребячливое і блаженне мистецтво, щоб не втратити тієї свободи над речами, якої вимагає від нас наш ідеал". Під свободою над речами Ф. Ніцше розуміє ігрові відносини з мораллю, з її сверхстрогими вимогами.

Нову культуру треба створювати не через реформу науки або мистецтва, а через перетворення моралі. Нова мораль може існувати тільки у формі міфу, а міф, за Ф. Ніцше, - основа будь-якого типу культури. Разом з руйнуванням "чуття до міфу" відмирають і історичні основи культури, цивілізації: "Без міфу всяка культура втрачає свій здоровий творчий характер природної сили: лише обставлений міфами горизонт замикає цілий культурний рух в закінчене ціле". Таким основоположним для нової моралі міфом Ф. Ніцше вважає міф про надлюдину. В основі цього міфу - образ сильної особистості, в якій витонченість розуму поєднується з природженими жорстокими інстинктами. Це сприяє тому, що така особистість, одержима волею до влади, долає опір нинішнього світу культури, з його вадами і брехнею. Втрата міфу - загибель культури, цивілізації. Сучасна європейська культура знаходиться в глибокій кризі, оскільки "міф <...> давно вже всюди лежить в паралічі і <...> скрізь досяг панування <...> оптимістичний дух <...> як зародок загибелі нашого суспільства".

Автор зазначає ознака зворотного процесу - поступового пробудження діонісійського духу. Така ознака він вбачає в реміфологізації свідомості, дионисийском натиску вагнерівської музики та ін. Міф стає більш значущим і вагомим моментом у культурі, ніж свідомість, пізнання, наука; він трактується як ключовий момент духовності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Хеджування майбутньої поставки товару
Перебудова і літературно-культурна ситуація в Росії
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Уявлення про майбутнє
Філософія перед викликами майбутнього
Майбутня ефективність діючої стратегії
Культура мовленнєвого спілкування
Культура мовленнєвого спілкування
ОБРАЗ МАЙБУТНЬОГО В ЕКОНОМІЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ ПОЧАТКУ XX СТОЛІТТЯ ТА ЕКОНОМІЧНІ КОНЦЕПЦІЇ ПЕРЕХІДНОГО ПЕРІОДУ ВІД КАПІТАЛІЗМУ ДО СОЦІАЛІЗМУ
Особливості правового регулювання майбутньої професійної діяльності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси