Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Роль споживчої експертизи в уточненні соціального адреси

Товар цінується тим дорожче, чим більше функцій він здатний виконувати. У покупців на слуху такі слогани, як "три в одному", "п'ять в одному"...

Але наукові дослідження, споживча експертиза показують, що представлена поруч виробників в якості конкурентної переваги універсальність товару в кінцевому рахунку вводить споживача в оману.

В роботі [75] представлена методика визначення соціальної адресності на прикладі напівпрофесійних цифрових фотокамер (ЦФК). В табл. 11 показана ефективність зйомки різних сюжетів різними моделями ЦФК.

Як очевидно з табл. 11, фактичні характеристики апаратів дозволяють їх ефективно використовувати тільки при зйомці окремих сюжетів, тобто одні моделі забезпечують оптимальну якість при зйомці пейзажу, інші - при репортажній зйомці і т. д. Можна не сумніватися в тому, що фірми-виробники знають, що їх продукція не є універсальною. Але їм невигідно повідомляти про обмеження у застосуванні своєї моделі.

Розроблена методика дозволила оцінити ступінь універсальності фотоапаратів. Оскільки у цій роботі ефективність зйомки оцінювалася за п'ятибальною шкалою, то ідеальна ЦФК-камера, однаково ефективна для зйомки всіх сюжетів, повинна набрати в сумі 25 балів. Звідси ступінь універсальності камери можна розрахувати як відношення суми фактично набраних нею балів до кількості балів, гіпотетично відповідних найбільш універсальною камері (в розглянутому прикладі - це 25 балів).

Як випливає з даних, наведених в табл. 12, ступінь універсальності у всіх п'яти камер коливається в межах 0,486-0,758. Найбільш універсальною є камера "Panasonic", друге місце, з невеликим відставанням, займає Sony. Найменш універсальної виявилася камера "Kodak".

Ступінь універсальності можна розглядати як додатковий критерій конкурентоспроможності. Найбільш конкурентоспроможною при зйомці таких сюжетів, як портрет, жанровий знімок і пейзаж, виявилася камера "Sony" ("три в одному").

Проблема доведення до споживача повної і достовірної інформації актуальна в торгівлі багатьма товарами.

Експертиза радиомикросистем показала: 1) мікросистема "Айва" (Aiwa - мод YCD - GPX7) відрізняється "басовито" на верхніх частотах, в ній явно їх недостатньо, а тому апарат більше підходить для прослуховування гучної ритмічної музики, насиченої сильними басами; 2) мікросистема "Філіпс" (Philips - мод МС М8/2) добре працює на середніх частотах, і тому вона призначена в першу чергу для прослуховування вокалу або інструментальних творів (пісень), але любителям "об'ємних" композицій рекомендується вибрати інший апарат.

Можна послатися на результати експертизи зразків газованих питних вод, проведеної фахівцями і лікарями в рамках програми Першого каналу "Контрольна закупівля" (від 15.01.2007). Виробники не повідомляють на етикетках про обмеження в споживанні ні по одній торговій марці води. Однак не всі досліджені зразки універсальні в застосуванні. Але думку лікарів, воду марок "Aqua Minerale" і "Bon Aqua", що є виходячи зі складу м'якими, не можна пити у великих кількостях, так як вони вимивають солі з організму.

Таблиця 11

Результати оцінки соціальної адресності

Назва

ЦФК

Вид сюжетної зйомки

Репортаж

Жанровий знімок

Макрозйомка

Краєвид

Портрет

бали

місце

бали

місце

бали

місце

бали

місце

бали

місце

Sony

3,620

2

3,782

2

3,052

4

3,908

1

4,329

1

Samsung

2,794

4

3,093

3

3,081

3

3,510

3

3,637

2

Panasonic

4,276

1

3,938

1

3,782

1

3,514

2

3,440

3

Fuji film

2,944

3

3,015

4

2,701

5

3,137

4

3,285

4

Kodak

1,804

5

1,963

5

3,649

2

2,545

5

2,284

5

Таблиця 12

Розрахунок ступеня універсальності ЦФК

Назва камери

Фактично набрана сума балів

Ступінь універсальності

Sony

18,691

0,748

Samsung

16,115

0,645

Panasonic

18,950

0,758

Fujifilm

15,082

0,603

Kodak

12,150

0,486

Ці марки рекомендуються для приготування їжі. Воду "Меркурій", яка має середню мінералізацію, також не можна пити в необмеженій кількості людей з чутливим шлунком. Такі марки, як "Шишкін ліс", "Наш продукт", рекомендуються до вживання в спеку, так як в їх складі є високий вміст солей натрію. Найбільш збалансованою виявилася вода марки "Arctic", вона придатна для застосування в будь-яких випадках.

При позиціонуванні соціального адреси має місце інша крайність - штучне зауживание адреси товару з метою привернення уваги вузького сегмента споживачів. Виробник часто адресує товари дітям, оскільки така продукція підлягає пільговому оподаткуванню. Так, запропонована "бутильована вода для дитячого харчування". Але в інформації про неї на упаковці не представлені ідентифікаційні ознаки цього товару.

Уточнення соціального адреси дозволяє не тільки поліпшити якість товару і рівень обслуговування, але і в ряді випадків знизити вартість продукту або послуги. Так, страхова компанія "Аура" (в даний час на ринку страхових послуг відома як СК "Пряме страхування") обмежила коло своїх клієнтів, прийнявши рішення про обслуговування тільки досвідчених і дорослих водіїв. Оскільки ризики потрапляння в ДТП цієї категорії нижче, то і ціна страхового поліса, пропонованого даній групі клієнтів, нижче середньоринкових цін.

Соціальна адресність визначається переважно експертним методом. Об'єктом її формування є товарно-видові конкуренти і марки-конкуренти. Цим критерієм виробники повинні задаватися на етапі проектування продукції, далі він уточнюється на етапах її виробництва і реалізації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Оцінка конкурентоспроможності в рамках споживчої експертизи, організованої журналом "Споживач"
Споживчий екстремізм
Сутність споживчого вибору на ринку.
Судово-біологічні експертизи
Порядок підписання, адреси і строки подання бухгалтерської (фінансової) звітності
Додаткові роз'яснення головуючого. Уточнення поставлених питань. Відновлення судового слідства
Теорія споживчого вибору
Теорія споживчої поведінки
Психологічні особливості споживчого сприйняття реклами
Ш. Жид і соціальна економія
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси