Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Промисловість

Найважливішим результатом первісного нагромадження капіталу стало розвиток промислового виробництва. Провідною формою його організації ставала мануфактура (від лат. manu facio - роблю руками) - підприємство, засноване приватним підприємцем з метою отримання прибутку, на якому застосовувався найману працю. Технологічною базою мануфактур був переважно ручна праця, але розділений але операціями, що різко підвищувало її продуктивність. А. Сміт підрахував, що на мануфактурі по виробництву голок продуктивність праці вище порівняно з ремісником, виготовляли аналогічну продукцію, у 200 разів.

Ремісничі цехи, спираючись на свої монопольні права, протидіяли розвитку мануфактурного виробництва, вбачаючи в них небажаних конкурентів. Мануфактурам довелося витримати боротьбу з цехами. Цехові привілеї заважали появи технічних нововведень, нових виробів і технологій. Прикладом може служити запекла боротьба, яку вели цехи Англії, Нідерландів, Франції та німецьких міст проти стрічкового ткацького верстата, панчішної в'язальної машини. Ці винаходи заборонялися, а машини знищувалися. Більш того, винахідника стрічкового верстата кинули в Данцігу в річку, а винахідник панчішної в'язальної машини змушений був тікати з Англії. У Франції цехи домагалися знищення стрічкових верстатів, і тільки прийнятий державним законодавчим зборами закон припинив практику переслідування винахідників.

Організаторами мануфактур спочатку були купці. Вони привозили сировинні напівфабрикати і роздавали їх надомникам, а потім купували у них готову продукцію. Найбільше поширення мануфактури отримали у суконному виробництві. Вовна для них привозилася з Англії або Іспанії. Це були так звані роздавальні мануфактури. Перші промислові підприємства подібного типу з'явилися в Італії та Фландрії (південній частині Нідерландів), які були провідними центрами європейської торгівлі.

Склалися два типи мануфактур: розсіяні та централізовані. На перших порах переважали розсіяні, або децентралізовані мануфактури. Вони формувалися як всередині ремісничого цеху, так і за його межами. Найбільш багаті майстри поряд з продажем власної продукції починали скуповувати для перепродажу чужі вироби, що було порушенням цехових правил. Активно йшов процес трансформації цехової організації. Стороннім особам, скупникам, наприклад, заборонялося записуватися в цехи. Потім було скасовано правило, за яким ремісничу продукцію могли продавати тільки члени цеху. Майстрам дозволяли мати все більше підмайстрів, які фактично перетворювалися на найманих працівників. Роздавальна мануфактура отримала великий розвиток в селах, оскільки на сільську місцевість не поширювалися міські цехові правила. На таких сільських виробництвах широко використовувався жіночий і дитячий працю.

Ремісники потрапляли в постійно зростаючу залежність від скупника, забезпечував їх сировиною, або давав їм у позику гроші на купівлю сировини та матеріалів.

На централізованих мануфактурах працю організовувався в одному приміщенні. Це був ще ручну працю, але поділений на найпростіші операції, що дозволяло істотно підвищити продуктивність праці, використовуючи некваліфікованих робітників. Мануфактури цього типу з'явилися лише до кінця періоду первісного накопичення капіталу. Бажання заощадити на витратах, пов'язаних з роздачею матеріалів і збором готової продукції, спонукало скупника організовувати роботу розрізнених робочих в одній будівлі і виробництво брати під своє безпосереднє управління. Однак навіть у XVIII ст. це були поодинокі випадки.

Однак мануфактурну промисловість поступово витісняла дрібнотоварне ремісниче виробництво. Ремесло вже не могло забезпечити потреби національного і зовнішнього ринку. Одночасно з цим відбувалося розмежування сфер діяльності між ремеслом і мануфактурами. Наприклад, якщо ткацьке виробництво все більше ставало мануфактурным, то шиття одягу зберігалося за ремісниками. Ремісники обслуговували, як правило, місцеве населення, переважно сто найбідніші верстви.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Харчова промисловість
Землі промисловості
Легка промисловість
Промисловість
Адміністративні правопорушення в промисловості, будівництві та енергетиці
Структура промисловості в сучасній світовій економіці
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси