Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ У XVII СТОЛІТТІ

Великі географічні відкриття, розпочаті ще в епоху Ренесансу, що послідувала за ними колонізація Нового Світу, потім перемога геліоцентричної космогонії, відкриття Миколи Коперника (1473-1543) і Галілео Галілея (1564-1642), теорії нескінченності світів, закони небесної механіки і оптики Ісаака Ньютона (1643-1727) повинні були приголомшити свідомість людей, змінити їх світогляд. Возрожденческий антропоцентризм і наївна віра в гармонію і непорушність світу вже не відповідали духовним запитам людини. Якщо антропоцентризм залишається неколебимым, то де цей центр в нескінченності Всесвіту? "Весь видимий світ - лише ледь помітний штрих в неосяжному лоні природи... Людина в нескінченності - що він значить?" - писав Блез Паскаль (1623-1662) у відповідь на ренесансне уявлення про людину як про "велике диво", яке Бог поставив на чолі світу. У XVII столітті людина вже розуміє, що він не є ні осередок Всесвіту, ні міра всіх речей; він одночасно і "вінець усього сущого", "краса Всесвіту", і, говорячи словами Гамлета, "квінтесенція праху" ("То доля всіх: // Все жило помре // І крізь природу // У вічність перейде").

Різниця в розумінні місця, ролі і можливостей людини і відрізняє передусім мистецтво XVII ст. від епохи Ренесансу. Це інше ставлення до людини виражено з незвичайною ясністю і точністю великим французьким мислителем Паскалем: "Людина всього лише очерет, слабка з творінь природи, але він - очерет мислячий". Цей "мислячий очерет" створив у XVII ст. потужні абсолютистські держави в Європі, сформував світогляд буржуа, якому належало стати одним з основних замовників і цінителів мистецтва в наступні часи, але він перестав сприймати себе як центр Всесвіту. Складність і суперечливість епохи інтенсивного утворення абсолютистських національних держав у Європі визначили характер нової культури, яку прийнято в історії мистецтва пов'язувати зі стилем бароко (італ. Barocco, літер. - вигадливий, химерний), але яка не вичерпується тільки цим стилем. Мистецтво XVII ст. - це не тільки бароко, але і класицизм, і в якійсь мірі реалізм, як не складна його характеристика у часі.

Світогляд Ренесансу будувалося насамперед на безмежною вірою в гармонію світу, в силу і волю людини-героя, в те, що людина є міра всіх речей. Відродження дало нам приклади об'єднання науки і мистецтва в одній творчій індивідуальності. Світогляд XVII ст. пронизане відчуттям трагічної суперечності людини і світу, у якому вона посідає зовсім не головне місце, а розчинений в його багатоманітності, підпорядкована середовищу, суспільству, державі. Наука і мистецтво, поглибившись, вже не йдуть тепер рука об руку, ніколи не об'єднуються в одному "обличчі".

Відображаючи складну атмосферу часу, бароко поєднало у собі, здавалося б непоєднувані елементи. Риси містику, фантастичність, ірраціональність, підвищену експресію дивно вживаються в ньому з тверезістю й приземленістю, істинно бюргерської діловитістю. При всій своїй суперечливості бароко разом з тим має цілком виражену систему образотворчих засобів, певні специфічні риси. У ньому переважає в релігійній тематиці інтерес до сюжетів чудес та мучеництва, де змогли яскраво проявитися улюблені для цього стилю гиперболичность, аффектированность, патетика. Останнє, втім, не менш характерно і для світських сюжетів.

Величавість, стриманість, статичність мистецтва Ренесансу змінюються любов'ю до динаміки. На зміну ренесансному почуттю міри й ясності приходить мистецтво, збудоване на контрастах, асиметрії; мистецтво, тяжіє до грандіозність, перевантаженість декоративними мотивами. Власне, всі ці риси спостерігаються вже у пізнього Мікеланджело і в пізньому венеціанському Відродження у Тінторетто. Для бароко характерна живописна ілюзорність, бажання "обдурити" очей, вийти (наприклад, в плафоні) з зображеного простору в простір реальне. Бароко тяжіє до ансамблю, до організації простору: міські площі, палаци, сходи, фонтани, паркові тераси, партери, басейни, боскеты; міські та заміські резиденції побудовані на принципі синтезу архітектури і скульптури, підпорядкування загальному декоративному оформленню.

Бароко в живопису воліє лінії мальовнича пляма, масу, світлотіньові контрасти, з допомогою яких і ліпиться форма. Воно порушує принципи розподілу простору на плани, принципи прямої лінійної перспективи (якою стільки сил віддали художники Кватроченто і з якою більш вільно зверталися майстри Високого Відродження) для посилення глибинності, ілюзії догляду в нескінченність. Паркові і палацові ансамблі, культова архітектура, декоративна живопис і скульптура, що знаходяться в тісній залежності від архітектури, парадний, репрезентативний портрет стають основними видами мистецтва бароко. Натюрморт і пейзаж як самостійні жанри, так само як і анімалістичний жанр, доповнюють картину розвитку образотворчого мистецтва цієї епохи.

Місце і час розвитку бароко XVII століття і в першу чергу ті країни, де тріумфували феодальні сили й католицька церква. Спочатку це Італія, де бароко знайшло яскраве розвиток в архітектурі (бароковий Рим превалює над сучасним і навіть над античним), потім Іспанія, Португалія, Фландрія, що залишилася під пануванням Іспанії, дещо пізніше - Німеччина, Австрія, Англія, Скандинавія, Східна Європа, Новий Світ. У XVIII ст. бароко знайшло своєрідний та блискучий розвиток в Росії. Ні у Франції, ні в Голландії бароко не отримало головній ролі. За винятком деяких країн, воно згасає в Європі на початку XVIII ст., поступаючись місцем рококо.

Основні шляхи розвитку мистецтва XVII ст. визначають провідні національні школи: італійську, іспанську, фламандську, голландська і французька, хоча, безсумнівно, ними не вичерпується все різноманіття художнього життя Західної Європи цього століття.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ В XIX СТОЛІТТІ
Середньовічне мистецтво Західної Європи
МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ У XVIII СТОЛІТТІ
Інституціалізація соціології в Західній Європі та США
Економічний розвиток США і країн Західної Європи
Генезис і розвиток феодальної економіки Західної Європи
Фламандське мистецтво XVII століття
Італійське мистецтво XVII століття
Іспанське мистецтво XVII століття
Голландське мистецтво XVII століття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси