Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Судан

У політичній лексиці, на відміну від географічної, поняття "Судан" використовується тільки для позначення держави, розташованого в східній частині великого суданського пояса Африки. Це стародавня країна, згадана ще в давньоєгипетських джерелах під назвою Куш. У 1820 - 1822 рр. Судан був завойований Мухаммедом Алі Єгипетським. Очолений ним турецько-арабське військо запровадив тут жорсткий режим військової адміністрації. Населення було обкладене важкими податками. Були створені провінції, райони і волості і скасовані старі султанати. Стало заохочуватися вирощування товарних культур - бавовни, цукрової тростини, маку. Розвивалася торгівля, причому головними предметами суданського експорту були гуміарабік, слонова кістка, пір'я страуса і т. п. Значне місце в суданському експорті займала работоргівля, причому вона процвітала, незважаючи на суворі офіційні заборони. У 1860-1870-і рр.., коли англійці почали активно проникати в економіку та політику Єгипту, хедив Ісмаїл продовжив завоювання Мухаммеда Алі, приєднавши до відбитою раніше суданським земель Дарфур і населені африканцями-нилотами (народами басейну верхнього та середнього Нілу) південні території, що примикають до Кенії, Уганді та Французького Конго. Губернатором південних губерній був призначений супроводжував хедива англієць Бейкер, а в 1877 р. губернатором всього Судану став англійський полковник Гордон. Губернаторами основних провінцій теж були призначені підлеглі Гордону англійці. Були збільшені податки.

Невдоволення непосильним податковим тягарем викликало масовий народний рух, прийняла релігійні форми. У 1881 р. якийсь мусульманський проповідник Мухаммед Ахмед оголосив себе Махді, тобто месією, який був посланий Аллахом. Він закликав суданців виступити проти невірних - Англії і службовців їй або відійшли від щирої віри турків і єгиптян. Незважаючи на посилку проти Ахмеда карального корпусу, махдісти вистояли і почали розвивати свій успіх. У 1885 р. вони, захопивши майже всі землі Судану, створили тут незалежне теократичну державу, управлявшееся після смерті Ахмеда халіфом Абдаллахом. Організований за звичайним для середньовічних ісламських держав стандарту, цей халіфат протримався до 1898 р., ведучи війни з сусідньою християнської Ефіопією (1885 - 1889). У 1898 р. повільно продвигавшийся на південь вздовж Нілу з одночасним будівництвом залізниці десятитисячний озброєний "максимами" корпус генерала Р. Кітченера в кількох вирішальних битвах розстріляв вогнем кулеметів багатотисячні армії суданців і захопив у свої руки практично весь Судан. Йдучи на південь, він у вересні досяг Фашода, де з подивом виявив загін капітана Маршана, який йшов із заходу, ставлячи своєю метою зробити внесок у з'єднання французьких колоніальних володінь в Західному і Центральному Судані через південь Східного Судану з східним узбережжям, де в районі Сомалі у французів вже був колоніальний плацдарм.

Інцидент в Фашоде, про який вже згадувалося, погрожував серйозним військовим зіткненням держав, рухомих протилежними політичними інтересами. Англійці, захоплюючи Судан, здійснювали свою стару мрію, сводившуюся до створення безперервного ланцюга володінь від Кейптауна до Каїра. Після недовгих консультацій на високому урядовому рівні Франція змушена була відступити. Інцидент був вичерпаний. Англія здобула верх. У 1899 р. було укладено угоду про спільне англо-єгипетському управлінні Суданом, кондомініумі. Режим кондомініуму був набагато більшою мірою близький до звичайної колоніальної адміністрації, ніж то було в Єгипті. Вища влада в Судані відтепер належала англійській генерал-губернатора, призначеного хедивом за рекомендацією англійців. На чолі провінцій стояли англійські губернатори, які контролювали традиційну систему адміністрації на місцях. Франція та інші країни відмовлялися від претензій на Судан, вони не мали в ньому навіть консулів. Словом, це була звичайна колонія, в якій господарювали англійці, тоді як співучасть Єгипту в управлінні та господарському освоєнні Судану було більш ніж другорядним.

Економіка і взагалі промисловий розвиток Судану довгий час залишалися на невисокому рівні, особливо в порівнянні з розвинутим у цьому плані Єгиптом. Раніше предметом суданського експорту були бавовну, худобу і гуміарабік. Для потреб сільського господарства споруджували греблі, водосховища, залізні дороги. У 1920-х рр. у цій країні виникли перші громадські спілки та політичні партії, почали видаватися журнали. З'явилися міста, перші групи робітників і службовців. Але тільки після Другої світової війни національно-визвольний рух в Судані набуло помітні розміри. Після прийнятої 1948 р. до конституції були проведені вибори в Законодавчі збори. У 1951 р. у зв'язку з денонсацією Єгиптом англо-єгипетського договору та конвенції про Судані розгорнувся рух за відхід англійців з Судану, за незалежність країни. У 1952 р. був створений Об'єднаний фронт боротьби за визволення, чому сприяв переворот 1952 р. в Єгипті. Взагалі, як легко помітити, національно-визвольний рух в англоегипетском Судані відчутно орієнтувалося на успіхи Єгипту в досягненні нею незалежності, що й зрозуміло, оскільки Судан протягом більш ніж сторіччя був не тільки зв'язаний з Єгиптом, але перебував у залежності від нього. Коли успіхи Єгипту в здійсненні його мети стали очевидні, аналогічні успіхи були досягнуті і в Судані. У 1955 р. парламент прийняв рішення про проголошення незалежної Республіки Судан з 1 січня 1956 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси