Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

-е роки

В якості особливого етапу художницької долі Буніна виділяється творчість 1910-х рр., увібрало в себе трагедійне мирочувствие передреволюційного десятиліття як в масштабі Росії, так і сучасної цивілізації в цілому. У ці роки помітно знижується активність Буніна у сфері лірики, на перший план виступають масштабні епічні полотна. У прозі Буніна цих років доцільно виділити три змістовних рівня.

По-перше, оповідання і повісті про Росію і російську селянство, наповнені як відгомін подій 1905 р., так і грізними предвестиями недалекого майбутнього. Цей ряд роздумів про "світлих і темних, але майже завжди трагічні основи" російської душі відкривається повістю "Село" (1910), яка принесла авторові всеросійську популярність і викликала бурхливу полеміку в критиці. За нею послідували повісті "Суходіл" (1911), "Веселий двір" (1911), оповідання "Худа трава" (1913), "Ермил" (1912), "Нічна розмова" (1911), "Захар Воробйов" (1912) та ін.

Роздуми Буніна про кризові сторонах національної свідомості, історичних і метафізичні витоки руської революційності, про частому торжестві "азіатчини" в російського життя, з одного боку, і одночасно осягнення вікових підвалин народної моральності, духовної сращенности селянина з землею, неповторного досвіду простонародного ставлення до смерті - з іншого, висвітили антиномізм художнього мислення письменника, спрямованого на гірко тверезе розвінчання міфів про російську душу. Подібні інтуїції Буніна органічно увійшли в літературний і загальнокультурний контекст епохи. У ці роки пильний інтерес до закономірностям народного життя, зокрема у її "повітовому" варіанті, зблизив таких несхожих художників, як А. Білий і М. Гіркий, А. М. Ремізов і А. А. Блоку, Е. І. Замятін і А. Н. Толстой.

По-друге, епохальні потрясіння в масштабі Європи, пов'язані з початком світової війни (1914), змусили письменника від проблем російського життя звернутися до художнього осмислення доль сучасної рационалистичной і позитивістської в своїх основах цивілізації. Художня думка Буніна, збагачена інтересом до східної філософії та буддизму, сходить від конкретно-історичного до онтологическому масштабом осягнення всесвіту і людської душі: від довоєнного ще оповідання "Брати" (1914) до розповіді "Пан із Сан-Франциско" (1915), "Сни Чанга" (1916), "Співвітчизник" (1916) та ін.

По-третє, інтенсивний розвиток отримує психологічна проза Буніна, глибинними підставами якої стали філософія ероса, осягнення таємниці часу, пам'яті, взаємодії свідомого і несвідомого в структурі особистості. Це і розповідь "При дорозі" (1911), і оповідання "романного типу" "Чаша життя" (1913), "Граматика любові" (1915), "Легке дихання" (1916). Трагедійне осмислення любові, намічене у цих та інших творах 1910-х рр., досягне висот у пізнішому творчості письменника в період еміграції.

Таким чином, до революції Бунін має заслужену репутацію визнаного майстра слова, чия творчість розвивалася в основному поза рамками шкіл і напрямків. Його муза синтезовано, що особливо очевидно вже в 1910-і рр.., реалістичні традиції, класичну ясність стилю з модерністськими відкриттями у сфері нового образного мови нового століття (незважаючи на різкі випади проти письменника багатьох представників літератури модернізму).

На відміну від значної частини вітчизняної інтелігенції Бунін скептично сприйняв події Лютневої революции1, тоді як Жовтневий переворот викликав у ньому гостре і послідовне неприйняття. Протягом 1918-1920 рр., перебуваючи в Москві, а потім в Одесі, письменник створює цикл щоденників під загальною назвою "Окаянні дні". У сталися потрясіннях він побачив виконання тих трагедійних пророцтв про згубних сторонах національної ментальність, які оформилися в його "селянських" повістях і оповіданнях 1910-х рр. Примітна і сама жанрова форма щоденника. У літературній свідомості Срібного століття вона була досить привілейованої, що пов'язано з тенденцією до лиризации жанрової системи в цілому. Про сенсі жанру щоденника, сполучаються суб'єктивне і об'єктивне бачення світу, в 1911 р. писав А. А. Блоку:

"Писати щоденник, або принаймні робити від часу до часу нотатки про найсуттєвіші, треба всім нам. Досить імовірно, що наш час - велика і що саме ми стоїмо в центрі життя, тобто в тому місці, де сходяться всі духовні нитки..."

Подібну точку зору висловлював і сам Бунін: "Щоденник - одна з найбільш прекрасних літературних форм. Думаю, що в недалекому майбутньому ця форма витіснить всі інші..."

Дневниково-сповідальний елемент вельми відчутний і лірико-філософських розповідях Буніна різних років. На його значимість в бунинских "коротких оповіданнях" 1930-х рр. зазначив В. Ф. Ходасевич: мініатюри "схожі на короткі записи, нотатки з записної книжки, зроблені "для себе" і лише випадково опубліковані..."

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси