Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші. Кредит. Банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Еволюція світової валютної системи (МВС)

Перша Світова валютна система

(МВС) сформувалась до кінця XIX ст. на основі золотомонетне стандарту. За місцем оформлення угоди ця система називається також Паризькою валютною системою. Відмінними рисами золотомонетне стандарту були:

- обслуговування внутрішнього господарського обігу повноцінними золотими монетами і виконання золотом всіх функцій грошей;

- вільна карбування золотих монет;

- вільний і необмежений обмін неповноцінних грошей (банкнот, монет) на золото;

- вільний вивіз та ввезення золота та іноземної валюти і функціонування вільних ринків золота.

Золота валюта була орієнтиром і необхідністю для країн, що висувалися на світовий ринок. Це прагнення було юридично закріплено в 1867 р. на Паризькій конференції, на якій золото було визнано єдиною формою грошей.

В умовах золотомонетне стандарту спостерігалися повне злиття основних рис і елементів національної грошової системи з валютною системою, тотожність національної валютної системи та світової валютної системи.

Кожна валюта мала золотий вміст - монетний паритет, завдяки чому легко розраховувався золотий паритет як співвідношення золотого вмісту двох порівнюваних валют, навколо якого вільно коливалися під впливом попиту і пропозиції валютні курси.

Система золотого стандарту відповідала умовам вільної конкуренції. Вона сприяла розвитку продуктивних сил, так як забезпечувала розширення економічних зв'язків між країнами, створенню єдиного світового господарства.

Золотий стандарт грав певною мірою роль стихійного регулятора виробництва, зовнішньоекономічних зв'язків, грошового обігу, платіжних балансів, міжнародних розрахунків.

Золотомонетний стандарт був відносно ефективний до Першої світової війни, коли діяв ринковий механізм вирівнювання валютного курсу і платіжного балансу.

Друга світова валютна система

В період Першої світової війни і особливо в часи Великої депресії (1929-1933 рр..) система золотого стандарту переживала кризу. Золотомонетний та золотозлиткову стандарти зжили себе, так як перестали відповідати масштабам зрослих господарських зв'язків. З-за високої інфляції у більшості країн Європи їх валюти стали неконвертованими. США перетворилися в нового фінансового лідера, а золотий стандарт видозмінювався.

Генуезька міжнародна конференція 1922 р. закріпила перехід до золотодевізному стандарту, заснованого на золоті і провідних валютах, що конвертуються в золото. З'явилися "девізи" - платіжні засоби в іноземній валюті, призначені для міжнародних розрахунків.

Золотодевізний стандарт також називають Генуезької валютної системою.

Національні кредитні гроші використовувалися в якості міжнародних платіжно-резервних засобів. Конверсія валют у золото стала здійснюватися не тільки безпосередньо, але й опосередковано, через іноземні валюти, що дозволяло економити золото державам, збіднілим під час Першої світової війни. Був відновлений режим вільно коливних валютних курсів. Валютне регулювання здійснювалося у формі активної валютної політики, міжнародних конференцій, нарад.

В період з 1929 по 1936 р. країни послідовно відмовлялися від золотого стандарту.

Незважаючи на скорочення розміну банкнот на золото у внутрішньому обороті, збереглася зовнішня конвертованість валют у золото за згодою центральних банків США, Великобританії, Франції. В цей період на базі національних валютних систем провідних країн починають формуватися валютні блоки і зони.

Валютний блок - це угруповання країн, залежних в економічному, валютному і фінансовому відношенні від очолює її країни-гегемона, яка встановлює єдину політику в сфері міжнародних економічних відносин і використовує їх як привілейований ринок збуту, джерело дешевої сировини, вигідну сферу застосування капіталу.

Мета валютних блоків - зміцнення конкурентних позицій країни-лідера на міжнародній арені, особливо в часи економічних криз. Для валютного блоку характерні такі риси:

- курс залежних валют прикріплений до валюти країни, яка очолює угруповання;

- міжнародні розрахунки входять в блок країн здійснюються у валюті країни-гегемона;

- їх валютні резерви зберігаються в країні-гегемона;

- забезпеченням залежних валют служать казначейські векселі та облігації державних позик країни-гегемона.

Стерлинговый блок був створений у 1931 р. До нього увійшли країни Британської Співдружності націй (крім Канади і Ньюфаундленду), Гонконг, Єгипет, Ірак і Португалія. Пізніше до нього приєдналися Данія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Японія, Греція, Іран.

Доларовий блок, очолюваний США, був створений в 1933 р. До нього увійшли Канада, багато країн Центральної і Південної Америки, де панував американський капітал.

У червні 1933 р. на Лондонській міжнародній економічній конференції країни, які прагнули зберегти золотий стандарт, створили золотий блок. До нього увійшли Франція, Бельгія, Нідерланди, Швейцарія, а потім Італія, Чехословаччина та Польща. До 1936 р., у зв'язку зі скасуванням золотого стандарту у Франції, золотий блок розпався.

Під час Другої світової війни всі валютні блоки припинили своє існування.

Друга світова війна призвела до кризи та розпаду Генуезької валютної системи, яка була замінена на Бреттон-Вудсскую.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Еволюція світової валютної системи
Міжнародні валютні відносини. Сутність і еволюція світової валютної системи
Третя світова валютна система
Третя світова валютна система
Поняття національної та світової валютної системи
Світова валютна система
Третя світова валютна система
Поняття національної та світової валютної системи
Світова валютна система
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси