Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Эволюционистская концепція Р. Спенсера

Герберт Спенсер (1820-1903) - англійський мислитель, автор книг "Досліди наукові, політичні і філософські", "Соціологія як предмет вивчення", "Розвиток політичних установ", "Основні початку" та ін. Теорія еволюції висловлена ним вперше в "Соціальній статиці" (1850) за кілька років до Ч. Дарвіна. В статті "Прогрес, його закон і причина" (1857) Спенсер вперше намагається додати закону еволюції універсальний характер, перетворюючи закон органічного розвитку біолога К. фон Бера в закон розвитку взагалі. Синтезуючи популярні в природничо-наукових колах того часу ідеї розвитку, боротьби за існування, природного добору, успадкування набутих рис, Р. Спенсер створив певну наукову теорію і надав їй загальний характер. "Існує тільки одна еволюція, що здійснюється однаковим чином всюди". Ця еволюція підкоряється закону збереження сили і матерії і є накопиченням (інтеграцією) речовини при одночасному розсіюванні (дисипації) руху. Згідно з цим законом, можливе пояснення того багатоманітного світу культури, який включає в себе різноманітні науки, мистецтва, всілякі заняття та інші поділу, що мали спільний корінь, але стали відмінними, внаслідок безперервного розбіжності, і розвинулися кожне окремо".

Будучи представником позитивістського еволюціонізму, Р. Спенсер виводив виникнення тих чи інших форм культури з природних потреб людей, їх органічної природи і особливостей самого життя, і в цьому узгодженні він бачив закон розвитку людської цивілізації. "Як приватний людина забезпечує собі насамперед харчування, потім одяг і дах і тоді тільки одружується і, якщо це йому під силу, обзаводиться потім килимами, фортепіано, винами, наймає слуг і дає звані обіди, так і в процесі соціальної еволюції ми бачимо спочатку пристосування для захисту від ворогів і для більш успішного полювання; мало-помалу є такий політичний устрій, яке необхідно для підтримки існування цих комбінацій; згодом під тиском посиленого вимоги на їжу, одяг, житла виникає поділ праці; а коли забезпечені всі потреби тварини, виростають мало-помалу література, наука і мистецтва. Не ясно, що ці послідовні еволюції протікають в порядку, відповідному їх відносної важливості?". Такого роду погляди зазнали критики вже до кінця XIX ст. і були позначені як "плоский механістичний і соціологічний еволюціонізм".

Вдаючись до індуктивного методу виведення умовиводів, виходячи з різноманіття людської діяльності, Р. Спенсер пояснює формування інтегративних форм культури - мови, науки і мистецтва: "Подібно до того як математика, отримавши свій початок з фізичних і астрономічних явищ і ставши потім окремою наукою, сприяла подальшим своїм впливом на фізику і астрономію неизмеримому їх удосконалення; як хімія, виникнувши спочатку з процесів металургії і промислових мистецтв і поступово зростаючи до ступеня незалежної науки, стала тепер сприяти всякого роду промисловим виробництвам <...> так і музика, маючи коріння в мові емоцій і поступово розвиваючись з нього, сама постійно впливала на нього і розвивала його".

У Р. Спенсера розглядаються стадії еволюції людського суспільства і культури від "дикості" і "варварства" до вищих ступенів цивілізації, від "архаїчного" або "традиційного" суспільства до "сучасного". Він був переконаний в однолінійному характері прогресу суспільства і культури; такий підхід давав можливість розташувати всі товариства порядку, класифікувати їх за ступенем складності. У ході цієї еволюції культура кожного з товариств набуває більш складний і диференційований характер, який супроводжується усуненням стихійності, конфліктів, забобонів і сліпої віри. Це відбувається тому, що свідомість людини змінюється під впливом панування науки і техніки. Раціоналізований, меркантильний і здатний до співчуття людина як необхідний продукт розвитку за поетапним розвитком культури. Автор розрізняє два типи суспільств: войовничий тип і промисловий; ступінь культури цих типів значно різниться, хоча протягом соціального розвитку обидва типу зазвичай змішані.

Також Р. Спенсер вбачає закономірне і необхідне в еволюційному процесі посилення альтруїзму, перехід людського суспільства від військового до меркантильному типу і перетворення самої людини, схильного до насильства, у людини співчуваючого. Він сподівається на благі наміри представників правлячого класу, які дбають про моральне вдосконалення народу і зазначає, що "з року в рік збільшується енергія, з якою вони присвячують свої сили сприяння матеріальному і розумового прогресу мас". По думці Р. Спенсера, це шлях вдосконалення цивілізації. Таким чином, він покладає надії не тільки на технічне вдосконалення і на вдосконалення розуму, про що писали просвітителі, але й на розвиток "мови почуттів", який дасть людям можливість "жваво і абсолютно передавати один одному всі хвилювання". Одним із засобів для розвитку і збільшення чуттєвості він називає музику, яка, на його думку, "повинна зайняти вище місце в ряді витончених мистецтв, як найбільш сприяє людському благоденства". Подальша еволюція людського духу протягом тисячоліть може видозмінити основи нашого пізнання, і наша розумова структура через ряд непомітних поступових змін може прийняти нові форми. Він переконаний, що моральна краса вище розумової сили. Прагнення цивілізації полягає, згідно Р. Спенсеру, в тому, щоб все більше і більше пригнічувати егоїстичні елементи нашого характеру і розвивати соціальні, щоб замінити приватні задоволення задоволенням, що тягне за собою щастя інших.

Як і інші представники эволюционистского підходу, Р. Спенсер, спираючись на свідчення зростання і вдосконалення господарських, технологічних, наукових і політичних сторін життя, відстоював принцип універсальності і незворотності зміни стилів і форм духовного життя, що відбиває поступальний розвиток. З усього цього випливає, що эволюционистская концепція харчувалася багато в чому просвітницькими поглядами, в яких часткове і локальне просування розглядалося як підтвердження або передумова загального розвитку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Загальні ідеї еволюціоністської концепції
Органічно-еволюційна соціологія Спенсера Р.
Концепція ризику
Логістична концепція Lean production. Система логістичних концепцій DDT
Розвиток вітчизняної полицеистики в роботах В. Н. Лешкова. Концепція суспільної автаркії російського народу
Концепція відчуженого праці та витоки критики політичної економії К. Марксом
Базові концепції оцінки. Теорія фінансових ринків і тимчасова цінність грошей
Вибір концепції маркетингу та основні види маркетингової діяльності
Н. Бухарін та економічна концепція перехідного періоду
Концепція ціннісно-орієнтованого менеджменту в сучасному управлінні підприємством
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси