Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Ділові комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Публічний виступ

В останні роки велике поширення отримали професії, де головною умовою успіху є вміння грамотно спілкуватися і налагоджувати комунікацію з аудиторією. Конференція, нарада, презентація, виступ перед співробітниками, корпоративні заходи, робоча планерка - ми часто стикаємося з ситуаціями, коли необхідно виступати перед аудиторією.

Термін "ораторське мистецтво" античного походження (від лат. oratoria). Його синоніми: риторика (від грец. rhetorike) і красномовство (рос). Стародавні греки трактували риторику як "мистецтво переконання". Сьогодні спеціалісти трактують це поняття наступним чином:

- вроджена здатність або набуте уміння говорити красиво, переконливо;

- ораторський талант;

- майстерна мова, побудована на ораторських прийомах;

- високий ступінь майстерності публічного виступу. Багато хто помиляється, думаючи, що ораторське мистецтво

необхідно застосовувати лише як говоріння для публіки. Насправді застосування ефективних способів вербальної та невербальної комунікації в наш час насиченого інформаційного обміну необхідний II будь-яких умовах людської взаємодії. П. Непряхин у своїй книзі "Гни свою лінію: прийоми ефективної комунікації" дає деякі важливі, на наш погляд, рекомендації з підготовки до публічного мовлення як способу ефективної комунікації.

Публічний виступ, і це необхідно розуміти, є не просто реалізацією "говорительной" функції людини на публіці, а досить складною і багатофункціональної роботою зі своїми умовностями, правилами і психологічної підосновою. Основна і найбільш складна робота, яку необхідно здійснити, відбувається на стадії підготовки до виступу: це вибір теми, визначення мети виступу, підбір та аналіз матеріалів доповіді, написання тексту доповіді, підготовка, репетиції і т. д. І все це необхідно зробити для того, щоб бути впевненим у високому ступені ефективності результату майбутньої комунікації. Для розпочато варто відповісти на наступні питання.

1. ЩО? Що ви будете розповідати аудиторії? Відповіддю на це питання буде формулювання теми виступу. Якщо тема заздалегідь заявлена (замовником, організатором, ініціатором громадського руху тощо) і вже відома аудиторії в якості еталонного слогана, її необхідно конкретизувати або розширити до стадії повсякденно вживаної мовної конструкції. Якщо передбачається виступ на "вільну тему, важливо пам'ятати, що пропонована інформація повинна бути актуальна і цікава аудиторії. Це аж ніяк не означає, що слід йти на приводу, наприклад, у оскаженілого натовпу асоціальних елементів і вибирати будь-яку чужу вам тему. Ваш виступ завжди повинне відповідати вашим інтересам, цілям, статусом і рівнем. Потрібно прагнути, щоб підготовка до виступу приносила задоволення і давала вам нові знання. Вибирайте тему, яка цікава вам, в якій ви розбираєтеся. Адже головне завдання - переконати аудиторію у вашому професіоналізмі в даному аспекті. Задайте собі питання: наскільки тема актуальна, наскільки вона захоплююча, наскільки вона спірна і цікава? Є інтерпретована вами тема новиною для більшості слухачів? Чи зможе вона, і ви як її носій, "запалити" аудиторію, розворушити і розгойдати її. Чи буде ваша тема, найголовніше, зрозумілою і знайомої аудиторії, відповідати її сподіванням і турботам. Погодьтеся, що дуже важливі і життєві насправді проблеми екології світового океану або озонової безпеки мало чіпають і не актуальні для голодуючих біженців Сомалі або безробітних поселенців з центральних регіонів російської глибинки. Найважча аудиторія - це байдужа аудиторія. Тому вкрай важливо визначити дійсно цікаву тему, яка хвилює слухачів. Вона повинна бути актуальною, гарячої, соціально значущою.

Як визначити, наскільки тема буде хвилювати аудиторію? Тут слід користуватися одним простим правилом: тема повинна бути близька слухачам. Не слід вибирати дуже складну тему, якщо регламент не дозволяє вам розкрити се в повній мірі, відповідно, є ймовірність, що ваша доповідь залишиться незрозумілим і непереконливим для слухачів. Крім того, багато початківці оратори, вибираючи складну тему, не вміють доступно викласти матеріал.

Коли тема обрана, необхідно продумати назва виступу. Воно повинно бути яскравим, ясним, чітким, стислим, а найголовніше, інтригуючим. Порівняйте формулювання: "Публічний виступ" або "15 секретів успішних ораторів"; "Корупція і політика" або "Коли посадять нечесних політиків?"; "Активне слухання" або "Як змусити людей слухати вас в будь-якій ситуації"; "Проблема заборони абортів" або "Легальна смерть в Росії: десять тисяч вбивств в день".

2. НАВІЩО? Визначення мети виступу - важлива складова підготовки будь-якого оратора. Ви повинні ясно і чітко уявляти, з якою метою ви виступаєте, якої реакції чекаєте від аудиторії. Коли визначена мета виступу, сформулюйте завдання: наприклад, привернути увагу слухачів до якої-небудь проблеми, проінформувати аудиторію про що-небудь, закликати слухачів до дії або утримати увагу публіки протягом усієї промови.

3. ЯК? Як ви хочете донести інформацію до аудиторії? Як побудуєте свою промову? Як будете себе вести під час виступу? Важливо подумати над композиційно-логічним оформленням мовлення, попрацювати над мовою і стилем виступу. Конкретна ситуація передбачає певний стиль викладу (академічно-науковий або художній, публіцистичний або телеграфний), неоднакову емоційність, різні прийоми композиційної побудови промови. Адже композиція - це логічний розвиток змісту виступу: важливо скласти тезовий план або хід міркувань, визначити послідовність тез і головна теза, яка буде кульмінацією виступу.

4. ДЛЯ КОГО? Хто буде вас слухати? Яка буде аудиторія? Необхідно проаналізувати майбутню аудиторію і врахувати наступні фактори: який середній вік аудиторії, які професійні та особисті інтереси слухачів, який їхній соціальний статус, що їх може зацікавити, наскільки аудиторія знайома з темою виступу і т. д. Саме попередній аналіз аудиторії дозволить сформулювати тему і підготувати виступ таким чином, щоб воно дійсно викликало резонанс та інтерес. Постарайтеся уявити, як аудиторія буде сприймати вашу мову і яка може бути її реакція.

5. ДЕ? Де ви будете виступати? Багато починаючі оратори відчувають дискомфорт саме з-за того, що незнайомі з місцем виступу, аудиторією, приміщенням, незвична обстановка психологічно тисне на них. Постарайтеся з'ясувати планування приміщення, де будуть розташовуватися слухачі, оратор, яке оснащення аудиторії (наявність мікрофона, трибуни, стола, стільців тощо). Корисно заздалегідь перевірити акустику в приміщенні.

6. КОЛИ? Коли ви будете виступати? В який час? Час виступу має величезне значення. З'ясуйте, хто виступає до вас і протягом якого часу. Можливо, аудиторія буде вже стомлена, відповідно, доведеться підкоригувати регламент. З'ясуйте, які свята відзначаються у цей день у вас буде можливість почати промову з привітання, достатньо заглянути в календар, напевно знайдеться свято, вдало поєднується з тематикою вашого виступу. Дізнайтеся, можливо, недавно або в найближчому майбутньому відзначається день народження, річниця весілля або виходу першої книги першого фільму авторитетних і відомих нині людей, присутніх в аудиторії. Ще краще, якщо вдасться пов'язати тему своєї промови зі значимими подіями і т. д.

7. ЯК ДОВГО? Скільки часу аудиторія готова слухати? Який ваш регламент? Відповіді на ці питання дозволять визначити оптимальну тривалість виступу. Оптимальний час виступу-5-20 хв, залежно від мети виступу. Але пам'ятайте золоте правило: "Краще менше, та краще". Тому не намагайтеся вразити всіх тривалістю (і підготовленістю) виступи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правила підготовки публічного виступу
Підготовка до публічних виступів
Зарубіжний досвід публічної (цивільної) служби та його адаптація в Росії
Завершення виступу
Початок виступу
Виступу 1602-1604 рр.
Мета виступу
Публічні слухання
Публічні санкції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси