Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Інформаційний консалтинг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні методи встановлення розцінок

У практиці консультування існують різні методи встановлення розцінок. Виходячи із специфіки взаємовідносин між консультаційної служби і споживачами консультаційних послуг, рекомендується застосування наступних методів встановлення розцінок.

Плата за одиницю часу. Найбільш часто використовуваний метод - призначення ціни за час, витрачений на роботу для клієнтів. У більшості випадків за одиницю часу застосовується годину, але може бути і робочий день (8 год), тиждень або місяць (при виконанні завдань, що вимагають тривалого часу).

Загальний час може обумовлюватися, але оплачується за фактом. Додатковий час роботи консультанта передбачає автоматичне збільшення оплати, скорочення часу - "автоматичне" зменшення.

Преміальний гонорар не передбачається. Передоплати не існує. Розрахунок проводиться помісячно. Додаткові витрати оплачуються клієнтом-замовником. Ця система оплати стимулює якість роботи консультанта (через перспективу подальших замовлень), але провокує затягування часу.

Розцінки рекомендується диференціювати за рівнями або категорій консультує персоналу. Якщо встановити однакову погодинну оплату за послугу, що надається консультантами незалежно від досвіду, наукового ступеня і звання, можна зіткнутися зі значними труднощами. Багато клієнти будуть наполягати, щоб їх завдання доручали виконувати тільки старшим консультантів, оскільки платити все одно доведеться однаково. При цьому деякі завдання, що вимагають для їх виконання менш досвідчених консультантів, виявляться занадто дорогими. Тому більшість консультують фірм диференціює ставки для консультантів різних категорій. Співвідношення між платою за послуги, що надаються висококваліфікованими фахівцями і рядовими консультантами, може досягати 4:1. Праця асистентів з дослідницької роботи і молодших консультантів може оплачуватися за ще більш низькими ставками.

Основна перевага цього методу - легкість і ясність обчислення плати за послуги і оформлення рахунків.

Однак почасова плата за послуги має свої недоліки. Клієнту виписується рахунок за відпрацьовані години, а не за виконану роботу. Тому йому доводиться довіряти професійної чесності і компетенції свого консультанта, або ж він повинен контролювати хід виконання завдання, причому досить детально, щоб переконатися, що платить не тільки за витрачений час, а й за продукцію, обумовлену контрактом.

Система оплати застосовується окремими консультаційними фірмами і консультантами.

Існує різновид вищенаведеної системи оплати: обговорюється погодинна або денна ставка. Преміальний гонорар не передбачається. Додаткові витрати несе клієнт. Оплачується фактично витрачений консультантом час, в нього включається в тому числі:

- при інтерв'ю (обговоренні проблеми з замовником) враховується реальний час розмови (іноді плюсується час очікування консультантом замовника, якщо останній запізнюється);

- при роботі консультанта поза підприємства (опрацювання літератури, письмове формулювання рекомендацій, проведення опитувань) консультант самостійно вираховує витрачений кількість годин.

Попередньо може бути обумовлений очікуваний обсяг часу на опрацювання завдання консультантом. Більшість консультантів працюють над проблемою замовника по 12-16 годин на добу - їх інтенсивність роботи досить висока. Для попередження непорозумінь з оплатою дану обставину слід обумовити відразу ж. Якщо витрати великі для замовника, він може переформулювати завдання консультування або вибрати інший його спосіб.

Для протяжної за часом консультування встановлюється денна ставка консультанта. Неповний годину або день при оплаті вважаються як повний. Виклик консультанта може оплачуватися або ні за попередньою домовленістю. Час в дорозі не оплачується, якщо мова не йде про дальньої відрядженні. Передоплата не практикується. Розрахунок проводиться щодня.

Відрядження і робота в позаурочний час в залежності від попередньою домовленістю можуть оплачуватися за підвищеною ставкою.

Така система оплати застосовується практично усіма консультаційними фірмами і консультантами.

Оплата в залежності від ліміту часу. Супровід може розуміти знаходження консультанта на підприємстві в певні дні та години, роботу на підприємство "в полі", виклик замовником консультанта по мірі необхідності - у всіх випадках прогнозується загальний час, який витрачається на супровід. Збільшення цього часу за погодженням з клієнтом передбачає пропорційне збільшення оплати, зменшення не тягне зміни суми.

Додаткові витрати оплачуються клієнтом-замовником. Преміальний гонорар не передбачається. Передоплата становить 20-50% від суми гонорару. Оплата послуг здійснюється щомісячно, рівними частками суми, що залишилася.

Система стимулює ефективне вирішення питань консультантом. Застосовується більшістю консультаційних фірм і консультантів.

Оплата залежно від результату. Ціни, що залежать від результату, або так звана плата за непередбачене мають одну або обидві з двох наведених характеристик:

1) послуга оплачується тільки після отримання певних результатів;

2) розмір плати залежить від величини отриманих результатів (економії, прибутку).

Теоретично цей метод можна було б вважати ідеальним варіантом оплати праці консультантів та їх матеріального стимулювання: платять не за витрачений час, а за результати. Оплата проводиться тільки тоді, коли отримані результати реальні і піддаються вимірюванню, а між виплаченими грошима і отриманими результатами існує прийнятна залежність. Однак на практиці виникає низка проблем, у тому числі:

- консультант може сконцентруватися на легкодостижимых короткострокових поліпшення, що дають негайну економію, відмовляючись при цьому від дієвих заходів, ефект яких проявляється не відразу (наприклад, профілактичне технічне обслуговування, підготовка персоналу тощо);

- часто дуже важко визначити і виміряти реальні результати. При цьому сторони можуть оцінювати їх по-різному, що може призвести до чвар і конфліктів;

- іноді плановані результати недосяжні з вини клієнта, і консультант нічого не може зробити;

- можуть виникнути труднощі з оплатою консультанту, якщо результати його роботи проявляться лише через тривалий період часу після виконання ним завдання.

Внаслідок цього при наданні послуг експертного консультування товаровиробникам широке застосування даного методу важко. Однак такий підхід рекомендується застосовувати до визначених спеціальним типами завдань. Наприклад, консультант з питань управління фінансовою діяльністю може прийняти оплату за результатом, якщо допомагає клієнту вести переговори по злиттю або придбання компанії. Консультант зацікавлений в тому, щоб результати були найбільш сприятливі для його клієнта та в той же час прийнятні для іншої сторони. Так як фінансові результати переговорів можна виміряти, то в даному випадку оплата за цей вид послуг гарантована.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні методи встановлення розцінок
Встановлення неправильності запису акта громадянського стану
Основні методи дохідного підходу
Встановлення факту прийняття спадщини
Основні методи ціннісно-орієнтованого менеджменту
Основні показники та лімітуючі фактори беззбитковості
Сопоставительная оцінка основних методів кваліметрії
Встановлення факту виконання тексту на струменевому принтері ПК
Метод простого додавання нерозкладного залишку
Порівняльні характеристики і коротка схема використання основних методів побудови вибірки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси