Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Міста

У 130 містах на початку XVI століття не більше 2% населення. В кінці століття 230 міст. У Москві проживало близько 100 тис. чоловік, у Новгороді - 25-30 тис. (в Новгородській землі городяни 9% населення). Стара Русса - 10 тис. Розміщення міст нерівномірне: у Новгородській та Псковській землях уздовж кордонів, в центрі - у межиріччі Волги та Оки, Москви, Клязьмі, Оці, уздовж головних доріг. Великі міста Твер, Ярославль, Вологда, Кострома, Нижній Новгород, Смоленськ, Коломна, Рязань.

З Івана III почалася практика масового виведення жителів приєднаних центрів. Наприклад, 1510 р. із Пскова. Це тимчасово порушувало торговельні зв'язки, ослаблене новгородське і псковское купецтво, позбавлені частини капіталів, порушена спадкоємність. У Новгороді був ліквідований торговий суд біля храму св. Іоанна предтечі, після пожежі 1508 р. навіть торгові ряди перебудовані за московським зразком.

Управління містами спочатку здійснювалося через великокнязівських намісників. Потім деякі справи почали передаватися городовим прикажчикам, призначаються великим князем з місцевих феодалів. Ще в кінці XVI ст. в Москві виникла державна мануфактура по виготовленню гармат, піщалі (вогнепальної зброї), але не вистачало. Росія не мала родовищ кольорових і драг металів, сірки, залізо добували з бідних болотяних руд. Зброя, срібло, сукно імпортували.

У працях С. В. Бахрушина зроблено висновок про докорінну відміну стану товарного господарства XVI ст. від рівня ремісничого виробництва і обміну в російських містах XIV-XV століть. На його думку, вже в XVI ст. склалися передумови для формування всеросійського економічного ринку - встановлення постійних ринкових зв'язків між окремими областями держави, поглиблення суспільного поділу праці, перетворення ряду ремесел у дрібне товарне виробництво, ріст міст, виникнення ярмарків. Однак запанувало укорінення кріпацтва, хоча, як зазначав Н.Е. Носов, особливо в північних областях Східної Європи, була можливість розвитку по некрепостническому шляху, оскільки тут не склалося феодальне землеволодіння з барщинным господарством.

Торгівля

До 30-х роках XVI ст. немає єдиної монетної системи і до 1754 р. існували внутрішні мита. Після реформи уряду Олени Глинської в 1535-1538 роках стали карбувати єдині по вазі і одноманітні за видом срібні монети "новгородки" (копійки) вагою 0,68 г, "московки" (гроші) вагою 0,34 г і полушки (0,17 г). Їх масове карбування на грошових дворах у Москві, Новгороді і Пскові дозволило швидко витіснити старі гроші, серед яких багато обрізаних і фальшивих. Раніше це створювало хаос в торгівлі. Остаточно пережитки роздробленості в грошовому господарстві зжиті за царів Федора Іоанновичі і Борисі Годунові.

З кінця XV ст. збір митних зборів перейшов від великокнязівських намісників-кормленщиков до самого купецтву. В 1497 р. Білозерську митницю взяли у держави на відкуп за 120 руб. сріблом купці Тит Окишов та ін. У XVI ст. митними целовальниками ставали представники ремісників і торговців. Посадское населення нерідко страждало від свавілля збирачів торгових податків, тому в 50-х роках XVI ст. була проведена реформа, яка скасувала систему відкупів на черносошном Півночі і передала збирання торгових мит представникам посадських і волосних громад. При Івана IV були ліквідовані торгові пільги церковних установ і їх податні пільги (1581-1584 рр. - скасування тарханов). Тепер платили торговельні та проїжджі збори, як і інші торговці. У XVI ст. стягували понад 20 видів внутрішніх мит (з ціни товару, товару і з самих купців при перевезенні, зберіганні та купівлі-продажу, писальний, гостине, дворовий, причальну, судова, приїзд, від'їзд та ін). Тамга - мито з торгових угод, митий - проїжджаючи мито. Не було однаковості в оподаткуванні. У Новгороді явлену стягували мито з людини, в Москві - з вартості товару. За спробу провезення неоголошених товарів штраф 2 руб. або їх конфіскація на користь скарбниці (Новгородська митна статутна грамота 1571 р.). Іноземні та іногородні купці платили менше, ніж місцеві.

У 1555 р. Іван IV дарував значні пільги англійської Московської компанії. У 1567 р. англійцям дозволили безмитну торгівлю в гирлі Північної Двіни, в Астрахані, Дерпті, Казані, Нарві і вільний транзит товарів через Росію в Бухару і Китай. Пільги тимчасово скасовані в 1570 р., коли Іван IV зрозумів, що Англія не надасть військову допомогу. Потім відновлені в урізаному вигляді - мито з англійців в половинному розмірі за умови ввезення зброї. По грамоті Івана IV від 8 серпня 1570 р. контроль за торговельною діяльністю англійців здійснювали Строганови. Пільги дарував і Федір Іоаннович - у 1587 р. Московська компанія отримала право на транзит у східні країни і безмитну торгівлю оптом однак, було заборонено привозити іноземні товари. Джером Герсей писав про хабарі від голландців чолі Посольського наказу Андрію Щелкалову, противнику англійських привілеїв в Росії. Наприкінці XVI ст. право безмитної торгівлі в Новгороді отримали голландці. На думку Сигізмунда Герберштейна і Антоніо Пассевино розміри торгових зборів та ціни в Росії були не надто великі. Їхали з посольствами купці і не платили проїзних мит.

При Івані IV фактично встановилася державна монополія на торгівлю хлібом прядивом, поташем, ікрою і деякими іншими товарами - ними торгували тільки цар і скарбниця. В Лівонію в 1555 р. заборонили постачати віск і сіль. З Росії заборонений вивіз золота і срібла. Іноді всім підданим забороняли продавати певні товари до повного розпродажу аналогічних продуктів з царських запасів. Цар і скарбниця мали монопольне право першочергової закупівлі ввезених у країну товарів. Посол Джільс Флетчер, що приїжджав в Росію в 1587 р., писав, що чиновники скуповували за примусово заниженими цінами шовкові тканини, сукно, свинець перли та ін. товари.

Уніфікація оподаткування з 1551 р. До сохи як до одиниці обкладання прирівнювалися при сплаті тягла млини, крамниці, човни, а пізніше певне число дворів. Розмір сохи коливався в залежності від майнового положення тяглецов. У Серпухові грошовий податок на одну соху платили 50-52 середніх двору, і таку ж суму платили 75-76 молодших дворів. При оподаткуванні сільських жителів, які займалися землеробством і підприємництвом, застосовувалася комбінована соха. Торговці і ремісники несли також додаткові повинності - дані, пищальные, полоняничные, ямський, ямчужные та ін., кількість яких зросла в роки Лівонської війни. Були і привілеї. У 1524 р. великий князь Василь III дав на 10 років пільгу від тягла селян-промисловців, відкрив нові соляні джерела на Північній Двіні. У 1550 р. Аніка Строганов отримав звільнення від податків на 6 років на соляну варницу в Сольвичегодськ. Строганови домоглися непідсудності місцевим властям і в подальшому отримували податкові пільги. До опричного погрому 1571 р. пільги мали в Новгороді переселені туди наприкінці XV ст. з Москви гості-сурожане.

З XVI ст. відомі перші ярмарки. У Москві торг був влаштований біля Кремля, потім перенесли на схід. Найбагатші ряди Сурозький (шовк) і Суконний. Крім постійного торгу у Кремля, взимку влаштовували тимчасові місця для торгівлі на льоду. Сигізмунд Герберштейн "Записки про Московію". Австрійський дипломат, побував у Московії в 1517 і 1525 рр ..

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Середньовічне місто
Стратегія розвитку міста
Місто, ремесло, торгівля
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси