Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Державна підтримка і проблеми малого підприємництва в Росії

Форми господарської підтримки малих підприємств

Внесок малих підприємств в оздоровлення економіки сьогодні явно недостатній. Це пояснюється як загальним спадом виробництва і розривом господарських зв'язків, так і тим, що державна підтримка малого підприємництва не отримала розвитку. Між тим малі підприємства як нестійка підприємницька структура, найбільш залежна від коливань ринку, мають потребу в різнобічній державній підтримці.

У багатьох зарубіжних країнах малому бізнесу виявляється серйозна фінансово-кредитна підтримка з боку держави через спеціальні структури і фонди, наприклад через Адміністрацію малого бізнесу (США), Корпорацію страхового кредитування малого бізнесу (Японія), "Кредит для середніх і дрібних фірм" (Франція). В Японії, наприклад, на ці цілі у видатковій частині бюджету виділяється 2-3 млрд дол.

У Росії також існують різні організаційні фонди підтримки і захисту інтересів малих підприємств. З цією метою створено асоціацію малих підприємств. Федерація розвитку та підтримки малого підприємництва, діє Всесвітня асамблея дрібних і середніх підприємств, різні фонди розвитку і підтримки малого бізнесу. Однак, як правило, численні фонди підтримки малого підприємництва заклопотані власними проблемами і реальної допомоги малим підприємствам не надають. В середині 2011 р. Контрольно-рахункова палата Москви провела моніторинг ефективності підтримки малого та середнього бізнесу у столиці. В ході перевірки з'ясувалося, що ВАТ "Московська венчурна компанія" з дня заснування жодного разу не виконало своєї прямої функції - фінансування інвестиційних проектів в інтересах міста Москви. Хоча ще в 2009 р. власник компанії в особі мерії Москви вніс в її статутний капітал 310,6 млн руб. В Росії державна підтримка малих форм виробництва з перших кроків малого бізнесу зводилася в основному до системи податкових пільг на прибуток.

Одна з найважливіших проблем малого бізнесу в Росії - кредитування. Кредити видаються тільки під заставу або поручительство, які малі підприємства не завжди можуть надати. Спілки малих підприємств, як і спеціальні фонди, в даний час не стають поручителями за такими кредитами. Відсутні спеціальні банки для обслуговування малого бізнесу. В особливо скрутному становищі опиняються приватні малі підприємства. Неможливість отримання кредиту виключає можливість конкуренції з іншими підприємствами.

Малі підприємства потребують також в інформаційному обслуговуванні. підготовці кадрів, у пільговому банківському кредиті й іншій допомозі.

Заслуговує уваги досвід фінансово-кредитної підтримки малого бізнесу з боку держави через прямі і гарантовані позики. Прямі позики видаються невеликим фірмам на певний термін під нижчі відсотки, ніж ті, що діють на приватному ринку позичкового капіталу. Гарантовані позики дають кредиторам державні гарантії, що складають до 90% позикового капіталу. Таким чином, держава намагається зацікавити приватні банки, торгові і промислові корпорації, страхові компанії, пенсійні фонди в наданні капіталу дрібним фірмам.

Є й інші форми державної підтримки: забезпечення малих підприємств державним замовленням (якщо виникає така необхідність), надання особливих пільг підприємствам, створюваним у відсталих областях зі слабо розвиненою промисловістю, та ін.

Розвиток малих підприємницьких форм відбувається зараз в основному у посередницькій сфері, в галузях, які не потребують значних капітальних вкладень, - в торгівлі, громадському харчуванні, будівництві цивільних об'єктів, дрібному ремонті техніки і машин, у сільському господарстві. А такий потужний ринок, як сфера науково-технічних нововведень та інформації, не освоюється. З одного боку, це обумовлено недостатньою увагою до даних проблем державних структур управління, відсутністю правових актів, що забезпечують розвиток малого науково-технічного бізнесу, а з іншого - монополією державних науково-дослідних інститутів, які зосередили у себе весь обсяг фінансування наукової сфери. В результаті це призвело до монополізму державного сектора в науці і відсутності впроваджувальних структур в матеріальній сфері.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правова підтримка малого підприємництва
Проблема реформ в урядовій політиці Росії і пошуки шляхів вдосконалення національної моделі державного управління в першій половині XIX ст.
Мале підприємництво в Росії
Заходи соціальної підтримки, що здійснюються органами державної влади суб'єктів РФ
Державна підтримка лізингової діяльності
Організаційно-господарські форми
Психологічна підтримка, її напрями, цілі і методи
Системоутворюючі ціни, форми і методи регулювання цін підприємств
Особливості господарської діяльності підприємств на ринку послуг
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ФОРМИ ЗДІЙСНЕННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси