Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Робота на археологічній пам'ятці під час розвідки

Предраскопочные обстеження. Сучасна методика вимагає проведення до розкопок ретельних попередніх досліджень.

Необхідно врахувати, що найкращий час для попереднього обстеження - рання весна або осінь, коли немає рясної рослинності.

Місце знаходження будь-якого пам'ятника має бути уважно оглянуто з метою встановлення його меж. Необхідно скласти детальний план, що містить сукупність відомостей про поверхні пам'ятки: рельєфі, поглибленнях і височинах, ямах, прикордонних ровах і валах, а також ділянках виходів культурного шару. Одночасно проводиться нівелювання площі, щоб скласти до розкопок більш повне уявлення про пам'ятник і отримати профіль поверхні пам'ятника.

Детальний план виконується з допомогою інструментальної зйомки фахівцем-топографом. Найбільш прийнятна і доступна в умовах розвідки зйомка пам'ятника з допомогою теодоліта. Якщо дослідник обмежений у часі і при цьому не має відповідного інструментарію, то в цьому випадку робиться приблизний план території поселення з застосуванням компаса, з допомогою рулетки або мірною мотузки здійснюються вимірювання, проводиться так звана глазомерно зйомка. Такий ситуаційний план при всій його неточності може служити необхідним доповненням до опису в щоденнику.

Існує кілька способів виконання більш точних планів розташування археологічних пам'яток. Зазвичай ця робота проводиться за допомогою далекоміра.

При зйомці плану археологічного об'єкта через всю його площу проводиться пряма лінія (базова), за нею через кожні 10 м або якесь інше певну відстань (в залежності від розмірів території зйомки) забиваються розмічальні кілочки. Від базової лінії по перпендикуляру вимірюються і наносяться на план відстані.

Більш ретельний план робиться із застосуванням квадратної розмітки. Спочатку через територію пам'ятника розмічаються осьові лінії по сторонах захід - схід та північ - південь, потім вони вимірюються з фіксацією за допомогою кілочків відміток на місцевості (через 10 м). Розмітка переноситься на папір з позначенням усіх виявлених на поверхні змін. Така сітка служить основою і для збору підйомного матеріалу, якщо він є, забезпечує певну точність у проведенні дослідних робіт і не дозволяє пропустити що-небудь важливе.

Рис. 86. Плани археологічних пам'яток Карагай-Аул і Вак-Курей (О. Ю. Зіміної)

Іноді, при великих площах обстеження, зручно ділити всю територію на ділянки і кожен ділянку обміряти окремо. Все залежить від характеру та розмірів пам'ятника і цілей його обстеження, які ставить дослідницька група. Ділянки можуть бути обмежені сучасними спорудами (парканами, телеграфними стовпами або дорогами), які служать орієнтирами і повинні обов'язково входити в план.

Можна проводити зйомку віялом. Для цього потрібно встановити в центрі кількість репер і розподілити по колу розмічальні кілочки, які обмежують територію поселення. Надалі відстані від кожного кілочка до репера вимірюються. Коли робота практично закінчується, загальна сума кутів повинна становити 360°. Таким способом зручно проводити зйомку курганних груп. При зйомці плану поселення необхідно користуватися сучасними вимірювальними приладами, наприклад далекоміром та іншими.

Крім виконання плану необхідно провести нівелювання поверхні. Проста і в той же час дає уявлення про рельєф поверхні нівелювання проводиться тільки вздовж осьової лінії, що проходить через весь пам'ятник, і вздовж другий, що перетинає її лінії, через рівні проміжки - 1,2 або 5 м.

Якщо обстежується невелика площа і немає спеціальних приладів, то нівелювання можна провести найбільш простим способом. Для цього необхідні вимірювальна рейка і будівельний рівень. Точка, від якої починається вимірювання, приймається за умовний "0". Рейка встановлюється горизонтально по лінії вимірювання (осьовий). Горизонтальність фіксується за допомогою будівельного рівня, а різниця рівня між точками вимірюють рулеткою або лінійкою від краю рейки до поверхні землі записується на плані або в польовому щоденнику. Так, переставляючи рейку вздовж осьової лінії і фіксуючи дані, можна отримати нівелювання поверхні. Таким способом зручно проводити нівелювання і визначення висоти курганів.

План рекомендується викреслювати на міліметровому папері олівцем, щоб у ході роботи можна було вносити виправлення. Масштаб вибирається в залежності від розмірів знімається площі. Найбільш зручними є масштаби 1:200; 1:500; при великих площах (наприклад, на територіях, що займають кілька кілометрів) краще 1:1000. Для виконання креслення необхідні: планшет, лінійка, транспортир, косинець, циркуль, гумка, олівець, шпильки і кнопки.

Обстеження пам'ятника здійснюється групою не менше трьох чоловік: один робить записи, інші проводять вимірювання, збирають і фіксують на плані підйомний матеріал. Знахідки збираються з поверхні і упаковуються (з етикетками) із зазначенням квадратів складеного плану.

Польові записи повинні містити основні дані: загальні відомості про місце розташування пам'ятника, його прив'язку до існуючих орієнтирів, характеристику поверхні, відомості про ступінь концентрації археологічних матеріалів та перелік зібраного і упакованого археологічного матеріалу.

Пробні розкопки, вивчення стратиграфії

При розвідці поселень необхідно провести первинне вивчення стратиграфії і визначення культурного шару. Стратиграфічна характеристика обов'язкова і для подальшого дослідження пам'ятника.

Щоб вивчити стратиграфію пам'ятника, необхідно закласти шурф на те його ділянці, де були б добре помітні шари, або зачистити оголений ділянку берега, яру, кар'єра, пов'язаних з територією пам'ятки, так, щоб стратиграфічна колонка від поверхні до материка стала очевидною.

Утворилися в місцях поселень відкладення рідко бувають однорідними, найчастіше вони являють собою сукупність шарів, різних за складом, характером і формою залягання, структурою та кольором. За цими ознаками і слід їх послідовно (згори вниз) описувати, попередньо якщо пронумерувати. Найважливішими показниками при описі шару є його склад, межі розповсюдження, форма залягання і товщина. Особливо детально слід описати шар, який несе культурні залишки.

Також необхідно описувати колір, структуру і наявність включень кожного з визначених і пронумерованих на кресленні профілів шару.

Значно складніше зробити зйомку плану печери. Основою для цього служить базова лінія. Для її створення всередині печери, приблизно по центру лазу або тунелю натягується мотузка, причому не обов'язково строго горизонтально.

Якщо печера глибока, то базова лінія може змінювати свій напрямок в залежності від конфігурації печерного простору (коридорів і залів). У таких випадках треба обов'язково вимірювати кут повороту лінії. Всі подальші обміри та креслення проводяться від базової мотузки через встановлені відстані (0,5-1 м, 5 м). Вимірювання ведуться від умовної лінії як по вертикалі, так і по горизонталі. Дані послідовно заносяться в щоденник по точкам відліку по базовій лінії. Потім по цим даним викреслюється план печери у двох розрізах - горизонтальному та вертикальному. Основою креслень плану і профілю є базова лінія.

Важливою процедурою під час розвідки є фотографування. При обстеженні пам'ятника слід виконати такі фотознімки: загальний вид пам'ятки з декількох точок, обов'язково з додатком мірної рейки і великої, зображеної на картоні цифрою, що позначає номер обстежуваної пам'ятника. При зйомці цифровою камерою цифру можна ввести в карту пам'яті при зйомці. У ряді випадків вимагається покажчик напрями сторін світу. Тільки при дотриманні цих обов'язкових вимог фотозйомку можна буде назвати науковою, містить необхідну інформацію. У польовому щоденнику треба вказати, з яких точок проведена зйомка (північної, південної і т. д.). Окремо (також з використанням мірної рейки та цифри, що позначає номер пам'ятника і номер об'єкта) робляться фотознімки зачистки розрізу, пробних розкопок, окремих помітних об'єктів.

При дослідженні курганного могильника рекомендується нумерувати на плані кожен курган, сфотографувати повністю всю курганну групу або її частини і кожен курган окремо.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розвідка археологічних пам'яток
друга. Дослідження археологічних пам'яток
Основні прийоми виявлення археологічних пам'яток
Археологічні пам'ятки етногенезу і культурогенеза слов'ян
Дослідження пам'яток наскального мистецтва та інших наземних археологічних об'єктів
Розкопки могильників
Предраскопочные дослідження та дотримання основних правил розкопок
Розкопки ґрунтових могильників
Розкопки курганних могильників
Збереження предметів під час розкопок
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси