Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мезоліт

Наступною епохою є мезоліт - середній кам'яний вік (12-8 тис. років до н. е..), післяльодовиковий період, який збігається з встановленням на земній кулі сучасної геологічної епохи.

В житті людства відбуваються великі зміни. З'являються лук зі стрілами. Зникли мамонти, печерні ведмеді. Тепер полюють на дрібних тварин. Люди жили невеликими колективами, ведуть більш рухливий спосіб життя. Зароджується віра в загробне життя. Про це свідчать розкопки поховань, де знайдено велику кількість речей, визначених разом з покійним. Зміни відбуваються і в мистецтві. Розширюється бачення світу. Первісний художник тепер прагне відобразити життя людини. Він полює, заганяє худобу, збирає мед і т. д. Бажання зобразити людину в дії спричинило зміну мови мистецтва, воно стало більш умовним. Тепер художника мало хвилює зовнішню схожість, він прагне показати сенс подій, що відбуваються вкрай спрощеною мовою, майже знаками. Зображення дається силуетом, залитим чорною і червоною фарбами. Зміна в духовному змісті образів пояснюється тим, що мистецтво починає обслуговувати повсякденні потреби людини. Мистецтво залишає печери, малюнки більше не ховаються в затишних місцях, а розташовуються зовні, на скелях, на схилах ярів. Зображення тварин займають скромне місце. Головний герой - людина. Тепер він господар навколишнього світу. Примітно, що за особливостями одягу можна відрізнити жіночі персонажі від чоловічих.

Неоліт

Наступ епохи неоліту (новокаменный століття, 8-4 тис. років до н. е..) ознаменувало появу нових форм господарювання: скотарства і землеробства. Людина починає жити осілим життям. На землі панує патріархат. Одним з найважливіших технічних винаходів неоліту стала кераміка. З глибокої давнини у людей були ємності з каменю, але судини з обпаленої глини швидко увійшли в побут, в деякій мірі підпорядкувавши собі мистецтво. Вироби прикрашалися орнаментом, рельєфом, розфарбовувалися.

Також людина неоліту навчився шити собі одяг і прикрашати її візерунками. Таким чином, мистецтво в епоху неоліту покликане виконувати декоративну роль. Широке поширення отримує дрібна пластика. Жіночі фігурки невеликого розміру, пов'язані з культом материнства, виконані з глини і каменю. Саме в цей час вперше з'являється у дрібній пластиці зображення матері з немовлям на руках. В епоху неоліту виникає нове бачення світу, інше уявлення про місце в ньому людини. У віруваннях хлібороба головна увага приділяється сил природи - сонця, вітру, землі, дощу, від яких залежить його існування. Тоді ж починається поширення культури мегалітичних споруд - монументальних конструкцій з великих кам'яних брил або плит. Найдавніші архітектурні пам'ятки, які виникли на межі неоліту та епохи бронзи, збереглися на Заході: вони зустрічаються по всій Європі і датуються третім тисячоліттям до н. е. Найпростішими з них були менгіри, що представляють собою великі камені з підставою, укріпленим в землі; менгір не був пов'язаний з похоронним ритуалом, він був предметом поклоніння. Інші - дольмени - представляли собою чотирикутний в плані споруда з великих плит, перекритих також плитою. Найбільш складні споруди - кромлехи - розставлені по колу кам'яні плити, перекриті кам'яними балками, підковоподібні в плані, з вівтарним каменем у центрі. Типовим прикладом кромлеха є Стоунхендж у Великобританії. Цей колосальний ансамбль пов'язаний з культом Сонця. Всі споруди орієнтовані на точку сходу сонця в день літнього сонцестояння, коли його промені світла заливають вівтар. Символічна зв'язок зі світилом, мабуть, повинна була виражати ідею відродження життя завдяки теплу сонця, порождающему життя. Стоунхендж - це прообраз майбутніх храмів, зародження нової моделі - верхнього світу, на відміну від сакрально-глибинного світу печери. З новою епохою бронзи і заліза на земній кулі з'являється і нова суспільна формація - рабовласницька, а з нею і класові держави.

Таким чином, палеолітичне мистецтво зіграло важливу роль для подальшого розвитку мистецтва і культури. Творча фантазія первісної людини стала великою силою, яка відокремила людини від тварин, допомогла йому вирватися з-під безмежної влади біологічних законів. З 40 тис. років історії мистецтва палеолітичному періоду належить принаймні 30 тис. років. За цей час мистецтво зазнало значних стильові модифікації: спочатку переважають зображення окремих статичних об'єктів, які витісняються динамічними зображеннями тварин, а одноколірні контурні малюнки змінюються поліхромними і об'ємними. На самому ранньому етапі панує натуралізм, мета художника - домогтися максимальної подібності зображення з зображуваним. Потім відбувається різкий поворот до узагальнення. На наступному етапі знову посилюється інтерес до деталізації зображення, відтворення цілих сцен, оповідальних сюжетів. Такий висновок ми можемо зробити, проаналізувавши "наскальний живопис". Первісна людина володів не меншими художніми здібностями, ніж сучасний. Його смак був бездоганним. Творчі імпульси були для нього настільки ж природними, як інстинкти полювання чи продовження роду. Цей чоловік вкладав у мистецтво великий сенс і віру. Без художньої форми самовираження людина просто не вижив би біологічно. Художня спадщина первісного світу займає все більше місце в системі художніх цінностей нашого часу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мезоліт
Зони мезоліту Східної Європи і Північної Азії
Неоліт
Неоліт лісової території Східної Європи і Північної Азії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси