Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 19. ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ

Конституція Китайської Народної Республіки: загальна характеристика

Чинна Конституція, розроблена спеціальною комісією, була прийнята на сесії Всекитайських зборів народних представників 4 грудня 1982 р. Після утворення Китайської Народної Республіки в 1949 р. її основні закони приймалися відповідно 1954, 1975, 1978 рр. Два попередніх програмних документа (1975 і 1978 рр..) розроблялися під сильним впливом еклектичних ідей засновника соціалістичного Китаю Мао Цзедун (1893-1976) і носили короткочасний характер. Сучасний основоположний документ як би підвів риску під волюнтаристськими експериментами комуністичної номенклатури типу політики "великого стрибка" і "великої культурної революції", осуществлявшимися в перші десятиліття існування КНР. Конституційні перетворення сприяли тому, що це найбільша за чисельністю населення держава світу інтенсивно і динамічно розвивається. По економічному потенціалу КНР ще кілька років тому увійшла до п'ятірки країн з найбільшим валовим внутрішнім продуктом (ВВП). За три десятиліття проведення радикальних реформ і політики відкритості це держава зуміло збільшити свій валовий продукт в 15 разів. За прогнозами ряду західних і китайських аналітиків, на частку КНР до 2020 р. доведеться 23% світового ВВП, тоді як на частку США - лише 18%.

Конституція 1982 р. складається з 138 статей, об'єднаних у чотири глави. Зазначимо такі її характерні риси.

1. Це Конституція соціалістичного типу, в її основу покладено марксистсько-ленінські ідеї. Тому офіційною ідеологією КНР є соціалістична ідеологія, а держава розвиває соціалістичне просвітництво. У повсякденному пропаганді акцент все частіше робиться на китайський патріотизм.

2. Декларується належність влади народу, КНР проголошується соціалістичною державою демократичної диктатури народу.

3. Встановлення особливого місця в економічній системі і привілейованого режиму для державної власності, що становить найважливішу основу китайського соціалістичного суспільного ладу. В той же час допускаються інші форми власності, включаючи приватну, якщо вони служать цілям соціалістичного будівництва.

4. На сучасному етапі взято курс на здійснення радикальних соціально-економічних реформ, що позначаються в КНР як політика "соціалістичної модернізації". Тому в 1990-е рр. з'явилися конституційні положення про завдання будівництва соціалістичної ринкової економіки і соціалістичної правової держави.

5. Конституція встановлює унітарну форму державного устрою. Однак допускаються і досить широко використовуються різні форми адміністративної автономії (автономний район, автономний округ, автономний повіт). Це має принципове значення, так як КНР - багатонаціональна (поліетнічна держава, хоча переважна більшість у структурі населення - етнічні китайці.

7. Конституція виходить з соціалістичної доктрини прав і обов'язків громадянина. Права і свободи підпорядковані цілям та завданням соціалістичного будівництва. У 2004 р. його текст був доповнений загальним визначенням, відповідно до якого "держава дотримується і гарантує права людини".

Основні права і обов'язки громадян

Основи правового положення людини і громадянина висловлюють соціалістичний характер китайської державної ідеології, що закріплено в гол. 1 і 2 Конституції КНР. До принципів правового положення особистості належать: рівність громадян перед законом, рівноправність чоловіка і жінки, незавдання громадянами при здійсненні своїх прав і свобод шкоди інтересам держави, суспільства і колективів, законним правам інших громадян. Підкреслюється, що держава охороняє права та інтереси жінок, забезпечує їм рівну з чоловіками оплату за рівну працю, виховує і висуває кадрових працівників з числа жінок (ч. 2 ст. 48 Конституції КНР).

Законодавець закріпив в цілому невелику номенклатуру основних прав і свобод з акцентом на соціально-економічні права. Однак проголошене право на працю фактично не гарантовано державою, і в країні існує безробіття. З великими обмеженнями діє право на освіту. Повністю не ліквідована неграмотність, хоча прогрес у цій сфері безсумнівний. Відсутнє єдине право на соціальне забезпечення в старості в загальнодержавному масштабі. Відповідно до Конституції україни громадяни КНР в старості, в разі хвороби або втрати працездатності мають право на отримання від держави і суспільства матеріальної допомоги. Декларовано право на відпочинок, яке фактично суттєво обмежена.

Серед політичних прав і свобод закріплено право обирати і бути обраним, свобода слова, друку, зборів, спілок, вуличних походів і демонстрацій, а також свобода віросповідання. Вони використовуються у відповідності зі своїм прямим призначенням і не повинні завдавати шкоди суспільству і державі. Китайські громадяни мають право звертатися з критикою і пропозиціями на адресу державних органів або державних службовців, можуть вносити у відповідні органи скарги та заяви з приводу порушень закону. У той же час основні норми не передбачають права на утворення політичних партій, вступ і вільний вихід із них. Допускається позбавлення політичних прав за законом.

У зв'язку з політикою реформування китайського суспільства чинна Конституція досить велику увагу приділяє особистим (цивільних) прав і свобод. Передбачені права на особисту свободу і недоторканність, честь і гідність, недоторканність житла, свободу і таємницю листування, а також на отримання компенсації шкоди, заподіяної державними органами та державними службовцями в результаті посягання на громадянські права. Закріплений принцип державної охорони шлюбу, сім'ї, материнства і дитинства. Забороняється порушення свободи шлюбу і жорстоке поводження з людьми похилого віку, жінками і дітьми.

Спеціально сказано про закріплення прав етнічних китайців, що проживають за кордоном (хуацяо).

В Конституції україни встановлені обов'язки: захищати єдність КНР і згуртованість всіх національностей; захищати батьківщину і відбивати агресію; дотримуватися Конституції і закони; зберігати державну таємницю; берегти суспільну власність; дотримуватися трудову дисципліну і суспільний порядок; поважати норми суспільної моралі; сплачувати у відповідності з законом податки. Військова служба і участь у народному ополченні є почесним обов'язком китайських громадян. Держава здійснює планування народжуваності і проводить жорстку демографічну політику, спрямовану на зниження високих темпів зростання населення. Фактично в містах проводиться курс "одна сім'я - одна дитина", що впливає на поведінку подружжя: вони зобов'язані здійснювати планове дітородіння. Це дозволило знизити високі темпи приросту населення.

Існує інститут смертної кари, який китайськими властями застосовується досить активно. Вища (виняткова) міра покарання передбачена більш ніж 60 статтями Кримінального кодексу КНР. Наприклад, за тяжкі насильницькі злочини, серйозні фінансові махінації, сутенерство і навіть за псування трубопроводів і несанкціоновані розкопки стародавніх поховань.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ІТАЛІЙСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ФЕДЕРАТИВНОЇ РЕСПУБЛІКИ НІМЕЧЧИНА
Конституція Республіки Польща: загальна характеристика
Конституція Італії: загальна характеристика
Народні республіки
Екологічні права та обов'язки громадян, громадських об'єднань
Екологічні права та обов'язки громадян. Права та обов'язки екологічних об'єднань
Обов'язки людини і громадянина Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси